شرکت حسابداری در گرجستان

شرکت حسابداری در گرجستان : این روزها حسابرسی شرکت ها در گرجستان و همچنین نحوه انجام درست کارها مطابق با قوانین روز مالیاتی در این کشور بسیار مهم شده است، به گونه ای که اخذ کارت اقامت برای اتباع خارجی در گرجستان بستگی زیادی به بیلان مالی و همچنین فعال بودن آن شرکت دارد. اگر نحوه حسابداری و حسابرسی در گرجستان برای شما نیز حائز اهمیت است تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

شرکت حسابداری در گرجستان

همواره سعی کنید تا امورات حسابداری و حسابرسی شرکت خودتان را به یک تیم حرفه ای بسپارید. زیرا امورات مربوط به حسابداری در گرجستان هر چند ساده به نظر می آید ولی قوانین و پیچیدگی های خاص خودش را دارد.

شرکت حسابداری در گرجستان

شرکت حسابداری در گرجستان

یک شرکت ثبت شده در گرجستان در صورتی فعال به حساب می آید که حسابرسی درست ماهانه داشته باشد و از طرف دیگر مکان فیزیکی واقعی نیز داشته باشد.

زیرا معمولا این روزها هم از طرف اداره مالیات و هم از طرف پلیس منطقه مکان فیزیکی شرکت ها چک و بازرسی می شوند.

برای اینکه حسابرسی شرکت شما بدرستی ثبت و انجام شود ، نیاز به یک حسابدار حرفه ای دارید.

برخی مواقع پرداخت نکردن یک هزینه اندک بیشتر ضررهای هنگفتی را به بار می آورد.

برای مثال : اگر حسابرسی شرکت شما توسط یک نفر حسابدار جوان و با تجربه کم انجام شود احتمال خطا بیشتر می شود و ممکن است که خطراتی را برای موجودیت شرکت و همچنین برای کارت اقامت شما بوجود آورد.

چندی پیش یکی از دوستان که از شش ماه پیش مجوز فعالیت شرکت آنها بدلیل یک خطای مالیاتی توسط حسابدارش، از سوی اداره مالیات بسته شده بود و ایشان هیچ گونه اطلاعی نداشت.

اگر چنین فردی درخواست اقامت دهد قطعا اقامتش مردود خواهد شد زیرا شرکت آنها بلاک است. ما توانستیم توسط یکی از وکلای گرجی این موضوع را به ایشان اطلاع دهیم و پیشگیری انجام شد.

حال اگر این فرد اطلاع پیدا نمی کرد چه بسا مشکلات و هزینه های بیشتری نیز در کمین وی بود.

حسابدار در گرجستان

حسابدار در گرجستان به چه شکلی فعالیت می کند؟

هر شرکتی پس از ثبت می تواند با مراجعه به اداره مالیات نزدیک ترین منطقه به خودش درخواست باز کردن” ار اس جی ای ( Rsge ) ” دهد. البته برخی از شرکت ها نام این کار را دریافت کد مالیاتی می گویند.

اما ار اس جی ای چست؟

وب سایت Rs.ge متعلق به اداره مالیات گرجستان است که تمام امورات حسابداری شرکت ها در داخل آن انجام می شود.

زمانی که شرکت شما ثبت شد در داخل این وب سایت یک محیطی با نام کاربری و گذرواژه برای شما باز می شود که کلیه امورات حسابداری در داخل آن محیط انجام می شود.

در ابتدا نیازی به استخدام حسابدار تمام وقت ندارید چون میزان حقوق حسابدار ثابت در گرجستان کمی بالاست.

حضور حسابدارها معمولا برای شرکت های کوچک و شرکتهایی که نیاز به انجام امورات سنگین حسابداری ندارند، بصورت غیرحضوری است. یعنی آنها امورات حسابداری اینگونه شرکت ها را معمولا در منزل انجام می دهند و نیازی به حقوق و مزایای بالا ندارند.

حسابدار در گرجستان

حسابدار در گرجستان

البته ممکن است آنها برای جمع آوری اطلاعات شرکت شما در ماه یک تا دو بار هم مراجعه کنند ولی حضور آنها دائمی نیست.

حقوق و مزایای یک حسابدار پاره وقت در گرجستان معمولا بین 100 تا 400 لاری در ماه است که بستگی به نوع خدمات آنها دارد.

ولی حقوق و مزایای حسابدارهای تمام وقت که برای پروژه های بزرگ و همچنین شرکت هایی که نیاز به خدمات دائمی دارند ، کمی بالاست و معمولا بالای 1000 لاری در ماه است.

زیرا حسابدارهای پاره وقت، امورات مثلا بیست شرکت در ماه را انجام می دهند که در ابتدای کار، شما نیاز به حسابدار تمام وقت ندارید و داشتن حسابدار در گرجستان جهت رسیدگی به امورات حسابداری شرکت الزامی است. البته الزامی از نظر قوانین جاری گرجستان نیست ولی جهت انجام سالم امورات حسابداری حتما نیاز است.

حسابداری شرکت ها در گرجستان

حسابداری شرکت ها در گرجستان چگونه انجام می شود؟

توسط محیط ” ار اس جی ای ” کلیه امورات حسابرسی گزارش می شود اعم از :

مالیات بر حقوق کارمندها ، مالیات بر درآمد شرکت ، مالیات بر اجاره واحد تجاری یا اداری در صورت لزوم و …..

در نوشته های پیشین راجع به انواع مالیات در گرجستان بحث شده است. که می توانید آن را مطالعه کنید.

سپس کل مالیات پرداختی توسط حسابدار محاسبه می شود. این مالیات به صورت ماهانه در گرجستان بایستی پرداخت شود.

در ضمن به دو صورت می توان مالیات شرکت را پرداخت کرد :

حالت اول : بصورت دستی و از طریق بانک.

حالت دوم : بصورت اتوماتیک از حساب شرکتی سر موعد مقرر کسر می شود که گزارش آن با حسابدار است و فقط شما کافی است حساب شرکت را شارژ کنید.

توصیه می کنیم که در گرجستان حتما از یک حسابدار باتجربه استفاده کنید تا دچار مشکلات مالیاتی نشوید و همچنین در ابتدا هیچ نیازی به حسابدار تمام وقت نیست زیرا امورات حسابرسی شرکت شما در ابتدا زیاد نیست.

برخی سوال کرده اند که اگر حساب بانکی در گرجستان نداشته باشیم آیا بازهم می توانیم مالیات شرکت را پرداخت کنیم؟

بایستی بگوییم که پاسخ مثبت است و می توانید حتی بدون داشتن حساب بانکی در گرجستان نسبت به پرداخت مالیات بصورت دستی اقدام کنید ولی لازم به ذکر است که داشتن حساب بانکی کار پرداخت مالیات را بسیار ساده تر می کند. بنابراین سعی کنید تا در اسرع وقت نسبت به بازکردن حساب بانکی برای شرکت خودتان اقدام کنید.

برخی دیگر پرسیده اند که آیا داشتن حسابدار رسمی الزامی است؟

در پاسخ بایستی بگوییم که خیر. ولی جهت انجام امورات حسابرسی شرکت و همچنین ایجاد یک ارتباط صحیح کاری و اداری مطابق با قوانین روز مالیاتی گرجستان با اداره مالیات از دیدگاه ما یک امر ضروری است.

در صورت نیاز به حسابدار در گرجستان و انجام امورات حسابرسی، شرکت آناجورجیا گزینه های زیادی را در دست دارد و میتواند در این زمینه شما را یاری دهد.

همچنین با چندین شرکت حسابداری در گرجستان نیز همکاری داریم و در صورت نیاز می توانیم شما را یاری دهیم. به امید موفقیت و بهروزی برای تمامی عزیزان.

5/5 (2 Reviews)

  نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *