مسیر ترانزیت جدید گرجستان رومانی آذربایجان و ترکمنستان

مسیر ترانزیت جدید گرجستان رومانی آذربایجان و ترکمنستان : کشورهای گرجستان، رومانی، ترکمنستان و آذربایجان سند راه اندازی ترانزیت دریایی بین دریاهای سیاه و خزر را امضا کردند.

مسیر ترانزیت جدید بین گرجستان ، رومانی ، آذربایجان و ترکمنستان

به گزارش آناجورجیا و به نقل از خبرگزاری اینترپرس نیوز گرجستان ، وزارت امور خارجه گرجستان روز 4 مارس گفت :

در نشست مشترکی که در شهر بخارست پایتخت رومانی انجام شد ، چهار کشور : گرجستان ، رومانی ، آذربایجان و ترکمنستان در مورد توسعه راه آهن بین آنها و همچنین حمل و نقل دریایی بین دریای سیاه و خزر، توافقنامه ای را امضا کردند.

به گفته وزارت امور خارجه گرجستان : وزرای امور خارجه هر چهار کشور خواسته های سیاسی خود را با توجه به توسعه راهرو های جدید حمل و نقل در منطقه، تایید کردند.

مسیر ترانزیت جدید گرجستان

مسیر ترانزیت جدید گرجستان

آقای “دیوید زالکالیانی ( David Zalkaliani ) ” وزیر امور خارجه گرجستان در بیانیه مشترک با این سه کشور تاکید کردند که :

اهمیت این مسیر ترانزیت جدید در ارتباط با شرق و غرب بسیار مهم می باشد. به گفته آنها، اتصال آسيای مركزی با اروپا از طريق دو دريا، كوتاه ترين و ارزان ترين راه خارج از شبكه های حمل و نقل موجود است.

آنها همچنین تاکید کردند که : توجه ویژه به این واقعیت است که رومانی، به عنوان عضو اتحادیه اروپا، در توسعه مسیر جدید دخیل است که منجر به مشارکت فعالانه بیشتر اتحادیه اروپا در مسیرهای حمل و نقل منطقه خواهد شد.

رومانی در حال حاضر ریاست اتحادیه اروپا را بر عهده دارد. به گفته وزیر امور خارجه رومانی، آقای “تئودور ملسکانو ( Teodor Melescanu ) ، مسیر جدید جایگاه برجسته ای در استراتژی همکاری اتحادیه اروپا و آسیای میانه دارد که در تابستان 2019 مورد تایید قرار می گیرد.

همچنین تاکید شد که : یک گروه کارشناسی چهار جانبه برای ایجاد مذاکرات و همکاری تمام جنبه های فنی، بهینه سازی مراحل عملیاتی و تسهیل کار در هماهنگ سازی تعرفه ها و ساده سازی رویه های گمرکی ایجاد خواهد شد.

طرف های مذاکره کننده همچنین بر پیشرفت و توسعه زیرساخت های دریایی، از جمله ارتقاء بندر پوتی و توسعه بندر دریای آناکلیا در گرجستان تاکید کردند.

در پایان وزارت امور خارجه گرجستان گفت : “مسیر بین المللی دریای سیاه و دریای خزر از عشق آباد پایتخت ترکمنستان در تاریخ 24 و 25 اکتبر 2018 میلادی راه اندازی شد.”

5/5 (3 Reviews)

  نظرات

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *