خانه / اطلاعات عمومی کشور گرجستان / غار پرومتئوس گرجستان

غار پرومتئوس گرجستان

غار پرومتئوس

غار پرومتئوس گرجستان : غار پرومتئوس  (Prometheus) واقع در غرب کشور گرجستان، 20 کیلومتری شهر کوتائیسی، در منطقه تسکالتوبو (Tskaltubo)، نه تنها یکی از غارهای معروف و عظیم در گرجستان، بلکه یکی از شگفت انگیزترین غارهای جهان است.

این غار به شکلی کاملا غیر منتظره، در حین عملیات حفاری یک کارگر که پایش به درون گودال فرو لغزید، کشف شد و تدریجا قسمت های مختلف آن مورد کاوش قرار گرفت.

غار پرومتئوس
غار پرومتئوس

طول آن به 22 کیلومتر می رسد و در ژرفای 40 متری از سطح زمین قرار دارد، در حال حاضر 1420 متر از محدوده آن برای عموم قابل دسترسی است.

پرومتئوس در اسطوره های یونان باستان، نام یکی از تیتان ها ( خدایان، ایزدها) بود و آن ایزدی  بود نامیرا و بسیار نیرومند که بر زمین فرمانروایی می کرد.

از آنجا که یزدان یا خدا، جاودانه است و از ازل تا ابد وجود می داشته است، شاید انتخاب نام ایزد پرومتئوس در یونان باستان، به سبب وجود شگفت آور آن غار باشد که محدود ناپذیر است و گویی از ابتدا وجود می داشته و تا انتها نیز باقیست.

تندیس ساز چیره دست طبیعت در طول قرن ها، تندیس های حیرت انگیزی در ژرفای این غار تماشایی خلق کرده است.

با کنکاش در دل غار به اشکال متنوع استالاکتیت و استالاگمیت که نوعی سنگ های آهکی هستند، بر می خوریم که بسان لوسترهای آویزان یا قندیل های آویخته و سایر حجم های عجیب و غریب با برآمدگی و فرورفتگی های اسرار آمیز، تصویری چشم نواز عرضه می کنند.

غار پرومتئوس گرجستان

مردمک های چشمان ما ابنای بشر که با طول عمری که در خوش بینانه ترین حالت تنها به صد سال می رسد، حین بازدید از این غار به اجرامی بر می خورند که عمری به اندازه 80 تا 100 هزار سال دارند.

در حقیقت برای شکل گیری یک استالاگمیت ده متری ، 100 هزار سال زمان لازم است که بیشتر شبیه به یک معجزه می ماند تا یک پدیده ی زمین شناختی!

غار پرومتئوس گرجستان
غار پرومتئوس گرجستان

همچنین اقسام گوناگونی از طاقدیس ها، ناودیس ها، آبشار و آبریزهای آهکی و سنگی، رودخانه و چشمه های زیر زمینی نیز در دل این سازه طبیعی شگفت آور نهان شده اند و وقتی از چند صد پله رو به ژرفای زمین پایین می روید، از دیدن این حجم از زیبایی حیرت می کنید و خستگی مسیر را به کل فراموش می نمایید.

چرا که این زیبایی ارزش طی کردن مسیری طاقت فرسا را دارد. البته بازدید پس از طی گذرگاه اولیه، در ادامه با قایق انجام می پذیرد.

در مجموع 6 مسیر جهت غارنوردی تعبیه شده اند و دالان یا گذرگاه ششم ویژه ی غارنوردان حرفه ای می باشد و به دلیل اینکه دارای آبراهه است، بایستی جهت عبور از آن در شنا مهارت کافی داشت. ورود به این دالان برای عموم ممنوع می باشد.

علاوه بر جاذبه های طبیعی ، جاذبه های ساخته دست بشر نیز زیبای افزونی به غار بخشیده است. با گردش در غار نور پردازی های رنگارنگ و تماشایی را خواهید نگریست که با شکوه هر چه تمام تر خود نمایی می کنند.

غار آبی پرومتئوس

استحکام و صلابت این غار، منحصر به فرد است. گویی در انتظار نگرنده ای بوده تا تحسین او را برانگیزد و خود را با شکوه هر چه تمام تر در مقابلش به نمایش بگذارد یا شاید منتظر عاشقی که ستایشش کند یا حتی معشوقی که در آغوش آهکی خویش او را بفشارد و آرامش او را برانگیزد.

غار آبی پرومتئوس
غار آبی پرومتئوس

ورود به این غار برای کودکان زیر شش سال ممنوع است. متوسط هزینه جهت خرید بلیط ورودی، بین 20 تا 30 لاری می باشد.

امیدواریم در صورت سفر به گرجستان ، با بازدید از این غار شگفت انگیز، عظمت خلقت را با چشم دل نظاره کنید و رازی کوچک از جهان بیکران هستی در برابر شما گشوده شود. رازی کهن در ژرفای زمین!

5/5 (2 Reviews)

درباره ی Anageorgia LTD

شرکت آناجورجیا به شماره ثبت 439412967 ، ثبت شده در کشور گرجستان یک شرکت خدمات مهاجرتی در گرجستان محسوب می شود که آماده ارائه خدمات در زمینه های : تحصیل در گرجستان ، خرید ملک در گرجستان ، اخذ اقامت گرجستان ، امورات مربوط به ثبت شرکت در گرجستان ، مشاوره در زمینه سرمایه گذاری در گرجستان ، برگزاری تورهای گرجستان و انجام کلیه امورات حقوقی در کشور گرجستان. شرکت آناجورجیا با داشتن دو وکیل باتجربه و پرسنلی دلسوز همواره خدمتگزار شما عزیزان است.

مطلب پیشنهادی

لسلیدزه یکی از معروفترین خیابان های تفلیس

خیابان لسلیدزه تفلیس از دیدنی های پایتخت گرجستان

خیابان لسلیدزه تفلیس از دیدنی های پایتخت گرجستان : دیدنی‌های تفلیس آنقدر زیاد هستند که توصیف …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *