قوانین جدید اقامت گرجستان و دیدگاه های برخی کارشناسان ایرانی

قوانین جدید اقامت گرجستان و دیدگاه های برخی کارشناسان ایرانی : طی دیروز و امروز واقعا وقت گذاشتیم و با برخی از کارشناسان ایرانی مقیم گرجستان که مدت زمان زیادی هست که در خاک این کشور زندگی می کنند مصاحبه ای را در زمینه قوانین جدید اقامت گرجستان تهیه کرده ایم. بنابراین اگر علاقمند به این موضوع هستید تا پایان این مصاحبه جذاب و خواندنی با ما همراه باشید.

قوانین جدید اقامت گرجستان و دیدگاه های برخی کارشناسان ایرانی

آناجورجیا با برخی از کارشناسان و صاحبنظران ایرانی مقیم گرجستان که سال های زیادی است که در این کشور زندگی می کنند ، مصاحبه ای را ترتیب داده است به شرح زیر :

کارشناس اول :

سوال : چند سال است که در گرجستان زندگی می کنید و شغل شما چیست ؟

پاسخ : من حدود بیست سال هست که به گرجستان مهاجرت کرده ام و شهروندی این کشور را دارم و در حال حاضر در زمینه واردات و صادرات و امورات بازرگانی مشغول به کار هستم.

سوال : نظر حضرتعالی در زمینه قوانین جدید اقامت گرجستان چیست ؟

پاسخ : از دیدگاه من قوانین جدید بسیار هوشمندانه و زیرکانه تهیه و تنظیم شده است، زیرا همانطور که شما نیز در کانال تلگرام آناجورجیا به آن اشاره کردید، گردشگران خارجی را هدف نگرفته اند بلکه افراد مقیمی که سرمایه اندکی دارند و مشاغل مختلف خدماتی در گرجستان را اشغال کرده اند ، هدف گرفته اند.

نرخ بیکاری گرجستان در حال حاضر بالاست و سیاست مداران گرجستان بدنبال افزایش فرصت های شغلی در این کشور هستند. ولی اتباع خارجی با قوانین آسان گرجستان بسیاری از این مشاغل را اشغال و نرخ بیکاری این کشور را بالا برده بودند.

از طرفی دیگر قوانین جدید هیچ محدودیتی برای توریست ها ایجاد نکرده و این بسیار زیرکانه است زیرا درآمد اصلی کشور گرجستان از بخش توریسم و گردشگری است.

به نظر من گرجستان چنین قوانینی را لازم داشت و خیلی دیر تایید و تصویب شد زیرا نیاز به یک غربال داشت.

قوانین جدید اقامت گرجستان

قوانین جدید اقامت گرجستان

نظر کارشناسی دوم درباره قوانین جدید

کارشناس دوم :

سوال : چند سال است که در گرجستان زندگی می کنید و شغل شما چیست ؟

پاسخ : حدود 15 سال است که در گرجستان زندگی می کنم به همراه خانواده ام و صاحب یک رستوران معروف در تفلیس و یک شعبه هم در باتومی هستم.

سوال : نظر شما درباره قوانین جدید اقامت گرجستان چیست ؟

پاسخ : به نظر من این شرایط خیلی زود خواهد شکست. زیرا اقتصاد بیمار گرجستان توان ماجراجویی دولتمردان گرجستان را ندارد.

هر چند که سخت شدن شرایط اخذ اقامت گرجستان روی بسیاری از بیزینس ها در گرجستان تاثیر منفی خواهد داشت از جمله شرکت های بزرگ ساخت و ساز در گرجستان.

من مطمئن هستم تا یکسال آینده با این قوانین سختگیرانه میزان سرمایه گذاری مستقیم در گرجستان از نصف هم کمتر خواهد شد. زیرا گرجستان کشور مطرحی نیست که سرمایه گذارهای بزرگ در آن بخواهند سرمایه گذاری کنند.

سرمایه گذاری در گرجستان همواره با ریسک بالایی همراه است زیرا جمعیت این کشور بسیار کم است و بر طبق آخرین آمارها حدود 35 درصد مردم این کشور زیر خط فقر زندگی می کنند، یعنی به قول خودمان دستشان به دهنشان نمی رسد.

با این اوصاف و با وجود چنین قوانین سختگیرانه ای بسیاری از بیزینس های داخلی گرجستان نیز نابود خواهد شد. زیرا فقط توریست و گردشگر مهم نیست بلکه میزان گردش پول در دست مردم هم گزینه ای بسیار مهم است.

من معتقدم با این وضعیت پول در گردش بین مردم گرجستان کمتر خواهد شد و سفره آنها در آینده کوچکتر می شود که این امر می تواند به اعتراضات سراسری در گرجستان منجر شود.

نظر کارشناسی سوم درباره قوانین جدید

کارشناس سوم :

سوال : چند سال است که در گرجستان زندگی می کنید و شغل شما چیست ؟

پاسخ : حدود 12 سال است در گرجستان زندگی می کنم و شهروندی این کشور را دارم و در حال حاضر در بخش کشاورزی و دامپروری در گرجستان فعالیت می کنم.

سوال : از زندگی در گرجستان راضی هستید ؟

پاسخ : خداروشکر خوبه، ولی پول و سرمایه بدست آوردن در گرجستان خیلی مشکل هست و به قول خودمان پول را باید از زیر پای فیل در آورد در گرجستان، ولی آرامش این کشور و مهربانی مردمان بافرهنگ آن، این مشکلات را تا حدودی پوشش می دهد.

سوال : نظر شما درباره قوانین جدید اقامت گرجستان چیست ؟

پاسخ : از دیدگاه بنده این قوانین جدید ریشه در مسائل درون حزبی و گرایش های سیاسی احزاب گرجستان دارد.

در حال حاضر حزب ” رویای گرجستان ” به رهبری آقای ” بیدزینا ایوانیشویلی ” از اواخر سال 2012 میلادی با شکست حزب ” اتحاد ملی گرجستان ” به رهبری آقای ” میخائیل ساآکاشویلی ” قدرت را در دست دارد.

رهبر حزب رویای گرجی یک تاجر بزرگ اهل گرجستان است که سال های زیادی را در روسیه زندگی کرده است و از طرف دیگر روابط بسیار دوستانه نیز با سیاست مداران روسی دارد.

از این رو گرایش های درون حزبی رویای گرجی بیشتر به سمت مهاجر ستیزی است دقیقا مثل زمان کمونیست شوروی سابق . البته این تفکر در چند سال گذشته بین مردم گرجستان نیز گسترش بیشتری داشته است.

زیرا مردم گرجستان ریشه بسیاری از گرانی ها و معاملات روزمره با دلار آمریکا را ناشی از خارجی ها می دانند.

در حال حاضر شهر روستاوی که در بیست کیلومتری تفلیس قرار دارد کلیه خرید و فروش ملک ، اجاره ملک ، خرید و فروش ماشین و ….. فقط با لاری واحد پول گرجستان انجام می شود حال آنکه این معاملات در دو شهر تفلیس و باتومی که مهاجر پذیر است به دلار آمریکا انجام می شود.

مردم گرجستان این شرایط را نمی خواهند و همچنین چون این قوانین جدید اقامت گرجستان با اکثریت آرا در پارلمان تصویب و توسط رییس جمهور گرجستان نیز تایید شده است نشان از خواست مردم گرجستان دارد.

من معتقد هستم تا زمانی که حزب رویای گرجی قدرت را در گرجستان در دست دارد، مخالفت با سیل گسترده مهاجران ادامه پیدا می کند. البته این شرایط تغییر پذیر خواهد بود به شرطی که وضعیت اقتصادی این کشور رو به وخامت بگذارد در آن صورت احتمال جایگزینی حزب دیگری به جای آنها هست ولی این مساله سالیان زیادی به طول می انجامد.

زیرا در حال حاضر به جز حزب رویای گرجستان هیچ حزب قدرتمند دیگری برای تشکیل کابینه دولت قدرت ندارد.

حزب رویای گرجی در حال حاضر پارلمان ، ریاست جمهوری ، نخست وزیری و اغلب شهرداری های را در دست دارد و بعید به نظر می رسد که بخواهد به زودی آنها را از دست بدهد.

نتیجه گیری از قوانین جدید اقامت گرجستان

آناجورجیا ضمن تشکر از عزیزانی که وقت و تجربه خودشان را در اختیار ما قرار دادند ، اعلام می کند که در حال حاضر از دیدگاه ما قوانین جدید با قدرت بیشتری نسبت به گذشته اجرا می شود.

لذا توصیه می کنیم که ضمن توجه به متون قوانین جدید اقامت گرجستان در صورتی که حائز شرایط هستید به این کشور مهاجرت کنید و از سفرها و مهاجرت های غیرضروری به گرجستان بپرهیزید.

متاسفانه در یکسال گذشته و با خروج آمریکا از برجام و برگرداندن تحریم های ایران رفتار پلیس مرزی و دولتمردان گرجستان با اتباع ایرانی نیز تغییر کرده است.

به امید موفقیت و بهروزی شما عزیزان. آناجورجیا.

4/5 (3 Reviews)

  نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *