موزه پول تفلیس

موزه پول تفلیس (Tbilisi Money Museum)

موزه پول تفلیس یکی از جاذبه های شهر تفلیس به شمار می رود.

شهر تفلیس با جاذبه های طبیعی و مناظر زیبای کوهستانی، دریاچه ها و رودخانه زیبای متکواری ( کورا ) که از میان شهر عبور می کند، کلیساها و قلعه های قدیمی متعلق به قرون وسطی و مناطق باستانی واقع در اطراف شهر یکی از شهرهای پرطرفدار گردشگری بوده و سالانه افراد زیادی از سراسر دنیا جهت بازدید از گنجینه غنی فرهنگ و تمدن کشور گرجستان به شهر تفلیس سفر می کنند.

موزه پول تفلیس

موزه پول تفلیس

شهر تفلیس همچنین جایگاه موزه های جالب و زیبای بسیاری است. یکی از این موزه ها که از نظر کیفیت در سطح بین المللی از جایگاه بالایی برخوردار است موزه پول تفلیس است.

بدون شک می توان گفت که موزه پول در شهر تفلیس منحصر بفرد ترین و کامل ترین موزه پول در سطح بین المللی از نظر جمع آوری پول های رایج موجود در دوران مختلف در کشور گرجستان و سایر کشورهای منطقه می باشد.

بر خلاف موزه های پول دیگر که تنها به نمایش تعدادی پول و سکه مربوط به منطقه خود به بازدید کنندگان می پردازند، در این موزه گنجینه ارزشمندی از پول ها و جواهرات متنوع در قرون گذشته و متعلق به کشورها، امپراطوری ها و مناطق مختلف دنیا بصورت یکجا جمع آوری و در موزه پول شهر تفلیس پایتخت گرجستان در معرض نمایش عموم قرار می گیرد.

پول رایج هر کشوری در واقع نماد اعتبار و قدرت آن در کشور بشمار رفته و بیانگر وضعیت آن کشور در دوره مورد نظر است لذا با بازدید موزه پول تفلیس می توانید به اطلاعاتی در خصوص دوران اوج و افول امپراطوریها و دولتهای موجود در زمان خویش پی ببرید.

در اینجا اطلاعات جامعی در مورد موزه پول تفلیس به شما ارائه می دهیم.

تاریخچه موزه پول تفلیس

موزه پول تفلیس یکی از بهترین و تماشایی ترین موزه های تفلیس است که برای اولین بار در سال 1981 میلادی و در دوران حکومت اتحاد جماهیر شوروی توسط بانک مرکزی حکومت شوروی تاسیس گردید و تا سال 1989 به فعالیت خود در دوران حکومت شوروی ادامه داد.

موزه پول تفلیس در زمان انقلاب و فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی تعطیل شد و چندین سال فعالیتی نداشت.

تاریخچه موزه پول تفلیس

تاریخچه موزه پول تفلیس

سپس بعد از استقلال کشور گرجستان و در سال 1989 میلادی توسط بانک مرکزی دولت تازه استقلال یافته گرجستان مجددا فعالیت خود را شروع نمود.

نکته قابل توجه این است که با توجه به اینکه کشور گرجستان از دوران باستان تا دوره قاجاریه جزو امپراطوری پارس بوده و در واقع طی جنگ صورت گرفته میان ایران و روسیه در آن زمان و متعاقبا شکست دولت قاجاریه از روسیه و پیرو قرارداد ننگین گلستان از امپراطوری ایران جدا شد.

از اینرو در واقع بخشی از فرهنگ و تمدن گرجستان و ایران یکی بوده و کشور گرجستان جزو قلمرو حکومت ایران محسوب می گردید.

در موزه پول تفلیس شما می توانید انواع سکه های رایج در دوران ایران باستان تا عهد قاجاری را به عنوان پول های رایج در کشور گرجستان مشاهده نمائید.

درباره موزه پول تفلیس

در موزه پول تفلیس شما می توانید انواع سکه ها و اسکناس های رایج در دوره امپراطوری عثمانی، ایران باستان همانند اشکانیان و ساسانیان، حکومت اعراب، امپراطوری روم، دوره صفویه، دوره حکومت تیمور دوم، امپراطوری روسیه، سکه های مختلف رایج در کشورهای اروپایی، تامار، نومیسماس بیزانس، سکه و پول های رایج از قرن ششم پیش از میلاد تا کنون را مشاهده نمائید.

همچنین پول های رایج در یکصد سال اخیر در کشور گرجستان در معرض نمایش قرار دارد.

درباره موزه پول تفلیس

درباره موزه پول تفلیس

همانطور که ملاحظه نمودید موزه پول تفلیس همانند یک راوی بیان کننده حکومتها و امپراطوریها از گذشته تا کنون می باشد.

جالب است بدانید که موزه پول تفلیس در تحقیقات و پژوهش در زمینه سکه شناسی نیز فعالیت داشته و پژوهشهای زیادی را در این زمینه انجام داده است.

دو سالن از موزه پول تفلیس به نمایش پول ها و سکه های رایج در کشور گرجستان از زمان باستان تا کنون پرداخته و همچنین اولین پول کشور مستقل گرجستان در سال 1917 که لاری نام دارد در این موزه نمایش داده می شود.

در سالن دیگر نمایشگاه انواع پول های کشورها و قاره های مختلف جمع آوری و نمایش داده می شود.

لازم به ذکر است که موزه پول تفلیس اقدام به تهیه کتاب و بروشور از پول ها و اسکناس های جمع آوری شده نموده که در موزه قابل فروش به علاقه مندان و بازدید کنندگان است.

در کنار هر یک از سکه ها و اسکناسهای جمع آوری شده در موزه پول تفلیس توضیحات و شرح حال مربوط به آن سکه یا اسکناس به زبان های گرجی و انگلیسی ارائه شده لذا شما می توانید اطلاعات مفیدی در مورد هر نوع پول به همراه دوران مورد استفاده از آن، حکومت و امپراطوری مربوطه و سایر مشخصات از این قبیل را مشاهده نمائید.

کل زیربنای مفید موزه پول تفلیس 300 متر مربع بوده و شامل دو سالن اصلی جهت نمایش پول ها و سکه های دوران قدیم و معاصر می باشد.

همچنین بیش از 3000 نوع از انواع سکه ها و اسکناسهای رایج در دوران معاصر و باستان به نمایش گذاشته می شود.

ساعت کار موزه پول تفلیس

موزه پول تفلیس از روز دوشنبه تا پنج شنبه از ساعت 10 صبح الی 4 عصر برای بازدید عموم باز است.

روزهای پنج شنبه، شنبه و یک شنبه موزه تعطیل است. لازم بذکر است که مابین ساعت 13 و 14 وقت ناهار کارمندان موزه بوده  لذا موزه در این ساعت خدمات ارائه نمی دهد.

ساعت کار موزه پول تفلیس

ساعت کار موزه پول تفلیس

موزه پول تفلیس در ساختمان بانک مرکزی گرجستان و در خیابان لئونیدزه قرار دارد.

آدرس سایت موزه پول www.nbg.gov.ge بوده و شماره تماس موزه 00995322406405 است.

شایان ذکر است که بازدید از موزه پول رایگان بوده لذا شما می توانید بدون پرداخت هزینه به بازدید از این گنجینه ارزشمند بین المللی اقدام نمائید.

همچنین متذکر می شود که خیابان لئونیدزه که محل قرار گرفتن ساختمان قدیمی بانک مرکزی گرجستان و محل فعلی موزه پول تفلیس می باشد نزدیک خیابان روستاولی که محل بسیاری از موزه های شهر تفلیس از جمله موزه ملی گرجستان است قرار دارد لذ شما می توانید حین بازدید از موزه های دیگر شهر تفلیس در خیابان روستاولی زمانی نیز برای بازدید از موزه پول و دیدن این همه پول ها و سکه های رنگارنگ در قرون گذشته که بصورت یکجا برای شما گردآوری شده اند در نظر بگیرید.

5/5 (1 Review)

کلمات کلیدی :
  نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *