شهر گوری گرجستان زادگاه استالین

شهر گوری گرجستان یکی از شهرهایی است که بیشتر به خاطر صنعت در گرجستان مشهور شده است. این شهر در ایالت شیدا کارتلی گرجستان واقع شده و توسط یکی از بزرگترین پادشاهان کشور به نام جاوید چهارم بنیان گذاشته شده است. از ویژگی های شهر گوری گرجستان عبور خط راه آهن گرجستان از این شهر و دارا بودن آب و هوای مطلوب و مناسب است.

جاذبه های گردشگری شهر گوری گرجستان

گرجستان کشوری است که بازدید از آن برای همیشه در خاطر شما خواهد ماند. هر کدام از شهرهای این کشور زیبا شما را به یک سفر تاریخی خواهند برد و حتما شما با بازدید از مکان های تاریخی و تفریحی آن کمال لذت را خواهید برد.

یکی از شهرهایی است که بیشتر به خاطر صنعت در گرجستان مشهور شده است، شهر گوری گرجستان است.این شهر در ایالت شیدا کارتلی گرجستان واقع شده و توسط یکی از بزرگترین پادشاهان کشور به نام جاوید چهارم بنیان گذاشته شده است.

خیابان تسرتلی در شهر گوری گرجستان

خیابان تسرتلی در شهر گوری گرجستان

از ویژگی های شهر گوری گرجستان عبور خط آهن کشور گرجستان از این شهر و دارا بودن آب و هوای مطلوب و مناسب است. شهر گوری در محل تلاقی منطقه کورا و لیاخی در دره زیبای کارتیلا واقع شده است.

از سمت جنوب غربی این شهر توسط کوه های خوش منظره احاطه شده است. علیرغم اینکه اولین بار در قرن ششم از گوری به عنوان شهر یاد شده است ، گوری به خاطر این مشهور شده است که زادگاه ژوزف استالین، پدر شوروی سابق و رهبر آن از سال 1925 تا 1953 میلادی بوده است.

در میان سایر آثار تاریخی شهر گوری گرجستان، خرابه های قلعه Goristsikhe در روی یک تپه در مرکز شهر توجه گردشگران را به خود جلب می کند.

در حومه شهر نیز جالب ترین جاذبه گردشگری شهر گوری، شهر سنگی و تاریخی آپلیستسیخه (uplistsikhe) است. در این متن به تعدادی از جاذبه های گردشگری شهر گوری گرجستان می پردازیم.

شهر گوری گرجستان زادگاه استالین

از جاذبه های گردشگری شهر گوری گرجستان این است که این شهر زادگاه استالین، نخستین رهبر حزب کمونیست شوروی سابق است.

با این حال هموطنان استالین این دیکتاتور بزرگ او را گرامی داشته و به او احترام می گذارند. اعتبار نام استالین در شهر گوری گرجستان به حدی است که خیابان اصلی شهر به افتخار استالین به نام «چشم انداز استالین» نامگذاری شده است.

مهمترین جاذبه گردشگری شهر گوری گرجستان، موزه استالین است. این موزه با نمای سنگ مرمر ساخته شده و در کنار مجسمه برنزی بزرگی از استالین در میدان مرکزی شهر واقع شده است.

این مجسمه استالین یکی از اندک مجسمه های باقی مانده از وی در سطح دنیاست. هرچند شهروندان گوری خاطره خوبی از استالین ندارند، حتی خود دیکتاتور بزرگ نیز از یادآوری خاطرات کودکی اش در این شهر و همینطور دیدن گوری متنفر بود.

موزه یادبود استالین

موزه یادبود استالین در مرکز شهر گوری گرجستان قرار دارد. مانند یک نقطه درخشان در پس زمینه یک ساختمان قدیمی یک بنای عظیم به سبک گوتیک ساخته شده است.

موزه استالین در سال 1950 میلادی ساخته شده است. محل موزه جایی قرار دارد که بزرگ فاتح کرملین در 21 دسامبر سال 1879 در خانواده یک فروشنده کفش به نام ویساریون دژوگاوشویلی، متولد شده بود.

سالن های موزه استالین

سالن های موزه استالین

این خانه که امروز بخشی از موزه است دارای سقف های مرتفع سنگی است. طبقه اول خانه مربوط به خانواده استالین و طبقه همکف مغازه کفش فروشی است که پدر استالین در آن کار می کرد.

استالین تا چهار سالگی در یک خانه بسیار کوچک ساکن بوده است. این موزه در شهر گوری گرجستان به همه جنبه های زندگی وی می پردازد، که شامل سه بخش می شود:

نسخه های اصلی از نامه های او، عکسها، نقشه های جنگی و برنامه های تدوین شده در جنگ، وسایل شخصی استالین، تصویر فرزندان وی و ماسک تهیه شده از چهره او هنگام مرگ، قرار دارد.

بقایای شهر تاریخی اوپلیستسیخه (Uplistsikhe)

در فاصله ده کیلومتری از شهر گوری گرجستان روی سرچشمه رودخانه کورا یکی از نادرترین کوه‌های دنیا قرار گرفته است.

شهر سنگی اوپلیستسیخه مستحکم در دل سنگ های آتشفشانی و با تراشیده شدن آن ها ایجاد شده است. این شهر اولین بار در قرن اول قبل از میلاد ساخته شد ولی در قرن های نهم و دهم میلادی رونق گرفت. این شهر در خلال کاوش های باستان شناسی یونسکو کشف شده است.

حتی از دور این شهر سنگی عجیب و غریب به نظر میرسد. غارهای غول پیکری که روی صخره دیده می شوند نشان دهنده ی این است که در گذشته در آنجا زندگی وجود داشته است.

آثار از زمان های خیلی قدیم مانند سالن های خیلی بزرگ و معابد و خانه های که با راهروهای بزرگ به خیابان متصل می شدند در این شهر دیده میشوند.

حتی باور اینکه خالق این شهر سنگی افسانه ای توسط دست انسان اتفاق افتاده کمی دشوار است. صدها ساختار مختلف دیگر مانند ساختمان های عمومی، خیابان ها، خانه ها، میدان ها و غیره داخل سنگها برش خورده و ساخته شده اند.

با وجود نبودن استاندارد برای ساخت و ساز در آن زمان،این ساختمان ها به طور دقیق نمونه های از معماری های متعارف امروزی را در خود دارند :

ستون ها، دیوار ستون نما و غیره. این شهر همچنین دارای دو ستون به نام تالار پذیرایی ملکه تامارا با سوله های به شکل قوس است.

این محل شکل های زیبای معماری را در خود دارد و همچنین برخی از محل ها مانند: محل ذخیره سازی شراب، قطعه هایی از معابد، تونل زیرزمینی مخفی که برای تامین آب مورد استفاده واقع می شد، هنوز دست نخورده باقی مانده اند.

شهر سنگی آپلیستسیخه یک شهر برای معابد فرقه هاست که در واقع یک مرکز بزرگ بت پرستی قبل از مسیحیت در گرجستان که مربوط به قرن چهارم است، بود. بعدها در این شهر کلیساهای مسیحی نیز ساخته شدند.

شهر سنگی گرجستان

شهر سنگی گرجستان

معبد آتنی

12 کیلومتری شهر گوری گرجستان، در روستایی به نام آتنی ( در محل شهر باستانی به همان نام) یکی از بزرگترین آثار معماری گرجستان به نام آتنی زیون (Ateni Zion) واقع شده است.

این معبد در اوایل قرن هفتم ساخته شده است و نقاشی های آن به شکل صلیب کوهی هستند. در خارج از شهر گوری گرجستان نیز یک نسخه معماری شبیه به این معبد وجود دارد که نام آن صومعه جواری (Dzhvari) در Mikheta است.

بیرون این معبد با سنگهای زیبایی تزیین شده است که بعضی از آن ها از زمان ساخت معبد در نمای آن کار شده اند و بعضی دیگر در طول بازسازی در نیمه ی دوم قرن دهم در نمای بیرونی معبد قرار داده شده اند.

محوطه بیرونی معبد توسط نقاشی های با محتوای دینی و تولد ویرجین (Virgin) آراستگی و زیبایی خاصی دارد و همچنین تصاویر تزارها و اربابان فئودالی محلی به سبک ملی طراحی شده است. این نقاشی ها در قرن 11 کشیده شده اند.

4.6/5 (7 Reviews)

  نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *