نشان ملی گرجستان

نشان ملی گرجستان در سال 2004 میلادی با تاثیر از نشان خاندان سلطنتی باگراتیونی انتخاب شده است. در نشان ملی گرجستان فردی سوار بر اسب سفید دیده می شود که این مرد همان جرجیس است، که از قدیسین مسیحی می باشد و در بین مردم گرجستان محبوبیت خاصی دارد.

نشان ملی گرجستان

نشان ملی گرجستان

نمادها و نشان ملی گرجستان

کشور گرجستان یکی از 15 جمهوری واقع در شوروی سابق بود که در سال 1921 میلادی تشکیل شد، تا سال 1936 میلادی این کشور به همراه آذربایجان و ارمنستان با یکدیگر تشکیل جمهوری قفقاز شوروی را می دادند.

سپس در سال 1990 میلادی زمانی که شوروی سابق در آستانه فروپاشی قرار گرفت گرجستان نیز به کشوری مستقل تبدیل شد و در سال 1991 استقلال خود را اعلام کرد و به نام گرجستان امروزی در آمد، نشان ملی گرجستان تا سال 1936 میلادی به صورت زیر است.

نشان ملی گرجستان تا سال 1936 میلادی

نشان ملی گرجستان تا سال 1936 میلادی

و پس از زمان استقلال گرجستان از شوروی پس از سال 1990 میلادی نشان ملی گرجستان تغییر کرده و نشان رسمی آنها در بین سال 1990 میلادی تا 2004 میلادی به صورت زیر بوده است.

نشان ملی بین سال 1990 میلادی تا 2004 میلادی

نشان ملی بین سال 1990 میلادی تا 2004 میلادی

سپس در سال 2004 میلادی انقلابی رخ داد به نام انقلاب گل رز که بدون خونریزی بود که در پی آن رئیس جمهور وقت آقای شواردنادزه برکنار شد و نشان ملی گرجستان با الهام از نشان رسمی باگراتیونی انتخاب شد و تا به الان نیز تنها نشان ملی گرجستان به حساب می آید، در تصویر زیر هر دو نماد را قرار دادیم که تنها تصویر فرق کرده آن جورج قدیس به جای چهار نماد دیگر می باشد.

نشان ملی در سال 2004

نشان ملی در سال 2004

در نشان گرجستان تا سال 1936 میلادی در وسط نماد عکس داس و چکش وجود دارد، در واقع این نماد کمونیستی است، که در پرچم شوروی سابق وجود داشته است، در واقع داسی را نشان می دهد که بر روی چکش قرار دارد، و داس را کشاورزان برای تولید محصول استفاده می کنند و نماد کشاورزان است و چکش نیز ابزاری است که در صنعت کاربرد داشته و نماد طبقه کارگران صنعتی است، و این نماد یک شعار را ایجاد می کند و آن همبستگی و اتحاد کارگران صنایع و کشاورزان می باشد، در واقع این نماد در پرچم اتحاد جماهیر شوروی و همبستگی جمهوری و کشورهای وابسته می باشد.

پرچم گرجستان

پرچم جدید گرجستان سفید رنگ می باشد، که در مرکز این پرچم کلیسای بزرگ قرمز رنگ(صلیب بزرگ) وجود دارد و در کناره های آن چهار گوشه صلیب قرمز رنگ کوچک نیز شبیه به صلیب بزرگ نقش بسته است.

پرچم گرجستان

پرچم گرجستان

جاذبه های گرجستان

گرجستان مناطق زیبا و دیدنی بسیار زیادی دارد اگر بخواهیم آن را لیست کنیم بسیار زیاد هستند، در این قسمت سعی می کنیم چند مورد را ذکر کنیم.

اولین مکانی که هر گرجستانی به شما نشان خواهد داد قلعه ناریکالا می باشد، این قلعه قدیمی که در قرن چهارم برای محافظت از شهر توسط پارسی ها بنا شده که در شهر تفلیس قرار دارد و بر روی تپه ای سرسبز واقع شده و امروزه جز مناطق دیدنی این شهر به حساب می آید و خانه ها و آپارتمان های زیبایی نیز در دامنه تپه ها ساخته شده است که می توانید از آنجا این قلعه زیبا را نیز ببینید و در آنجا اقامت داشته باشید.

ناریکالا

ناریکالا

به دلیل همسایگی گرجستان با روسیه، در قسمت شمال شرقی این کشور رشته کوه بسیار زیبای کازبک قرار دارد که در نزدیکی مرز روسیه است، این کوه برای کسانی که قصد کوهنوردی و پیاده روی طولانی مدت دارند بسیار جذاب بوده و دارای منظره طبیعی بسیار زیبا در دامنه کوه و وجود گل های زرد و آبی می باشد که جز جاذبه های توریستی این کشور به حساب می آید.

5/5 (1 Review)

  نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *