پیوستن گرجستان به اتحادیه اروپا و دورنمای آن

پیوستن گرجستان به اتحادیه اروپا

پیوستن گرجستان به اتحادیه اروپا و دورنمای آن : شاید یکی از مهمترین سوالاتی که برای کسانی که مهاجرت به گرجستان می کنند و یا قصد سرمایه گذاری در گرجستان را دارند ، پیش می آید این است که آیا پیوستن گرجستان به اتحادیه اروپا محقق می شود؟

و بعدتر اینکه چه زمانی این اتفاق می افتد؟ و در آخر در صورت پیوستن گرجستان به اتحادیه اروپا چه چیزی پیش روی اقتصاد گرجستان خواهد بود؟

ما در این مقاله سعی داریم این سوالات را پاسخ بدهیم و دورنمای پیوستن گرجستان به اتحادیه اروپا را شرح دهیم.

پیوستن گرجستان به اتحادیه اروپا

پیوستن گرجستان به اتحادیه اروپا

برای فهمیدن اینکه آیا پیوستن گرجستان به اتحادیه اروپا انجام می شود باید با قاطعیت پاسخ داد : بله گرجستان و اتحادیه اروپا از سال 1996 میلادی در چارچوب همکاریهای اینوگیت ( همکاری در زمینه همگرایی با اروپا ) روابط خود را حفظ کرده اند و در سال 2006 یک روند پنج ساله جهت ایجاد روابط نزدیک و دوستانه در زمینه سیاست همسایگی اروپا اجرا کردند.

در سال 2016 توافقی جامع به امضا رسید که طی آن ماموریت نظارت بر اتحادیه اروپا را که از سال 2008 برعهده گرفته بود بسیار موثرتر ادامه دهد.

از سال 2015 این کشور به پیمان منطقه شنگن پیوست و با کشورهای عضو این پیمان لغو ویزا هست.

سیاستمداران گرجستان بشدت در زمینه ی تولید ناخالص ملی فعالیت می کنند بطوری که گرجستان در حال حاضر سرانه تولید ناخالص ملی ای بیش از کرواسی دارد که پیشتر به اتحادیه اروپا پیوسته است.

اقتصاد گرجستان که تا سالهای قبل از انقلاب رز بعلت وجود سیاست های کمونیستی و وسعت کم سرزمینی بسیار ضعیف بود پس از انقلاب رز با سرمایه گذاری های کلان بین المللی و بسته های کمکی امریکایی – اروپایی بسوی پیشرفت شتاب گرفت.

این امر باعث شد تا گمانه زنی ها برای پیوستن گرجستان به اتحادیه اروپا شدت بگیرد. این کشور توانسته به رشد اقتصادی 3.9 درصدی در سال 2017 میلادی نایل آید.

این نشان از سیاست های درست اقتصادی دولت در دهه ی گذشته دارد که با قدرت در بخش توریسم و گردشگری ، سرمایه گذاری مالی و حمایتی داشتند و گرجستان را به یکی از قطب های توریستی جهان بدل کردند که نه تنها از کشورهای حوزه دریای سیاه که از سراسر دنیا جذب توریست می کند.

جمعیت پنج میلیون نفری گرجستان سالانه پذیرای نه میلیون توریست از سراسر دنیاست.

از سوی دیگر گرجستان به پلی میان اروپا و کشورهای حوزه بالکان تبدیل شده است.

بندر پوتی در سواحل دریای سیاه یکی از مهمترین بنادر تجاری اروپا در چند سال اخیر شده است که نامش در لیست 30 بندر مهم و مجهز جهان قرار دارد.

حجم بالایی از مبادلات کشورهای اروپایی از دریچه این بندر صورت می گیرد. از این رو و بدلیل مناقشات دائمی اروپا و روسیه از لحاظ سیاسی گرجستان به یک ابزار قدرتمند در منطقه قفقاز برای اعمال فشار روی روسیه تبدیل شده است.

گرجستان در حال حاضر به عنوان واسطی استراتژیک برای ارتباط بین اروپا و آسیا نیز شناخته می شود و به همین دلیل است که از اول ژانویه 2018، معاهده تجارت آزاد میان گرجستان و چین به مرحله اجرایی در آمده است.

بنابراین بدلیل استراتژیک بودن کشور گرجستان و موقعیت جغرافیایی آن ، اهمیت ویژه ای برای اروپا و آمریکا دارد ، که باعث افزایش احتمال پیوستن گرجستان به اتحادیه اروپا می شود.

گذشته از مسائل اقتصادی که همیشه یکی از ارکان اصلی معادلات سیاسی بین المللی هستند گرجستان در مسائل حقوق بشر نیز بسیار پیشرفت داشته تا جایی که در سال 2016 به عضویت سازمان حمایت از حقوق بشر درآمده که اولین و تنها عضو آن در منطقه حوزه قفقاز و بالکان است.

دورنمای پیوستن گرجستان به اتحادیه اروپا

اصلاحاتی که در ساختار زندان ها، حقوق اقلیت ها و همین طور قوانین حمایت از حقوق زن ها و مقابله شدید با خشونت علیه آنها تا سال 2017 انجام شد، باعث شد که نماینده ویژه اتحادیه اروپا در زمینه حقوق بشر این اقدامات را بسیار پیشرو و مطابق با معیارهای اتحادیه اروپا عنوان کند ، که احتمال پیوستن گرجستان به اتحادیه اروپا را افزایش داده است.

یکی از بزرگترین موانع پیوستن کشورهای کوچک به اتحادیه اروپا وجود مرز خاکی ای است که می تواند آنها را به یونانی دیگر برای اتحادیه اروپا تبدیل کند. که هم از لحاظ اقتصادی و هم از نظر عبور مهاجران غیرقانونی اتحادیه اروپا را مورد تهدید قرار می دهد. اما گرجستان به دلیل نداشتن مرز خاکی با کشورهای عضو اتحادیه اروپا و همین طور رشد اقتصادی مثبت می تواند نگرانی اتحادیه را هم در زمینه ثبات اقتصادی و هم مهاجران غیرقانونی برطرف کند.

دورنمای پیوستن گرجستان به اتحادیه اروپا

دورنمای پیوستن گرجستان به اتحادیه اروپا

یکی از دلایل پیشرفت های حقوق بشر و شهروندی، همگامی 84 درصدی مردم گرجستان با سیاست های دولتمردان این کشور در راستای پیوستن گرجستان به اتحادیه اروپا است که نمودی  فوق العاده در سبک زندگی مردم گرجستان داشته است.

نسل جدیدتر آنها بیشتر به سمت یادگیری زبان انگلیسی مایلند و در پوشش از مدهای روز اروپایی بهره می برند.

بهبود اوضاع مالی مردم گرجستان باعث شده بسیاری از برندها وارد بازار این کشور شوند. مخصوصا در زمینه بازار خودرو به یکی از بهترین واردکننده های اتومبیل های لوکس شرکت های ژاپنی ،اروپایی و امریکایی تبدیل شده است.

حتی در زمینه ایجاد فضاهای شهری و ساختمان سازی می توان پروژه هایی با بالاترین استانداردهای روز دنیا را براحتی در تفلیس و باتومی یافت.

همه ی اینها باعث شده تا ما بتوانیم با قاطعیت بگوییم کشور گرجستان حتما به اتحادیه اروپا خواهد پیوست. اما زمان آن را چگونه می توان مشخص کرد؟

در این مورد هیچ چیز واضح تر از صحبت های سخنگوی پارلمان اروپا نیست که سال 2020 میلادی را برای تصمیم گیری در این زمینه عنوان کرد اما با توجه به پیشرفت روز افزون اقتصادی فرهنگی و سیاسی گرجستان حجم همکاری هایش را با این کشور بصورت چشم گیری افزایش داده است که این مورد را در بهبود اوضاع معیشتی مردم می توان دید.

از حضور بهترین برندهای پوشاک اروپا در مال های غول تفلیس تا برج های سربفلک کشیده و در حال ساخت باتومی و مراکز تفریحی فوق لوکس در این شهرها.

از خودروهای روز دنیا که در خیابان های تفلیس جولان می دهند تا حضور دستگاه های ای تی ام بیت کوین که پیشرفت فناوری را به رخ می کشند.

گرجستان امروز جوان چالاکی است که خود را برای اروپایی شدن آماده می کند.

از دوران نا آرامی های کمونیستی فاصله گرفته است و آغوشش را برای جهانی شدن گشوده است.

سرمایه گذاری های بین المللی با مبالغ کلان چرخ های صنعت و اقتصادش را به گردش درآورده و بازار بزرگی جهت کسب و کار و ایجاد درآمد بوجود آمده است.

اگر به سرمایه گذاری در بازاری سودده و زندگی در کشوری اروپایی فکر می کنید بهتر است همین حالا تصمیم بگیرید با توجه به نزدیک شدن تاریخ پیوستن این کشور به اتحادیه اروپا سختگیری ها ی مهاجرتی در حال افزایش است.

در قوانین جدید در صورت تصویب ، میزان سرمایه گذاری در گرجستان و همچنین قوانین  مربوط به خرید ملک نیز بصورت قابل ملاحظه ای تغییر خواهد کرد و به احتمال زیاد مشکل تر خواهد شد.

کارشناسان ما در آناجورجیا با دیدی باز و آگاهی مثال زدنی از بازار و سیر تحولات گرجستان می توانند شما را برای رسیدن به زندگی آرام و دلنشین در مرزهای گرجستان امروز و گرجستان اروپایی فردا راهنمایی کنند.

5/5 (7 Reviews)

  نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *