معرفی آتشکده تفلیس گرجستان

معرفی آتشکده تفلیس یا آتشگاه تفلیس : کشور گرجستان در سال های اخیر، به عنوان یکی از قطب های گردشگری در پهنه منطقه قفقاز و حوزه دریای سیاه تبدیل شده است. تفلیس پایتخت این کشور، پتانسیل های طبیعی و فرهنگی-تاریخی بسیاری در زمینه جذب گردشگر دارد. یکی از آثار فرهنگی-تاریخی این شهر، که قدمت آن به ایران پیش از اسلام باز می گردد، آتشکده تفلیس می باشد.

در این مقاله سعی داریم ابتدا توضیحاتی در مورد تفلیس و جاذبه های دیدنی آن بیان نموده و در ادامه، به معرفی و بررسی آتشکده تفلیس خواهیم پرداخت.

تفلیس

در حواشی قفقاز اوراسیا، کشوری با مساحت 69.700 کیلومترمربع به نام گرجستان واقع شده است.

این کشور دارای جمعیتی بیش از 4 میلیون نفر بوده و ساکنین این کشور، به زبان گرجی صحبت می کنند.

آتشکده تفلیس گرجستان

آتشکده تفلیس گرجستان

نوع حکومت گرجستان، دموکراسی نیابتی است که دارای جمهوری نیم ریاستی می باشد. تفلیس پایتخت گرجستان، از بزرگترین و استراتژیک ترین شهرهای آن بوده که دارای آب و هوایی گرم در تابستان و آب و هوایی سرد در زمستان می باشد.

تفلیس از جهت موقعیت جغرافیایی در دو سمت رودخانه متکواری (رودخانه کورا ) در قسمت شرقی گرجستان واقع شده است.

ارتفاع شهر تفلیس از سطح دریا 380 تا 770 متر می باشد. شهر تفلیس از سمت شمال توسط رشته کوه های ساگورامو، از سمت شرق و جنوب شرقی توسط فلات لوری، و از سمت جنوب و جنوب غربی توسط رشته کوه های نریالتی محدود شده است.

همانطور که گفته شد تفلیس در دو سمت رودخانه متکواری واقع شده است. به این دلیل تفلیس به دو بخش، تفلیس بالایی یا شمالی و تفلیس پایینی یا جنوبی تقسیم می شود.

بیشتر بخوانید :
صنعت گردشگری گرجستان

در سمت شمال تفلیس یک دریاچه نسبتاً بزرگ به نام دریاچه تفلیس قرار دارد و قسمت جنوبی یا تفلیس پایین، به صورت دست نخورده و بکر، با پوشش گیاهی و کوهستان های زیبا باقی مانده است.

جاذبه های گردشگری تفلیس بسیار زیبا و شگفت انگیز می باشد و این در حالی است که تفلیس با داشتن آتشکده زیبایی به نام آتشکده تفلیس، دارای شهرتی جهانی می باشد. آتشکده تفلیس که به آتشگاه تفلیس نیز مشهور است یکی از زیباترین و تاریخی ترین بناهای شهر تفلیس تلقی می گردد.

جاذبه های گردشگری تفلیس

تفلیس و جاذبه های گردشگری آن، به طور شگفت انگیز و زیبایی، چیدمانی از بهترین ها و منحصر به فردترین جاذبه ها را در معرض تماشای هر بیننده و گردشگری قرار داده است.

در ادامه این مطلب، قصد داریم از جاذبه های گردشگری تفلیس نمونه هایی را بیان نماییم.

سد ژینوالی تفلیس

این سد در فاصله 60 کیلومتری از شهر تفلیس واقع شده است؛ ترکیبی از زیبایی آب و کوه های اطراف آن، منظره ای باشکوه را به نمایش گذاشته است.

قلعه ناریکالا تفلیس

این قلعه قدیمی که ناریکالا یا در گویش محلی گرجی به ” ناریقالا ” معروف است، از معماری کهن و منحصر به فردی برخوردار است و می توان آن را جزو قدیمی ترین بناهای شهر تفلیس در نظر گرفت.

پل صلح تفلیس

معماری ویژه و منحصر به فرد پل صلح تفلیس ، آن را به عنوان یکی از جاذبه های خاص این شهر مطرح نموده است.

این پل با شکوه، بدست یک آرشیتکت و معمار ایتالیایی در سال 2010 میلادی ساخته شده است.

در ساعات خاصی از شب، هارمونی ایجاد شده از رقص نور و آب، مناظری رؤیایی را خلق نموده و نظر هر بیننده ای را به خود جلب می کند.

بیشتر بخوانید :
مراحل تهیه گواهی عدم سوء پیشینه برای صدور گواهی اقامت گرجستان

حمام های سولفور تفلیس

در تفلیس حمام های گوگردی متعددی وجود دارد که آب آنها مستقیماً از چشمه های آب گرم و طبیعی و معدنی تفلیس تأمین می گردد.

یکی از مشهور ترین این حمام ها، که به نام حمام سولفور خوانده می شود، در محله آبانتوبانی ( محله تفلیس قدیم ) واقع شده است.

کوه مقدس تفلیس

متاتسمیندا یا همان کوه مقدس تفلیس، کوهی بزرگ است که مقبره قهرمانان، نویسندگان، هنرمندان، سیاستمداران و به طور کلی بزرگان و نامیان تفلیس در آنجا قرار دارد.

این کوه از ارزش، احترام و قداست خاصی در بین مردم تفلیس برخوردار است و سالانه مورد بازدید و احترام هزاران گردشگر خارجی نیز قرار می گیرد.

آتشکده تفلیس

آتشکده تفلیس یکی از جاذبه های دیدنی تفلیس به شمار می رود؛ که از جمله معابد قدیمی این شهر است که دارای قدمتی چند هزار ساله بوده و زمان احداث آن به دوران حکومت ساسانی بر بخش های وسیعی از دنیا، از جمله آسیای میانه باز می گردد.

آتشکده تفلیس، یکی از دهها شواهد سیطره ساسانیان بر این بخش از دنیا می باشد.

آتشگاه تفلیس

آتشگاه تفلیس

آتشکده تفلیس، بنایی آجری و گلی داشته که به صورت چهارگوش و گنبدی شکل ساخته شده است.

این بنا گواهی عینی بر حضور حکومتی ایرانی در تفلیس و رایج بودن دین زرتشت در این شهر قدیمی و ریشه دار می باشد.

قدمت و پیشینه آتشکده تفلیس به سال 400 میلادی بر می گردد. در زمان نادر شاه افشار آتشکده تفلیس به دستور وی، از جایگاه معبد خارج شده و به مسجدی برای عبادت مسلمانان تبدیل شد.

مسلماً این بنای تاریخی، دستخوش تغییرات و تخریب هایی شده است و برای جلوگیری از تخریب و ماندگاری بیشتر آن، باید بازسازی گردد.

بیشتر بخوانید :
مهاجرت به گرجستان از طریق کار

هر چند دولت گرجستان اقدامات ارزشمندی در این زمینه صورت داده است. بازسازی و مرمت آتشکده تفلیس در سال 2007 میلادی با کمک دولت نروژ انجام شد و هم اکنون فرم مرمت شده آن، با حفظ تمام ویژگی های معماری و تاریخی، مورد بازدید ده ها هزار گردشگر قرار می گیرد.

آتشکده تفلیس بعد از مرمت های مکرر و عملیات بازسازی اصولی، به یکی از مطرح ترین جاذبه های فرهنگی- تاریخی شهر تفلیس تبدیل شده است؛

این اثر ارزشمند تاریخی، علیرغم تاخت و تاز اعراب در چند مرحله به این منطقه، هنوز هم پا برجا و باشکوه باقی مانده است.

آتشکده تفلیس بنایی بسیار بزرگ، با قوس هایی از چهار جهت می باشد که با آجر های 6 متری ساخته شده و دارای حیاط و محوطه ای بزرگ می باشد؛ می توان با چرخش به سمت راست محوطه، به شکل خاصی مستقیماً به داخل آتشکده وارد شد.

آتشکده تفلیس هم اکنون در محله قدیمی تفلیس، به نام کلدیس کوبانی و در خیابان گومی واقع شده است؛ و گواهی روشن بر تسلط فرهنگی اقوام گذشته ایرانی، بر تفلیس و گرجستان می باشد.

سالانه هزاران توریست و گردشگر، متقاضی بازدید از این اثر تاریخی زیبا و کهن هستند؛ این در حالی است که مردم گرجستان، این آتشکده را به نام محلی، آتشگاه یا آتشگاده می خوانند.

توصیه می شود، اگر برای دیدن جاذبه های تفلیس، به این شهر زیبا و رؤیایی سفر کردید، حتماً از آتشکده تفلیس نیز دیدن فرمایید؛ و به معماری این بنا و ذوق و قریحه هنری پیشینیان خود، مباهات ورزید.

5/5 (5 Reviews)

  نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *