خانه / اطلاعات عمومی کشور گرجستان / مالیات خرید ملک در گرجستان

مالیات خرید ملک در گرجستان

مالیات خرید ملک در گرجستان

مالیات خرید ملک در گرجستان چگونه است؟ آیا با خرید ملک در گرجستان ، مالیات زیادی از ما اخذ می شود؟

در پی تماس های زیادی که درباره مالیات خرید ملک در گرجستان داشتیم ، تصمیم گرفتیم در این نوشته در این باره اطلاع رسانی کنیم.

مالیات خرید ملک در گرجستان
مالیات خرید ملک در گرجستان

مالیات خرید ملک در گرجستان ، مالیات بر میزان درآمد و سودهی شما است.

مالیات بر درآمد و سود در ملک یعنی چی؟

در صورتی که ملکی را خریداری کرده باشید و سپس بعد از مدتی بخواهید آن را بفروشید ، ارزش افزوده ای ( سود خالص ) که از فروش ملک نصیب شما شده است ، بایستی مالیات آن را به اداره مالیات گرجستان پرداخت کنید.

مالیات بر درآمد در گرجستان ، در حال حاضر 20 درصد است.

البته همیشه بیست درصد مالیات بر درآمد ملک نیست بلکه ماده و تبصره هایی هم دارد.

ملک های مسکونی تا دو سال پس از خرید معمولا مالیات دارند و اگر مدت زمان دو سال بگذرد نیازی به پرداخت مالیات ندارند. هرچند این قانون ممکن است در مدت زمان دچار تغییرات شود.

برای مثال : ملکی را در گرجستان به قیمت صد هزار لاری خریداری کرده اید و بعدا همین ملک را به قیمت 120 هزار لاری فروخته اید.

در اینجا ملک شما با بیست هزار لاری سود فروخته شده است ، بنابراین بایستی 20 درصد مبلغ بیست هزار لاری را به اداره مالیات گرجستان پرداخت کنید.

بنابراین نتیجه می گیریم که بابت خرید ملک در گرجستان از کسی مالیات اخذ نمی شود.

ولی هنگام فروش در صورتی که ملک شما با ارزش افزوده فروخته شود ، 20 درصد مالیات به آن تعلق می گیرد.

البته در حال حاضر مالیات بر درآمد در گرجستان بیست درصد است.

ممکن است که این مقدار در سال های بعد دچار تغییراتی شود و یا کمتر یا بیشتر شود.

البته چند سال است که مالیات بر درآمد در گرجستان ثابت مانده و تغییری نکرده است.

توجه داشته باشید ، در صورتی که ملک فروخته شده ارزش افزوده صفر یا منفی داشته باشد ، هیچ گونه مالیاتی به آن تعلق نمی گیرد.

برای مثال : ملکی امسال به قیمت صد هزار لاری خریداری شده است و سال بعد هشتاد هزار لاری فروخته می شود در این صورت بیست هزار لاری ارزش افزوده منفی پیدا می کند و هیچ گونه مالیاتی به آن تعلق نمی گیرد.

حتی اگر در مثال مذکور قیمت فروخته شده ملک مورد نظر صد هزار لاری هم باشد باز هم مالیات بر ارزش افزوده به آن تعلق نمی گیرد چون ارزش افزوده این ملک صفر بوده است.

بنابراین مالیات خرید ملک در گرجستان صفر است و دقت کنید تا اطلاعات کافی از قوانین داخلی گرجستان داشته باشید تا دچار مشکلات خاصی نشوید.

به همین دلیل است که برخی از مالکین اصرار دارند که قیمت ملک را در ساختمان عدالت کمتر گزارش کنند تا مالیات کمتری به آنها تعلق بگیرد.

هرچند که به شما خریدار محترم پیشنهاد می کنیم که هیچ گاه با مالک بر سر چنین مسائلی تفاهم نکنید زیرا تبانی با متهم برای عدم پرداخت مالیات جرم سنگینی محسوب می شود و می تواند جریمه های سنگین مالی در بر داشته باشد.

مالیات بر اجاره ملک نیز پنج درصد می باشد.

نکته : مالیات بر درآمد با مالیات بر ارزش افزوده کاملا متفاوت است.

در صورت داشتن هرگونه سوال یا کسب اطلاعات بیشتر در زمینه قوانین مالیاتی در گرجستان با کارشناسان باتجربه آناجورجیا تماس بگیرید.

آناجورجیا ، امین شما در گرجستان.

4.4/5 (10 Reviews)

درباره ی Anageorgia LTD

شرکت آناجورجیا به شماره ثبت 439412967 ، ثبت شده در کشور گرجستان یک شرکت خدمات مهاجرتی در گرجستان محسوب می شود که آماده ارائه خدمات در زمینه های : تحصیل در گرجستان ، خرید ملک در گرجستان ، اخذ اقامت گرجستان ، امورات مربوط به ثبت شرکت در گرجستان ، مشاوره در زمینه سرمایه گذاری در گرجستان ، برگزاری تورهای گرجستان و انجام کلیه امورات حقوقی در کشور گرجستان. شرکت آناجورجیا با داشتن دو وکیل باتجربه و پرسنلی دلسوز همواره خدمتگزار شما عزیزان است.

مطلب پیشنهادی

پرورش زنبور عسل در گرجستان

پرورش زنبور عسل در گرجستان

پرورش زنبور عسل در گرجستان : طبق شواهد باستانی، فرهنگ پرورش زنبور عسل در گرجستان …

3 دیدگاه

  1. با تشکر از اطلاعات مالیاتی مفیدتان ، با توجه به گسترش مهاجرت به گرجستان این گونه اطلاعات واقعا مورد نیاز هست

    • اگر فی المثل آپارتمانی در گرجستان به قیمت 40 هزار دلار خریداری شود و با همان 40 هزار دلار سند زده شود و بعدا برای ریموند همان ساختمان مثلا ده هزار دلار دیگر هزینه شود. آیا در هنگام فروش اگر ساختمان را به مبلغ 50 هزار دلار بفروشد ده هزار دلار ارزش افزوده محسوب میشود و یا نه و آن مبلغ هزینه برای ریموند هم محاسبه میشود؟

      • با سلام …..

        در صورتی که ساختمان شما مورد بازسازی قرار بگیرد و یا تکمیل شود بایستی مجددا کارشناسی شود و قیمت واقعی آن پس از هزینه ها هم مشخص شود. آنگاه پس از فروش دیگر مشکلی وجود نخواهد داشت. موفق باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *