خانه / اطلاعات عمومی کشور گرجستان / موزه استالین در گرجستان

موزه استالین در گرجستان

موزه استالین ( Stalin Museum )

موزه استالین یکی از جاذبه های گردشگری کشور گرجستان بشمار می رود.

همه ساله گردشگران بسیاری از سراسر جهان جهت بازدید از موزه استالین، محل زندگی و تماشای گوشه ای از زندگی این دیکتاتور معروف کشور سابق اتحاد جماهیر شوروی به گرجستان سفر می کنند.

شاید برای شما جالب باشد که بدانید ژوزف استالین متولد گرجستان و اصالتا گرجی بود.

علی رغم اینکه مردم گرجستان دید منفی نسبت به استالین و ظلم و ستم هایی که به مردم بی گناه روا داشت دارند با این حال افتتاح مجدد موزه استالین و روایت زندگی او به عنوان بخشی از تاریخ کشور شوروی و گرجستان در دستور کار دولت گرجستان قرار گرفت.

ورودی موزه استالین در گرجستان
ورودی موزه استالین در گرجستان

ژوزف استالین به علت شهرت و آوازه جهانی که داشت مورد شناخت بسیاری از مردم دنیا و به خصوص مردم قاره اروپا قرار داشته، لذا افراد بسیاری همه ساله جهت بازدید از این موزه به کشور گرجستان سفر می کنند.

بیوگرافی ژوزف جوغاشویلی (استالین)

ژوزف جوغاشویلی در تاریخ 21 دسامبر سال 1879 میلادی در شهر گوری از ایالت شیدا کارتلی گرجستان دیده به جهان گشود.

خانه پدری حقیرانه استالین در یکی از خیابان های قدیمی شهر گوری واقع که در حال حاضر تبدیل به موزه استالین شده است.

مادر استالین یک سرف بود. سرف به برده های روستایی دوران روسیه تزاری اطلاق می گردید که جزو  اموال اربابان محسوب می شدند.

پدر وی خیاط بود و به سختی روزگار خود را می گذراندند. تمام خواهر و برادرهای استالین در کودکی از دنیا رفته و وی تنها فرزند خانواده بشمار می آمد.

وسایل مورد استفاده استالین
وسایل مورد استفاده استالین

نام کودکی استالین سوسو بود و او را به این نام صدا می زدند. پدر استالین هر روز و به بهانه های واهی او و مادرش را کتک می زد که باعث تاثیرات بدی در خلق و خوی وی گردید که آثارش در بزرگسالی نمود پیدا کرد.

در دوران کودکی یک یهودی هزینه تحصیل او را می داد و وی شروع به تحصیل کرد. پدرش او و مادرش را رها کرد و رفت و در سن 14 سالگی وارد مدرسه علوم دینی تفلیس شد.

استالین در این دوران شروع به فعالیت های ضد دین و گرایش به مارکسیست نمود و بارها زندانی شد.

در سال 1913 نام استالین را برای خود برگزید که در زبان روسی به معنی مرد پولادین است.

همسر اولین استالین چهار سال بعد از ازدواج فوت کرد و تنها پسر وی به نام یاکوب طی جنگ جهانی دوم به دست آلمان ها اسیر و کشته شد.

در دوران انقلاب در پست های سیاسی منسوب و مدارج ترقی را طی کرد تا اینکه به عنوان رهبر اتحاد جماهیر شوروی و فرمانده ارتش سرخ در جنگ جهانی دوم ظاهر شد.

امروزه خانه پدری وی در شهر گوری گرجستان تبدیل به موزه استالین گردیده و گویای دوران زندگی وی از کودکی تا زمان مرگ است.

تاریخچه موزه استالین در گرجستان

در سال 1951 میلادی اولین مراسم یادبود ژوزف استالین در شهر گوری و در محل موزه فعلی برگزار گردید.

موزه استالین واقع در جنب خانه پدری استالین بوده و استالین تا سن چهار سالگی در زادگاه خود گوری ساکن بوده است.

در سال 1953 میلادی استالین در گذشت و در سال 1957 میلادی این محل به عنوان موزه استالین در نظر گرفته شد.

در طی نیم قرن اخیر موزه استالین تغییرات زیادی را به خود دیده است. در سال 1989 میلادی و در دوران انقلاب و فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی موزه بسته شد و لیکن در چند سال اخیر به عنوان یک جاذبه توریستی و تاریخی دوباره بازگشایی گردید.

موزه استالین در میدان مرکزی شهر گوری قرار دارد. در ژوئن سال 2010 میلادی مجسمه استالین که تا آن زمان در میدان مرکزی شهر واقع بود برچیده ولی موزه در محل خود باقی ماند.

درباره موزه استالین

موزه استالین در شهر گوری قرار دارد. شهر گوری شهری کوچک در فاصله 68 کیلومتری شمال غرب شهر تفلیس بوده که شهری صنعتی می باشد.

سالن های موزه استالین
سالن های موزه استالین

به دلیل وجود موزه استالین در شهر گوری گاهی اوقات از آن به نام شهر استالین نیز نام می برند. موزه استالین مشتمل بر چهار سالن و چندین اتاق است.

در ورودی موزه شما با مجسمه استالین و زمین پوشیده از سنگ مرمر و فرش قرمز بر روی آن مواجه می شوید.

سالن اول موزه به معرفی بیوگرافی و زندگینامه ژوزف استالین به انضمام تصاویری از زندگی او و مقالاتی در مورد زندگی ژوزف استالین می پردازد.

پس از آن شما وارد سالن دوم موزه شده که به نمایش زندگی استالین و حزب کمونیست می پردازد.

در انتها سالن سوم مربوط به دوران قدرت استالین در نقش رهبر اتحاد جماهیر شوروی و فرمانده ارتش سرخ در دوره جنگ جهانی دوم است.

اتاقی دیگر در موزه اختصاص به دوران پیروزی استالین بر حزب نازی آلمان دارد. در سالن آخر انواع هدایای ارسالی از مقامات و کشورهای دیگر و سازمان های کمونیستی و لوازم متعلق به استالین قرار دارد.

در موزه استالین شما می توانید کلیه فعالیت هایی که در دوران زمامداری خویش انجام داده از قبیل نامه های نگاشته شده، لوازم شخصی وی از جمله لباس های نظامی، کلاه، پالتو و پوتین های او، عکس ها، میز مطالعه و مبلی که استفاده می کرده، تختخواب و حوله شخصی، واگن سبز رنگی با وزن 83 تن که در سال 1941 ساخته شد و با آن به کشورهای مختلف سفر می کرد و بسیاری چیزهای دیگر در معرض تماشا قرار دارد.

واگن قطار اختصاصی استالین در موزه
واگن قطار اختصاصی استالین در موزه

ساعت کاری موزه استالین

ساعت کاری موزه استالین از ساعت 10 صبح الی 6 عصر است.

در فاصله ماه های نوامبر تا مارس که هوا سردتر بوده و زودتر تاریک می شود ساعت کاری از 10 صبح تا 5 عصر می باشد. روز اول ژانویه نیز موزه تعطیل است.

هزینه بلیط برای بازدید از کلیه قسمت های مجموعه به ازای هر نفر 15 لاری است که در صورت بازدید گروهی بصورت تور مبلغ بلیط بازدید از موزه استالین به 10 لاری به ازای هر نفر کاهش پیدا می کند.

لازم بذکر است که موزه ای به نام موزه استالین نیز در شهر باتومی برپا گردیده که در حقیقت محل سکونت وی در شهر باتومی در سالهای 1901 و 1902 میلادی بوده است و به معرفی زندگی ژوزف استالین به بازدیدکنندگان می پردازد.

در مدتی که استالین در باتومی ساکن بود کارهایی از قبیل سازماندهی کارگرانی که در حرفه قیرکاری در آنجا مشغول بودند و راه اندازی یک مرکز چاپ را به انجام رساند.

4.3/5 (4 Reviews)

درباره ی Anageorgia LTD

شرکت آناجورجیا به شماره ثبت 439412967 ، ثبت شده در کشور گرجستان یک شرکت خدمات مهاجرتی در گرجستان محسوب می شود که آماده ارائه خدمات در زمینه های : تحصیل در گرجستان ، خرید ملک در گرجستان ، اخذ اقامت گرجستان ، امورات مربوط به ثبت شرکت در گرجستان ، مشاوره در زمینه سرمایه گذاری در گرجستان ، برگزاری تورهای گرجستان و انجام کلیه امورات حقوقی در کشور گرجستان. شرکت آناجورجیا با داشتن دو وکیل باتجربه و پرسنلی دلسوز همواره خدمتگزار شما عزیزان است.

مطلب پیشنهادی

پرورش زنبور عسل در گرجستان

پرورش زنبور عسل در گرجستان

پرورش زنبور عسل در گرجستان : طبق شواهد باستانی، فرهنگ پرورش زنبور عسل در گرجستان …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *