خانه / اطلاعات عمومی کشور گرجستان / غذاهای گرجستان خوشمزه و لذیذ

غذاهای گرجستان خوشمزه و لذیذ

غذاهای گرجستان

غذاهای گرجستان و معرفی آنها : شاید تعریف بسیاری افراد از غذا خوردنی‌ ای باشد که  به حالت خام و دست‌نخورده یا تغییر یافته ( در اثر طبخ) جهت مصرف آماده می‌شود و  می‌تواند منشاء حیوانی، گیاهی یا گاهی معدنی داشته باشد.

اما اگر ریز بینانه در خوراکی هایمان دقت کنیم آن را آمیزه ای شگفت آور از محتویاتی خواهیم دید که با عطر و طعمی منحصر به فرد که ریشه در درونی ترین غرایز و سلایق ما از زمان کودکی مان تا کنون دارد، می تواند لحظاتی لذت بخش را فراهم کند.

غذا با همین محتویات ساده و رنگارنگ، انرژی حیاتی بدن ما را تامین کرده و تبدیل به جزیی از وجودمان می گردد. جزیی حیرت انگیز از جسم و روح ما.

چه بسا در طب سنتی که امروزه در حال بازنگری بوده و مجددا مورد توجه علوم پزشکی و روانشناسی قرار گرفته است، جهت درمان افسردگی یا سایر آلام روحی، مصرف غذاهای بخصوصی پیشنهاد می شود.

غذاهای گرجی
غذاهای گرجی

همچنین رنگ و ظاهر غذا نیز تاثیر مستقیمی بر روحیه ما می نهد و بهتر است غذایی که می خوریم، خوش رنگ، زیبا و با هندسه ای متناسب چیده شده باشد.

نحوه آماده سازی غذا آن قدر اهمیت دارد که آشپزهای حرفه ای از هر کاردی جهت برش محتویات غذا استفاد نمی کنند و در رابطه با هر ماده غذایی به نوع کارد یا چاقوی مورد استفاده، میزان برش و حتی جهت برش توجه می کنند.

آن ها عقیده دارند که  عمق برش ماده ای مثل گوجه فرنگی یا سیب زمینی، قابلیت آن را دارد که در نهایت، پس از طبخ و آماده سازی، مادامی که روی میز غذا قرار گرفته و بر سر چنگال مان می آید عطر و طعم متفاوتی رقم بزند  و به تبع آن تجربه ما از خوردن را، به تجربه ای ناخوشایند یا معمولی یا حتی خاطره انگیز و نوستالژیک بدل نماید.

غذاهای گرجی

غذاهای گرجی : پر واضح است که وقتی  جهت برش مواد غذایی، طعم آن را دگرگون می کند، مکان کشت، تولید یا صید، شرایط اقلیمی و آب هوایی، ارگانیک بودن یا نبودن، وجود یا عدم وجود هورمون و آنتی بیوتیک در گوشت ، استفاده یا عدم استفاده از سموم، آفت کش ها و کودهای شیمیایی در گیاهان و… تاثیری به مراتب بیشتر و عمیق تر بر طعم غذا می گذارد.

در گرجستان از شمال تا جنوب و شرق تا غرب  آن شاهد بی نظیرترین زنجیره از غذاهای خوش طعم هستیم که سر منشا آن به گذشته های دور می رسد.

به زمانی  که  تاجران مواد غذایی و ادویه های اقصی نقاط دنیا را از طریق جاده ابریشم حمل می کردند و به این خطه می آوردند.

این ادویه ها توسط گرجی ها در پخت غذا بکار می رفت و آشپزهای خوش ذوق نیز روشهای جدیدی ابداع کردند که باعث شد انواع غذاهایی که سایر ملل طبخ می نمایند و ادویه های مورد استفاده آن ها را با روش خود آمیخته و سبک های جدیدی از پخت و پز را ایجاد نمایند.

در طول قرن ها غذاهای گرجستان تحت تاثیر جهان به ویژه منطقه مدیترانه و اقوامی چون اعراب، مغولها، عثمانی ها و ایرانی ها قرار داشت.

حتی در مواردی تنوع غذاهای گرجستان از شمال هندوستان نیز پیش رفته است. اکنون غذاهای گرجستان از قوت بخش ترین و اصیل ترین غذاهایی هستند که  مابین سبک غذاهای مدیترانه ای و خاورمیانه قرار گرفته اند.

گرجستان از معدود کشورهایی است که شما می توانید اقسام صیفی جات، میوه جات و سبزیجات تازه، ارگانیک، با کیفیت و خوش عطر را  در آن بیابید.

کافیست سری به میوه فروشی های تفلیس بزنید و خود نظاگر جادوی رنگ ها و عطرها باشید.طبخ با محتویاتی تحت این ویژگی ها، طعمی بی نظیر به غذا می بخشد و اگر با عصاره هنر، مهر و مهمان نوازی نیز آمیخته گردد، به خاطره ای ماندنی بدل خواهد شد.

در این کشور، با رونق بی نظیر صنعت دامپروری به دلیل اقلیم مناسب و برخورداری از کوهستان های سرسبز نیز گوشت های بسیار با کیفیتی می یابید.

گوشت دام هایی که در ایده آل ترین شرایط آب و هوایی و بهداشتی پرورده شده اند.

غذاهای معروف گرجستان را می توانید در رستوران های گرجی بیابید.

در اینجا ابتدا به معروف ترین و خوش طعم ترین غذاهای گرجی نگاهی می اندازیم :

غذاهای معروف گرجستان

غذاهای گرجستان تنوع بسیار زیادی دارند ولی غذاهای معروف گرجستان عبارتند از :

پخالی اسفناج ( Spinach Pkhali)

این غذای گرجی، اقسام متفاوتی دارد: اسفناج، لبو و گردو، چغندر و … این غذا که به عنوان دسر  سنتی هم سرو می گردد باب طبع مردم گرجستان و همچنین گزینه ای مناسب برای گیاهخواران است و از محتویاتی چون :

پخالی از غذاهای خوشمزه گرجستان
پخالی از غذاهای خوشمزه گرجستان

کلم، بادمجان، اسفناج، لوبیا، چغندر ،گردو، سرکه، پیاز، سیر و سبزیجات معطر تهیه می شود.

ولی با نظر سنجی که از ایرانی ها داشتیم اغلب آنها این دسر را دوست ندارند و می گویند مزه جلبک می دهد.

نیگوزیانی بادیرجانی (Nigvziani Badirjani)

نیگوزیانی بادیرجانی
نیگوزیانی بادیرجانی

این غذا آمیزه ای از بادمجان سرخ شده با خمیر گردو و ادویه جات معطر گرجی است که روی آن را با دانه های انار زینت می بخشند. این خوراکی به عنوان پیش غذا نیز سرو می گردد و بسیار باب طبع ایرانی ها است.

لوبیو (Lobio)

لوبیو
لوبیو

این غذا که هم به صورت سرد و هم گرم ( پخته یا خورشتی)  سرو می گردد از لوبیای له شده، سیر، گردو، پیاز و گشنیز، تهیه می شود.

دلما (Dolma)

دلما یکی از غذاهای گرجستان
دلما یکی از غذاهای گرجستان

دلما نوعی  غذاهای گیاهی محبوب در خاورمیانه و مناطقی چون: بالکان، قفقاز، روسیه و آسیای مرکزی است.

از محتویات معمول آن می‌توان به گوجه‌فرنگی، پیاز، کدو سبز، بادمجان و سیر اشاره کرد. دلما  با گوشت یا بدون گوشت طبخ می گردد. این غذا یکی از خوراکی های محبوب در گرجستان نیز هست.

ساتسیوی( Satsivi)

ساتسیوی چاشنی سس خوشمزه گرجی
ساتسیوی چاشنی سس خوشمزه گرجی

این سس گیاهی که سس سنتی گرجستان است عمدتا از گردو، پیاز خورد شده، ادویه جات و سرکه تهیه می گردد و برای طعم دادن به مرغ یا بوقلمون استفاده می شود.

آجاپ صندالی (Ajapsandali)

آجاپ صندالی یکی از لذیذ ترین غذاهای گرجی
آجاپ صندالی یکی از لذیذ ترین غذاهای گرجی

بادمجان، گوجه فرنگی، فلفل دلمه، سیر، گشنیز و ادویه از محتویات مورد نیاز جهت طبخ آجاپ صندالی است. برخی سیب زمینی و فلفل قرمز را نیز به این خوراکی می افزایند.

خینکالی (Khinkali)

خینکالی غذای ملی گرجستان
خینکالی غذای ملی گرجستان

خینکالی از معروفترین غذاهای گرجی است که با تنوع و طعم های بی نظیر طبخ می شود.

این غذا در مناطق کوهستانی این کشور با گوشت بره سرو می شود. اما معمولا از ترکیب گوشت گاو و گوشت خوک تهیه می شود و برای پر کردن خمیر آن از محتویاتی مثل پنیر، قارچ و سیب زمینی له شده استفاده میکنند.

مبدا این غذا هنوز به درستی شناسایی نشده اما برخی نخستین منشا آن را را به شهرها و مناطق کوهستانی این کشور نسبت می دهند که به دلیل اقلیم مناسب، دام داری در تمام دوران ها به وفور وجود داشته است.

لذا از گوشت همین دام ها برای طبخ انواع غذا استفاده می شده است.

خینکالی یکی از پرطرفدار ترین و محبوب ترین غذای گرجی در بین گرجی ها محسوب می شود و به نوعی غذای ملی گرجستان است.

خاچاپوری (khachapuri )

خاچاپوری دارای انواع مختلفی است که در اینجا دو نوع خاچاپوری که بیشترین طرفدار را در بین گرجی ها دارد معرفی می کنیم :

1 – آجارولی ( adjaruli )

آجارولی یا آچارولی از جمله محبوب ترین غذاهای گرجستان محسوب می شود و به شکل یک قایق است که در وسط آن مخلفاتی مانند زرده تخم مرغ ، پنیر ، کره ، خمیر پیتزا و سایر چاشنی ها قرار گرفته است.

آجارولی از غذاهای معروف گرجستان
آجارولی از غذاهای معروف گرجستان

آجارولی در حالی که بسیار خوشمزه و مقوی است ولی دارای چربی زیادی می باشد و میل کردن آن در ساعت های شب توصیه نمی شود و بیشتر به صورت وعده ناهار صرف می شود.

2 – ایمرولی (imeruli )

نوعی دیگری از خاچاپوری که بسیار خوشمزه و پرطرفدار است ، ایمرولی نام دارد. بخش زیادی از ایمرولی را پنیر محلی و نان تشکیل داده است.

معمولا خمیر را قبل از پخت در وسط آن پنیر محلی و یکسری افزودنی ها مثل پنیر پیتزا قرار می دهند و سپس در تنور مخصوی آن را آماده می کنند.

ایمرولی از غذاهای لذیذ گرجی
ایمرولی از غذاهای لذیذ گرجی

ایمرولی نیز مانند آجارولی کمی چرب می باشد. معمولا ذائقه غذاهای گرجستان چرب و شور است.

چاناخی (chanakhi )

چاناخی - غذای گرجی محبوب
چاناخی – غذای گرجی محبوب

یکی دیگر از غذاهای خوشمزه گرجستان چاناخی نام دارد. چاناخی از گوجه فرنگی های درسته آب پز شده ، بادمجان های تکه شده ، گوشت تازه بره ، فلفل دلمه ای سبز درشت همراه با چاشنی سیر و سبزیجات تازه درست می شود.

چاکاپولی و چاخوخبیلی( chakapuli & chakhokhbili)

چاکاپولی از غذاهای گرجستان
چاکاپولی از غذاهای گرجستان

چاکاپولی و چاخوخبیلی در واقع همان تاس کباب است ولی از نوع گرجی.

فرق بین چاکاپولی و چاخوخبیلی این است که :

چاکاپولی با گوشت تازه بره تهیه می شود ولی چاخوخبیلی از گوشت مرغ تازه می باشد.

چاخوخبیلی - غذای گرجی لذیذ
چاخوخبیلی – غذای گرجی لذیذ

هر دو تاس کباب بسیار خوشمزه و لذیذ می باشند که با سبزیجات و ادویه جات معطر گرجی مخلوط می شوند.

اجاخوری (ojakhuri)

اجاخوری یک غذای بسیار لذیذ و پرطرفدار گرجی است که با ذائقه ایرانی ها هم جور در می آید. اجاخوری از گوشت تازه گوساله یا خوک به همراه سیب زمینی و سبزیجات معطر به صورت تنوری تهیه می شود که بسیار لذیذ است.

در اجاخوری به غیر از گوشت تازه و سبزیجات معطر و سیب زمینی ، پیاز و سیر نیز استفاده می شود.

اجاخوری غذای گرجی خوشمزه
اجاخوری غذای گرجی خوشمزه

اجاخوری طرفدارهای زیادی در گرجستان دارد و معمولا با ذائقه ایرانی ها هم مطابقت دارد.

توصیه می کنیم حتما یکبار اجاخوری را امتحان کنید. البته اگر به گوشت خوک حساسیت دارید و یا مصرف نمی کنید از گارسن بخواهید که اجاخوری گوشت گوساله برای شما بیاورد.

5/5 (6 Reviews)

درباره ی Anageorgia LTD

شرکت آناجورجیا به شماره ثبت 439412967 ، ثبت شده در کشور گرجستان یک شرکت خدمات مهاجرتی در گرجستان محسوب می شود که آماده ارائه خدمات در زمینه های : تحصیل در گرجستان ، خرید ملک در گرجستان ، اخذ اقامت گرجستان ، امورات مربوط به ثبت شرکت در گرجستان ، مشاوره در زمینه سرمایه گذاری در گرجستان ، برگزاری تورهای گرجستان و انجام کلیه امورات حقوقی در کشور گرجستان. شرکت آناجورجیا با داشتن دو وکیل باتجربه و پرسنلی دلسوز همواره خدمتگزار شما عزیزان است.

مطلب پیشنهادی

واردات گوشت گوسفندی از گرجستان

واردات گوشت گوسفندی از گرجستان به ایران

واردات گوشت گوسفندی از گرجستان به ایران : با توجه به داغ شدن موضوع واردات …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *