مجسمه مادر گرجستان – کارتلیس ددا

مجسمه مادر گرجستان

مجسمه مادر گرجستان معروف به کارتلیس ددا ( kartlis deda )

کارتلیس ددا در زبان گرجی یعنی مادر گرجستان …..

به احترام مقام مادر چند بیت شعر زیبا در ابتدا تقدیم شما می کنیم و سپس جزئیات مجسمه مادر گرجستان را که از جاذبه های گردشگری پایتخت گرجستان محسوب می شود را توضیح می دهیم :

مجسمه مادر گرجستان

مجسمه مادر گرجستان

مادر دوستت دارم و تا ابد به تو محتاجم

تا ابد دوستت دارم و به تو محتاجم

و همین لحظه این قدر اشک برای ریختن دارم که موهایت تر شود.

تو مامن و سرپناه من هستی

که مرا از گزندها و آسیب ها حفظ می کنی

من بر فراز تمام موانع  به پرواز در می آیم

و تمام کارهایی را که باید، انجام می دهم تا در پناه تو باشم

بی صبرانه منتظر لبخند درخشان و پر غرور تو هستم، مادر

لبخندی که هر گره ای را باز می کند.

برای تمام لحظاتی که به خاطر من رنج کشیده ای، متاسفم.

اما بعد از طوفان های کوچک

این آرامش است که پا بر جا خواهد ماند…

مادر، وجودی شگفت انگیز است از آن رو که آفرینشگری معجزه ی شگفت انگیزی است. خداوند رنگی از خود بر روح مادران پاشیده تا خلق کنند و عاشقانه از مخلوقاتشان مراقبت نمایند.

در احترام به مقام بلند مادران، کارتلیس ددا به معنای مادر کارتلی یا ( مجسمه مادر) بر تپه های سبز سولالاکی در شهر زیبای تفلیس بنا شده و گویی تفلیس زیبا، سال هاست در آغوش نرم او آرامش گرفته است .

آفرینش این تندیس به سال 1958 میلادی و به مناسبت میلاد هزار و پانصد سالگی تفلیس باز می گردد که مجسمه سازی گرجی به نام الگوجا آماشوکلی آن را چنین هنرمندانه ساخته است.

بیشتر بخوانید :
نارین قلعه تفلیس معروف به ناریکالا

مجسمه مادر، به سمبل تفلیس بدل شده است و از اغلب مناطق شهر، می توانید مادر کارتلی را تماشا کنید. ارتفاع این مجسمه، 20 متر و جنس آن از آلیاژ آلومینیوم است.

مادر کارتلی، جامه ی محلی گرجستان را بر قامت پوشانده و یک شمشیر در دست راست دارد، این شمشیر نماد سلحشوری و شجاعت او در مواجهه با دشمنان است و در دست چپ وی قدحی از شراب به نشانه خوش آمدگویی به یاران است.

می توانید با انتخاب جدیدترین مسیر تعبیه شده ای که شما را به مادر کارتلی می رساند، تله کابین سواری را نیز تجربه کنید. در پیرامون مادر، زیبایی، برکت و لطافت در جریان است.

کارتلیس ددا

کارتلیس ددا

تپه های سبز سولالاکی به منزلگاه او می ماند که گویی با سلیقه ای بی همتا، آن را آراسته تا پذیرای ما باشد. پذیرای فرزندانی که در پناه او مآوا می جویند.

کارتلیس ددا در روزهای بارانی، مادامی که در پس پرده های نرم مه آلود، ایستاده، شکوهی از مهربانی است.

شکوهی منحصر به فرد که این سازه ی هنری را، نه تنها یک مجسمه، که به سمبل مهر بدل کرده است.

مادر کارتلی، سمبل روح  زنانه و زاینده ای پاینده است  که عشق و محبت را می زاید و عصاره حیات را از جان خویش به کام آن ها می ریزد.

او در نهایت لطافت، قدرتمند نیز است و شمشیری در دست دارد برای حراست از عشق.

برای مراقبت از محبت و برای دفاع از مهربانی.نسبت به کسانی که با نیرنگ و دشمنی آمده اند و خنجری در پشت سر نهان داشته اند، شمشیرش را آشکارا از مقابل در دست گرفته و برای آنان که در جستجوی امنیت، به آغوش نرم و آرام او پناه آورده اند، قدحی از حیات جاودانه دارد.

بیشتر بخوانید :
برج ساعت تفلیس غیرمعمولی ترین بنای شهر

قدحی از شراب از آن گونه که زندگی ابدی می بخشد. کارتلیس ددا، سازه ای که روح عشق در تار و پود آلیاژهای آن نفوذ کرده، چشم انتظار دیدار کسانی است که عشق به مادر در دل هایشان ابدی است.

5/5 (5 Reviews)

کلمات کلیدی :
  نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *