کاهش ارزش لاری گرجستان و علل آن

کاهش ارزش لاری گرجستان و علل آن : لاری واحد پول گرجستان در مقابل دلار آمریکا و سایر ارزهای پایه در چند ماه گذشته سقوط کرده است. در این مقاله قصد داریم تا علت های آن را بررسی کنیم. پس تا پایان با ما همراه باشید.

کاهش ارزش لاری گرجستان و علل آن

لاری واحد پول گرجستان است که هر یک لاری از صد واحد کوچکتر به نام تتری ( Tetri ) تشکیل شده است.

روند افت ارزش لاری در مقابل دلار آمریکا و سایر ارزهای پایه نظیر : یورو و پوند از چند ماه گذشته شدت بیشتری یافته است به گونه ای که امروز هر یک دلار آمریکا معادل 2.78 لاری و هر یک یورو معادل 3.10 شده است.

کاهش ارزش لاری گرجستان

کاهش ارزش لاری گرجستان

برخی از اقتصاد دانان گرجستان علت هایی را ذکر کرده اند که در زیر به آنها اشاره می کنیم :

1 – کاهش میزان سرمایه گذاری مستقیم در گرجستان به دلیل برخی از قوانین دست و پاگیر :

یکی از قوانینی که ظرف چند سال گذشته اجرا شده و لطمات زیادی را به پیکره اقتصادی گرجستان وارد کرده است، عدم واگذاری زمین با کاربری کشاورزی به اتباع خارجی است.

برهمین اساس برخی از افرادی که قصد سرمایه گذاری در بخش کشاورزی گرجستان را داشته اند ،بدلیل همین قانون پشیمان شده اند زیرا نمی توانند مثلا به یک شخص گرجی که نمی شناسند اعتماد کرده و زمین را بنام وی منتقل کنند.

بنابراین یا مجبور هستند تا زمین را اجاره یا مشارکت کنند که این موضوع کمی برای سرمایه گذار دشوار است.

پس خیلی راحت از سرمایه گذاری در صنعت کشاورزی و دامپروری منصرف می شوند و کشور دیگری را جهت سرمایه گذاری انتخاب می کنند. البته صحبت هایی در زمینه تغییر این قانون شده است که بایستی منتظر ماند و دید چه پیش می آید.

2 – وابستگی لاری واحد پول گرجستان به برخی از ارزهای منطقه ای :

برخی از کارشناسان اقتصادی گرجستان معتقدند که با توجه به روابط اقتصادی گرجستان و ترکیه و افت ارزش لیر ترکیه در چند وقت اخیر بدلیل برخی از اختلافات سیاسی با غرب به طبع آن لاری نیز سقوط کرده است و بایستی با تثبیت برخی از فاکتورهای اقتصادی در گرجستان جلوی وابستگی واحد پول این کشور به برخی از ارزهای منطقه ای مانند لیر ترکیه و روبل روسیه گرفته شود.

عدم سرمایه گذاری موثر در بخش های تولیدی گرجستان

3 – برخی از کارشناسان عدم سرمایه گذاری موثر در بخش های تولیدی گرجستان را عامل کاهش ارزش لاری گرجستان دانسته اند.

باتوجه به ارزان بودن کارگر و زمین در گرجستان سرمایه گذاری در بخش های تولیدی این کشور می تواند فرصت مناسبی برای سرمایه گذاران باشد و دولت فعلی گرجستان نیز از این موضوع حمایت خوبی انجام می دهد.

ولی متاسفانه مشاهده می شود که اغلب سرمایه گذاران منطقه ای مانند : اتباع ترکیه ، ایران و برخی از سرمایه گذاران کشورهای عربی بیشتر تمایل به سرمایه گذاری در بخش های خدماتی را دارند.

نماد لاری واحد پول گرجستان

نماد لاری واحد پول گرجستان

اتباع گرجستان به خوبی می توانند بخش های خدماتی این کشور را پوشش دهند و نیازی به سرمایه گذاری در بسیاری از بخش های خدماتی در کشور گرجستان احساس نمی شود.

بنابراین سرمایه گذاری در بخش های خدماتی مانند : هتل ، رستوران ، شرکت های توریستی و گردشگری و برخی از بخش های خدماتی ضمن از بین بردن مشاغل مفید گرجی ها باعث افزایش نرخ بیکاری در این کشور شده است.

کاهش ارزش لاری گرجستان می تواند تردید در سرمایه گذارها ایجاد کند زیرا یکی از فاکتورهای سرمایه گذاری در هر کشوری تثبیت ارزش ارز آن کشور در مقابل دلار آمریکا است.

هرچند در چند سال گذشته اغلب ارز کشورها در مقابل دلار آمریکا و همچنین یورو روند نزولی داشته است ولی برخی از ارزها نزول بیشتری داشته اند که نشان از بیمار بودن اقتصاد آن کشور دارد.

البته متذکر می شویم که تاکنون روند کاهش ارزش لاری گرجستان در مقابل دلار آمریکا و سایر ارزهای اصلی روندی کاملا طبیعی بوده ولی در چند وقت اخیر کمی با شتاب بیشتری این کاهش ادامه داشته است.

امیدواریم که سرمایه گذارانی که قصد ورود به بازار گرجستان را دارند با دانستن این نکات با دقت بیشتری ورود کنند و بدانند که در حال حاضر بخش تولیدی و صنعتی گرجستان بیشتر از بخش های خدماتی بازدهی دارد.

مهمترین علت ورود سرمایه گذاران به بخش خدماتی گرجستان هزینه های پایین سرمایه گذاری و بازده بالای این بخش به نسبت سرمایه اولیه است. سرمایه گذارها نیز بسیار علاقمند هستند که سرمایه کم تزریق کنند و سود بالایی برداشت کنند.

5/5 (3 Reviews)

کلمات کلیدی :
  نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *