خانه / اطلاعات عمومی کشور گرجستان / واردات و صادرات به گرجستان

واردات و صادرات به گرجستان

واردات و صادرات به گرجستان ، از جمله مواردی است که بسیاری از تجار و بازرگانان تمایل به داشتن اطلاعاتی در مورد آن هستند. کشورهای مختلف دنیا، از یک سو برای رفع نیازهای داخلی خود، و از سوی دیگر برای افزایش درآمد ملی، اقدام به وارد نمودن کالا و خدمات از کشورهای دیگر و صادر نمودن کالا و خدمات خود به سایر کشورها می نمایند.

واردات و صادرات به گرجستان

کشور گرجستان نیز از این قاعده مستثنی نمی باشد؛ و از جمله کشورهایی است که محبوبیت خاصی بین تجار و بازرگانان جهان، به خصوص بازرگانان و تجار ایرانی،عرب و …. برای واردات و صادرات به گرجستان دارد.

گرجستان از کشورهای قفقاز اورآسیا است. این کشور با روسیه، ترکیه، ارمنستان، آذربایجان و دریای سیاه، همسایه و هم مرز می باشد.

واردات و صادرات به گرجستان
واردات و صادرات به گرجستان

واحد پول آن لاری گرجستان، و پایتخت آن شهر تفلیس است. در سال های اخیر، وضعیت اقتصادی این کشور، مانند اغلب کشورهای منطقه قفقاز و کشورهای مشترک المنافع، رو به بهبود است.

یکی از علل روند رو به رشد اقتصادی این کشور، اصلاحاتی می باشد که در زمینه اقتصادی، در دهه اخیر در این کشور صورت گرفته است.

از دیگر علل بهبود وضعیت اقتصادی این کشور در سال های اخیر، بستر سازی مناسب برای جذب هر چه بیشتر گردشگر به این کشور می باشد.

سالانه هزاران گردشگر خارجی از این کشور دیدن می کنند و میلیون ها دلار ارز را با خود به این کشور وارد می کنند. از جمله جاذبه های گردشگری این کشور، می توان پل صلح تفلیس ، مجسمه مادر گرجستان ، مراکز خرید بزرگ و مجهز و ….. را نام برد.

در دو دهه گذشته، تراز تجاری این کشور، با تفاوت فاحشی، منفی بوده است؛ اما اخیراً به سمت تعادل در حرکت می باشد.

گرجستان تدابیر و مشوق هایی برای تجار و تولید کنندگان خود در امر صادرات کالا و خدمات به کشورهای دیگر، در نظر گرفته است.

همچنین، زمینه های لازم را برای جذب سرمایه گذاری خارجی در کشور خود، بیش از پیش مهیا نموده است؛ و یکی از شروط لازم را برای اعطای مجوز اقامت و تابعیت خارجی ها ، خرید ملک و یا سرمایه گذاری در کشور گرجستان تعیین نموده است.

واردات و صادرات به گرجستان، جذابیت های خاصی برای بسیاری از کشورهای منطقه، بویژه کشورهای همسایه آن دارد.

در این مطلب، قصد داریم با توجه به اهمیت موضوع، مباحث مهم مرتبط با واردات و صادرات به گرجستان را تشریح نماییم. از مهم ترین مباحث می توان به موارد زیر اشاره نمود:

واردات و صادرات به گرجستان
واردات به گرجستان
واردات موقت به گرجستان
مهم ترین کالاهای وارداتی به گرجستان
صادرات از گرجستان
مهم ترین کالاهای صادراتی از گرجستان
استانداردهای واردات و صادرات به گرجستان

واردات و صادرات به گرجستان و مباحث مهم مربوط به آن

منظور از تراز تجاری مثبت و منفی هر کشور مانند گرجستان، میزان صادرات و واردات به گرجستان، یا هر کشور دیگر می باشد.

کشورهایی که میزان صادرات آنها، بیشتر از واردات آنها باشد، دارای تراز تجاری مثبت، و کشورهایی که میزان واردات آنها، بیشتر از صادراتشان باشد، دارای تراز تجاری منفی هستند.

در گذشته تراز تجاری کشور گرجستان منفی بوده است؛ ولی در حال حاضر، با کاهش بحران های اقتصادی و آرام شدن فضای تجاری و کسب و کار در این کشور، تراز تجاری این کشور وضعیت مناسب تری یافته و روند صعودی را نشان می دهد.

واردات به گرجستان

منظور از واردات به گرجستان، وارد نمودن انواع کالاها از کشورهای دیگر به کشور گرجستان می باشد.

طبیعتاً هر کشوری به تنهایی قادر به تأمین تمام نیازهای اساسی خود نمی باشد؛ از این رو مجبور است برخی از اقلامی که در داخل کشور خود تولید نمی شود و یا به مقداری کافی وجود ندارد، را از سایر کشورهای دیگر خریداری و وارد نماید.

از مهم ترین کشورهایی که گرجستان کالاهای خود را از آنجا وارد می کند، می توان به آمریکا، روسیه، اوکراین، ترکمنستان، آلمان، ترکیه، آذربایجان و غیره اشاره نمود.

واردات موقت به گرجستان

بر اساس قوانین تجارت و بازرگانی گرجستان، ترانزیت کالا، معاف از مالیات و عوارض گمرکی است. واردات موقت به گرجستان، منظور انبار نمودن یا نگهداری از کالا و محصولات وارداتی در زمانی تعیین شده، که معمولاً یک ماه می باشد، است.

در این مدت یک ماهه، کالاها باید ترخیص شوند؛ تا وارد کننده کالا، از پرداخت تعرفه گمرکی گرجستان و هزینه های ترخیص کالا معاف گردد؛ در غیر این صورت، وارد کننده می بایست براساس قوانین اداره گمرک کشور گرجستان، کلیه هزینه های مورد نظر را بعد از ترخیص کالا و محصولات از گمرک، پرداخت نماید.

مهم ترین کالاهای وارداتی به گرجستان عبارتند از:

انواع خودروهای سبک و سنگین.
اغلب داروهای درمانی.
سنگ مس.
تلفن همراه.
سازه های فلزی.
بنزین و گازوئیل.
گندم.
ماشین حساب و لوازم التحریر.
نفت و فراوردهای آن ( قیر – مازوت و ….)
انواع کنسانتره

صادرات از گرجستان

منظور از صادرات از گرجستان، خارج نمودن انواع کالاها و محصولات از گرجستان، به کشورهای دیگر می باشد.

گرجستان نیز مانند سایر کشورها، در تولید برخی از کالاها و خدمات خودکفا شده و یا اینکه در تولید برخی از منابع خام، مازاد تولید در این کشور وجود دارد؛ از این رو، برخی از آنها را به کشورهای دیگر صادر می کند؛ از مهم ترین کشورهای که گرجستان کالاهای خود را به آنجا صادر می کند، می توان به بلغارستان، روسیه، ارمنستان، ترکمنستان، آلمان، ترکیه، آذربایجان و غیره اشاره نمود.

در ادامه برخی از کالاها و محصولاتی که از گرجستان به سایر کشورها صادر می شوند، ذکر شده است.

آب معدنی.

منگنز و زغال سنگ.

انواع فلزات به ویژه طلا.

انواع نوشیدنی های الکلی به ویژه شراب.

خشکبار و محصولات کشاورزی، به خصوص گردو.

کودهای نیتروژنی.

آهن و آلیاژهای آن.

و غیره.

استانداردهای واردات و صادرات به گرجستان

استانداردهای واردات و صادرات به کشور گرجستان، براساس مفاد مندرج در اسناد باقیمانده از کشور شوروی سابق است؛ که در آن بالغ بر 26000 بند از انواع استانداردها، بیان شده است و بر اساس آن، برای واردات و صادرات کالاها و خدمات مختلف به کشور گرجستان و بازار آن، هیچ مشکلی وجود نخواهد داشت.

این استانداردها در واقع نقش یک سند را دارا هستند؛ و با استانداردهای بازارهای ایالات متحده آمریکا، اتحادیه اروپا و کشورهای مشترک المنافع، برابری می کنند.

امروزه این استانداردها در ایران نیز قابل استناد و پذیرفته شده هستند. برخی از مفاد این اسناد، در برگیرنده موارد زیر هستند.

مورد اول، مربوط به آزمایش و ارزیابی کالاهای وارداتی یا صادراتی است؛ که براساس قوانین مرکز اعتبارگذاری کشور گرجستان، گواهی رد یا تأیید آنها، براساس نوع و جنس کالا و خدمات، در محدوده زمانی مشخص، تعیین می گردد.

استاندارد دیگر، مربوط به بخش صدور اعتبار نامه است؛ و این اعتبار نامه نیز بر اساس تأییدیه و ارائه گواهی مرکز اعتبار سنجی گرجستان صورت می پذیرد.

5/5 (8 Reviews)

درباره ی Anageorgia LTD

شرکت آناجورجیا به شماره ثبت 439412967 ، ثبت شده در کشور گرجستان یک شرکت خدمات مهاجرتی در گرجستان محسوب می شود که آماده ارائه خدمات در زمینه های : تحصیل در گرجستان ، خرید ملک در گرجستان ، اخذ اقامت گرجستان ، امورات مربوط به ثبت شرکت در گرجستان ، مشاوره در زمینه سرمایه گذاری در گرجستان ، برگزاری تورهای گرجستان و انجام کلیه امورات حقوقی در کشور گرجستان. شرکت آناجورجیا با داشتن دو وکیل باتجربه و پرسنلی دلسوز همواره خدمتگزار شما عزیزان است.

مطلب پیشنهادی

پرورش زنبور عسل در گرجستان

پرورش زنبور عسل در گرجستان

پرورش زنبور عسل در گرجستان : طبق شواهد باستانی، فرهنگ پرورش زنبور عسل در گرجستان …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *