خانه / جاذبه های گردشگری گرجستان / مستیا گرجستان شهری در کوهستان با جاذبه های دیدنی

مستیا گرجستان شهری در کوهستان با جاذبه های دیدنی

مستیا گرجستان شهری در کوهستان با جاذبه های دیدنی فراوان : بی شک شهر مستیا ( Mestia ) در کشور گرجستان و در منطقه سوآنتی ( Svaneti ) یکی از جاذبه های طبیعت گردی زیبا شمرده می شود که هر ساله گردشگران فراوانی از آن دیدن می کنند و البته دارای دیدنی های تاریخی فراوانی نیز هست.

شهر مستیا گرجستان از شهرهای مرتفع ولی دیدنی این کشور

حدود دو ماه پیش بود تقریبا اوایل مردادماه می شد که تصمیم گرفتیم به اتفاق یکی از دوستان که ماشین میتسوبیشی پاجرو داشت از شهر زیبای مستیا در گرجستان دیدن کنیم.

 

نمایی از داخل شهر مستیا گرجستان
نمایی از داخل شهر مستیا گرجستان

انتخاب ماشین شاسی بلند بدلیل مرتفع بودن منطقه و تا حدودی نوع جاده های آن بود. چون می خواستیم از برخی از آثار باستانی آن نیز در اطراف شهر دیدن کنیم و منطقه کوهستانی و عبور و مرور به شدت سخت بود و بوسیله ماشین شاسی بلند فقط می توانستیم این سختی راه را طی کنیم.

از تفلیس که حرکت کردیم ، در انتهای ورودی شهر تفلیس کیلومتر را ثبت و در نظر گرفتیم. از شهر تفلیس تا مستیا حدود 545 کیلومتر راه جاده ای است. به عبارتی دیگر مستیا در فاصله 545 کیلومتری شمال غربی تفلیس پایتخت گرجستان و در استان سامِگرِلو-زِمُو سوانِتی (به گرجی: სამეგრელო-ზემო სვანეთი) (تلفظ: Samegrelo-Zemo Svaneti) قرار گرفته است.

مرکز استان سامگرلو زمو سوآنتی ، شهر زوگدیدی می باشد و برای رفتن به مستیا حتما بایستی از داخل شهر زوگدیدی عبور کرد.

مستیا به دلیل داشتن طبیعت بسیار زیبا و آب و هوایی بی نظیر و همچنین داشتن آثار باستانی فراوان همواره در گرجستان بعنوان یک منطقه معروف گردشگری مشهور بوده است.

ارتفاع شهر مستیا از سطح دریا حدود 1500 متر است و جمعیت این شهر در حدود 2000 نفر می باشد و رستوران های خیابان اصلی در مرکز شهر آن همواره پر از گردشگر خارجی است. بیشتر گردشگرانی که در این شهر دیدیم از کشورهای اروپایی و همچنین از روسیه بودند که تعدادشان بسیار زیاد بود.

جالب تر اینکه در این شهر و نقاط اطراف آن و همچنین در کنار آثار باستانی زیبای این شهر اثری از گردشگران ایرانی نبود. شاید من و دوستم که دو نفر بودیم به همراه دو راهنمای گرجی زبان تنها توریست های ایرانی مستیا بودیم.

امیدواریم با معرفی این شهر و منطقه زیبا در گرجستان بتوانیم تا حدودی آن را برای گردشگران ایرانی آشنا کنیم. گردشگران ایرانی مطمئن باشند با سفر به شهر مستیا پشیمان نخواهند شد.

چگونه می توانم به مستیا سفر کنم ؟

با توجه به اینکه از فاصله تفلیس تا مستیا حدود 545 کیلومتر جاده ای است و از طرفی دیگر فقط حدود 250 کیلومتر از این مسیر تا شهر کوتائیسی به صورت اتوبان می باشد بقیه جاده بسیار پر پیچ و خم است بنابراین طی کردن این مسیر برای ما حدود 10 ساعت زمان برد. زیرا در پیچ و خم های زیاد جاده ای در مسیر مستیا بیش از 40 الی 50 کیلومتر در ساعت امکان طی مسیر نیست.

 

چگونه می توانم به مستیا سفر کنم
چگونه می توانم به مستیا سفر کنم

ولی خوشبختانه شهر مستیا گرجستان دارای یک فرودگاه داخلی است. بلیط هواپیما از تفلیس به مستیا و بالعکس پنج بار در هفته انجام می شود که روزهای : شنبه ، یکشنبه ، دوشنبه ، چهارشنبه و جمعه می باشد. هزینه بلیط هواپیما از تفلیس به مستیا برای هر نفر 75 لاری است و هر نفر می تواند تا بیست کیلوگرم بار با خودش بیاورد.

مسیر پروازی بین تفلیس تا مستیا نزدیک 45 دقیقه زمان می برد ولی جایگاه فرودگاه مستیا را که دیدیم واقعا خیلی فرودگاه عجیبی بود.

 

فرودگاه شهر مستیا به نام فرودگاه کوئین تامار
فرودگاه شهر مستیا به نام فرودگاه کوئین تامار

اطراف شهر مستیا گرجستان را کوه های بسیار بلند قفقاز فراگرفته است که حتی در تابستان هم قلل و دامنه های آن پوشیده از برف هستند و ارتفاع برخی از آنها نزدیک به 5000 متر است و این شهر و مناطق اطراف آن جزو مناطق سردسیر گرجستان محسوب می شوند که حتی در تابستان هم تا حدودی احساس سرما می کنید حالا چه برسد به زمستان که در منطقه چند متر برف می بارد و فوق العاده عبور و مرور سخت می شود. هرچند که معتقدیم که زمستان های مستیا هم زیبا و دیدنی است.

فرودگاه شهر مستیا جوری می باشد که احتمالا خلبان پرواز نمی تواند ارتفاع کم کند و پس از رسیدن به بالای سر فرودگاه مستیا بایستی ناگهانی ارتفاع کم کند تا بتواند بنشیند بدلیل کوه های مرتفع اطراف این شهر. البته تا حالا ما با هواپیما به این شهر زیبا سفر نکرده ایم ولی با توجه به موقعیت فرودگاه که دیدیم ، حدس و گمان ما این بود.

راه های دیگر جهت سفر به مستیا گرجستان

راه های دیگری نیز به غیر از موارد بالا برای سفر به مستیا وجود دارد که عبارتند از :

1 – سفر با قطار از تفلیس تا زوگدیدی مرکز استان سامگرلو زمو سوآنتی و سپس از زوگدیدی تا مستیا با کرایه کردن اتومبیل و یا رفتن با مینی بوس های آن مسیر .

قطار هز شب ساعت یازده از تفلیس به سمت زوگدیدی حرکت می کند و معمولا ساعت 7 صبح به این شهر می رسد. هزینه بلیط قطار برای هر نفر از تفلیس تا زوگدیدی 15 لاری است.

زمانی که به زوگدیدی رسیدید می توانید به دو روش خودتان را به شهر مستیا برسانید. روش اول دربست کردن یک ماشین سواری است که فاصله 140 کیلومتری زوگدیدی تا مستیا معمولا بصورت دربست 200 لاری هزینه دارد یا اینکه توسط مینی بوس های مسیر زوگدیدی به مستیا بروید که برای هر نفر کرایه آن 15 لاری است که به این مینی بوس ها در زبان روسی و گرجی اصطلاحا ” مارشوتکا ” گفته می شود.

2 – سفر مستقیم از تفلیس به مستیا با مارشوتکا ( مینی بوس ) : در این روش مارشوتکاهایی هستند که در منطقه واگزال تفلیس می ایستند و فاصله تفلیس تا مستیا را بصورت مستقیم طی می کنند و برای هر نفر 30 لاری کرایه دارد. معمولا این مارشوتکاها ساعت 6 صبح حرکت می کنند و نهایتا تا قبل از ساعت 8 شب به مستیا می رسند. که البته برای ما که با ماشین شخصی رفتیم سفری بسیار مشکل و خسته کننده بود.

ولی پس از رسیدن به مستیا گرجستان با دیدن جاذبه های گردشگری آن و مردمی خوب و مهربان و مهمان نواز خستگی کمتر از یک روز از تنمان بیرون رفت.

غذاهای محلی مستیا

غذاهای محلی مستیا : کوبداری ( kubdari ) از مهمترین غذاهای سنتی شهر مستیا و منطقه سوآنتی محسوب می شود. اما کوبداری چیست و از چه چیزهایی درست شده است.

کوبداری دقیقا مثل خاچاپوری ایمرولی پخته و آماده می شود با این تفاوت که به جای پنیر از گوشت تازه گوساله بعلاوه ادویجات و مخلفات خوش طعم گرجی هم در آن استفاده شده است.

 

کوبداری از غذاهای سنتی شهر مستیا گرجستان و منطقه سوآنتی
کوبداری از غذاهای سنتی شهر مستیا گرجستان و منطقه سوآنتی

جای همه شما خالی بود. زمانی که به مستیا رفته بودیم دوستان گرجی ما پیشنهاد دادند که در رستوران کوبداری بخوریم. ما هم تازه از راه رسیده بودیم و خیلی گرسنه. قبول کردیم که همه با هم کوبداری سفارش بدیم. خیلی خوشمزه بود ولی چرب و سنگین بود جوری که ما وقتی ناهار را کوبداری خوردیم شب نتوانستیم که شام بخوریم چون خیلی گیرا و سنگین بود.

البته شاید ذائقه ما بدین گونه بوده است ولی کوبداری بسیار خوشمزه و لذیذ است و همراه نوشیدنی هایی مثل نوشابه یا لیمونات میل می شود.

یکی دیگر از غذاهای محلی مستیا ، کباب لول است. این نوع کباب هم از گوشت تازه گوساله یا گاو تهیه می شود همراه با سبزیجات و ادویه جات محلی گرجستان. حالا چرا به آن کباب لول گفته می شود. چون کباب به شکل یک لوله داخل نان نازک و سفیدی پیچیده می شود. کباب لول هم خیلی خوشمزه و لذیذ است.

اغلب غذاهای مستیا و منطقه سوآنتی از گوشت گوساله و گاو تهیه می شود شاید یکی از دلایل آن مستعد بودن منطقه برای پرورش گاو است و وجود دام های زیاد گاو.

جاذبه های گردشگری مستیا گرجستان

یکی از مهمترین جاذبه های گزدشگری این منطقه وجود یخچال های طبیعی و جنگل های انبوه و طبیعتی زیبا و شگفت انگیز است. برخی از مردم محلی کمپ هایی را داخل جنگل های طبیعی منطقه احداث کرده اند که شما می توانید در ازای پرداخت مبلغ ناچیزی شب ها را در آنجا بگذرانید و روزها هم بوسیله یک راهنمای محلی از طبیعت زیبای منطقه دیدن کنید.

 

جاذبه های گردشگری مستیا
جاذبه های گردشگری مستیا

ورزش کوهنوردی در جنگل های زیبای مستیا و مناطق اطراف آن بسیار لذت بخش است و هیچ وقت به نفس نفس نمی افتید بدلیل وجود اکسیژن بالا در این منطقه.

البته در نظر داشته باشید که جهت گشت و گذار در جنگل ها و مناطق اطراف مستیا حتما از یک راهنمای محلی باتجربه استفاده کنید به دو دلیل : یکی اینکه گم نشوید و دیگر اینکه انواع حیوانات وحشی نظیر خرس قفقاز که بسیار خطرناک است در این مناطق وجود دارند.

یکی دیگر از جاذبه های گردشگری مهم مستیا بازدید از یخچال طبیعی و معروف ” چالادی ( Chalaadi glacier ) ” است. تورهای پیاده روی و کوهپیمایی زیادی برای دیدن یخچال طبیعی چالادی وجود دارند که البته از مشهورترین و پر طرفدارترین تورهای سفر به منطقه سوآنتی و شهر مستیا است.

کوله پشتی خود را برای یک کوهپیمایی چند ساعته آماده کنید. لباس مناسب کوهپیمایی و مناسب فصل بر تن کنید و از کوره راه ها و پل های باریک این ناحیه به سمت بازدید از یخچال های طبیعی حرکت کنید.

از دیگر جاذبه های گردشگری و زیبای منطقه سوآنتی و مستیا که حتما به شما توصیه می کنیم که در سفر به اینجا به دیدنش بروید، دریاچه های زیبای کوهستانی این منطقه است.

 

دریاچه های زیبای کوهستانی در اطراف شهر مستیا
دریاچه های زیبای کوهستانی در اطراف شهر مستیا

برخی از زیباترین دریاچه های گرجستان و یا حتی جهان در نزدیکی مستیا قرار گرفته اند.

این دریاچه ها در دامنه کوه اوشبا (Mount Ushba) و در ارتفاع حدود 2200 متری بالاتر از سطح دریا قرار گرفته اند.

نمایی که از کنار این دریاچه ها پیش روی شما قرار می گیرد از زیبایی وصف ناپذیر آن، بسیار چشم نواز و اعجاب برانگیز است.

در ضمن در این مناطق کوهستانی که دریاچه قرار گرفته، هنوز مملو از گردشگران نشده است. بنابراین فرصتی مناسب است تا در سکوت بتوانید زیبایی های آن را بیشتر درک کنید و به آرامش برسید.

شما و گروه تور می توانید به راحتی از مسیرهای مشخص شده ای که شما را به سمت این دریاچه های زیبا و جذاب هدایت می کنند، در این طبیعت کوهپیمایی کنید. در نظر بگیرید که زمان رفت و برگشت به این دریاچه ها معمولا حدود چهار تا پنج ساعت طول می کشد.

تفریحات و سرگرمی ها در شهر مستیا و مناطق اطراف آن چه چیزهایی هستند

شما می توانید با کرایه کردن اسب در جنگل ها و کوهستان های اطراف مستیا اسب سواری کنید که بسیار جذاب و لذت بخش است. در منطقه ما تعداد زیادی گردشگر اروپایی را دیدیم که با کرایه کردن اسب در مناطق روستایی و جنگل ها همراه با راهنما در حال تردد هستند.

از دیگر تفریحات و سرگرمی های سالم در این منطقه می توان به رفتن به تله کابین و همچنین انجام ورزش اسکی و اسنوبرد در صورت علاقه داشتن به آن را نام برد. حتی در فصل تابستان هم می توانید به ورزش اسکی در مستیا بپردازید چون مناطق کوهستانی آن حتی در این فصل هم پوشیده از برف است.

در پایین و دامنه کوه اوشبا (Ushba) تمامی این تفریحات و سرگرمی ها وجود دارند و گردشگران زیادی نیز در آن هستند و از این تفریحات لذت می برند. خلاصه اینکه راه تفلیس تا مستیا زیاد هست کاری کنید بهتون خوش بگذره. همیشه خوش باشید دوستان عزیز.

جاذبه های تاریخی مستیا

یکسری برج های قدیمی و دیده بانی در شهر مستیا و اطراف آن توجه ما را به خودش جلب کرد. پس از پرسیدن از مردم محلی آنها توضیح دادند که این برج ها که بعضی از آنها حتی در وسط روستاهای محلی قرار گرفته است قدمتی در حدود 800 الی 1000 سال دارد.

 

برج های قدیمی از جاذبه های تاریخی مستیا و سوآنتی
برج های قدیمی از جاذبه های تاریخی مستیا و سوآنتی

استفاده هایی که از این برج های بلند در زمان های قدیم می شده است بیشتر برای دیده بانی ، محافظت از دست دشمنان و حیوانات وحشی و همچنین محلی برای ذخیره آذوقه بوده است.

جالب تر اینکه در یک روستا مشاهده کردیم که پس از گذشت 800 سال از قدمت یکی از این برج ها هنوز هم توسط مردم محلی برای نگهداری و ذخیره هیزم چوب و آذوقه مصرف می شود.

 

برج های قدیمی و دیده بانی در اطراف شهر مستیا
برج های قدیمی و دیده بانی در اطراف شهر مستیا

این برج های قدیمی در کل منطقه پخش هستند ولی بیشتر آنها در اطراف شهر اوشگولی قرار گرفته اند. شهر اوشگولی در استان سوآنتی و در فاصله 55 کیلومتری جنوب شرقی مستیا قرار دارد.

یکی دیگر از جاذبه های تاریخی مستیا ، موزه تاریخ طبیعی و قوم شناسی سوآنتی یکی از مهمترین موزه هایی است که در کشور گرجستان پیدا می شود.

این موزه قدیمی در سال 1936 میلادی تاسیس شده است که به برخی از اشیا تاریخی مهم، از این منطقه و بقیه کشور گرجستان در آن نگهداری می شوند.

5/5 (1 Review)

درباره ی Anageorgia LTD

شرکت آناجورجیا به شماره ثبت 439412967 ، ثبت شده در کشور گرجستان یک شرکت خدمات مهاجرتی در گرجستان محسوب می شود که آماده ارائه خدمات در زمینه های : تحصیل در گرجستان ، خرید ملک در گرجستان ، اخذ اقامت گرجستان ، امورات مربوط به ثبت شرکت در گرجستان ، مشاوره در زمینه سرمایه گذاری در گرجستان ، برگزاری تورهای گرجستان و انجام کلیه امورات حقوقی در کشور گرجستان. شرکت آناجورجیا با داشتن دو وکیل باتجربه و پرسنلی دلسوز همواره خدمتگزار شما عزیزان است.

مطلب پیشنهادی

ایست پوینت تفلیس

آشنایی با مرکز خرید ایست پوینت تفلیس

آشنایی با مرکز خرید ایست پوینت تفلیس : آیا می دانستید بزرگترین مرکز خرید در …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *