سوغات گرجستان و معرفی آنها

سوغات گرجستان

سوغات گرجستان : در این نوشته قصد داریم تا شما همراهان همیشگی آناجورجیا را با سوغات کشور گرجستان آشنا کنیم ، پس با ما همراه باشید.

مادامی که کوله بار خود را می بندید و راهی سفر می شوید احتمالا آرزو دارید یکایک کسانی که به آن ها عشق می ورزید با شما همسفر گردند.

اما شاید هیچ وقت نتوانیم همگی دوستان و عزیزانمان را با خود همراه کنیم. چه بسا گاه مجبور باشیم تنها به عکس ها و فیلم ها بسنده کنیم تا با ارسال آنها این پیام را برسانیم :

سوغات گرجستان

سوغات گرجستان

در همه لحظات شاد و زیبا به یادتان هستیم!

البته، راه دیگری هم وجود دارد که فراتر از گفتار و درحقیقت با عمل می توانیم نشان دهیم که عزیزان و دوستانمان در قلب ما جای دارند!

توانستید حدس بزنید؟!

بگذارید یک راهنمایی کوچک کنیم! آن چیست از دیار دیگر که شاید کمتر کسی باشد که تا به حال در عمرش برای عزیزانش نیاورده باشد!

آری! درست است. سوغاتی!

حتی واژه ی سوغاتی هم شادی افزا است. چه رسد به خودش!

سوغاتی، تحفه ای ارزشمند است که با آن گوشه ای از حس و حال خوبی را که در سفر داشته یم برای عزیزانمان به ارمغان می آوریم. چه چیزی زیباتر از این؟!

لبخند آن ها هنگام گرفتن سوغاتی چنان دلنشین است که می پنداری زندگی جز این شادی های کوچک، مگر چیست؟!

اگر به کشور زیبای گرجستان آمدید و قصد داشتید برای عزیزانتان سوغاتی ببرید، با ما همراه باشید تا برترین سوغاتی های این کشور دیدنی را بشناسید.

سوغاتی های خوراکی :

چورچخلا Churchkhela : این سوغاتی خوش طعم گرجی، نوعی شیرینی طبیعی است که از آب انگور و سایر آب میوه ها به همراه مغزی جات یا کشمش تهیه می شود.

چورچخلا از سوغات کشور گرجستان

چورچخلا از سوغات کشور گرجستان

در واقع جهت تهیه آن، انواع مغزها را مانند گردو، پسته، بادام و فندق یا کشمش به نخ می کشند و سپس این نخ ها را در آب انگور یا سایر آب میوه های غلیظ شده قرار می دهند، آنگاه آن ها را به شکل سوسیس در آورده و تا خشک شدن کامل آن صبر می کنند.

عصاره میوه جات با خشکبار! چه چیزی خوش طعم تر از این؟! چورچخلا در رنگ های زیبا و طعم های گوناگونی تهیه می گردد و تقریبا هر کسی از طعم بی نظیر آن لذت خواهد برد!

تیکلپی (Tklapi) :   تیکلپی یا لواشک گرجی، ها نیز اساسا از پوره ی میوه تهیه می شود، در حقیقت عصاره ی میوه های ملس مانند :

لواشک گرجی یکی از سوغات گرجستان

لواشک گرجی یکی از سوغات گرجستان

آلو جنگلی، آلو زرد و آلو سیاه، سیب، کیوی و… پس از جوشانده شدن و غلظت خاصی که پیدا می کنند، به صورت ورقه های نازک بر روی سطحی مثل پلاستیک  یا فویل قرار داده و بعد از اینکه مقابل نور آفتاب خشک شد آن را جدا نموده و به صورت خوراکی مصرف می کنند یا درغذاهایی مانند انواع آبگوشت و سوپ از آن استفاده می گردد.

سوغات کشور گرجستان

ادویه جات گرجی :

اقسام ادویه، بخش جداناپذیر آشپزی گرجی هستند. گرجستان ادویه جات منحصر به فردی دارد که برخی از این ادویه یا ترکیبات حاصل از آن ها را در هیچ کجای دیگر نخواهید یافت.

ادویه جات گرجی از سوغات کشور گرجستان

ادویه جات گرجی از سوغات کشور گرجستان

ضمن آنکه خاک این کشور حاصلخیز و شرایط اقلیمی آن بسیار مطلوب است. لذا گیاهانی که برای تهیه اقسام ادویه مورد استفاده قرار می گیرند، عطر بسیار مطبوعی داشته و مرغوبیت بالایی دارند.

سبزیجات خشک از قبیل :

ریحان، شنبلیله، نعناع، آویشن، سامر ساووری (Summer Savory) که در تهیه تکمالی یا همان نوعی سس گوجه فرنگی گرجی از آن استفاده می شود) و… در آشپزی بسیار محبوب اند.

علاوه بر این ها انواع فلفل و حتی انواع نمک ( مانند نمک ماگرلین، نمک سوانتی و…) نیز به وفور مورد استفاده قرار می گیرد. نمک ها، بسته به اینکه از معدن کدام منطقه استخراج شده و به همراه کدام نوع از ادویه ها  کوبیده و ممزوج شده اند، ترکیب متفاوتی داشته و نامی متمایز از سایر نمک ها دارند.

وقتی برای کسی، ادویه ها را به سوغاتی می برید، گوشه ای عطر، طعم  و حتی فرهنگ سرزمین دیگر را به ارمغان برده اید و بسیار جالب خواهد بود.

علاوه بر مواردی که اشاره شد، سایر سوغاتی های خوراکی گرجستان، انواع مرباهای گرجی، عسل، پنیر دودی، آب معدنی برجومی (گازدار و حاوی کربنات) ، چای گرجی (گرجستان در بر دارنده شالیزارهای وسیع از انواع چای است)، چاچا ( نوعی عرق گرجی)، شراب مخصوص گرجستان و… هستند.

تحفه هایی خوش طعم و خوش آب و رنگ برای شادی بخشیدن به عزیزانتان!

سوغاتی های صنایع دستی :

کانتسی : نوعی جام با استفاده از تراش شاخ حیوانات است که بر روی آن تزیینات چشم نوازی مانند نقره کاری یا طلا کاری، نقاشی، کنده کاری و…انجام می پذیرد و به زیبایی آن می افزاید.

سوغات گرجستان - کانتسی

سوغات گرجستان – کانتسی

این جام در گذشته برای سرو اقسام شراب مورد استفاده بوده است. امروزه غالبا جنبه تزیینی داشته و در داخل بوفه یا به صورت آویز روی دیوار به نمایش گذاشته می شود.

دیوارکوب های گرجی : از جنس سفال یا چینی ساخته می شود و با نقاشی و مینا کاری جلوه ای خوش رنگ و لعاب می یابد. معمولا تصویری از جاذبه های گردشگری تفلیس به همراه جمله ای خاطره انگیز و دلنشین را بر روی این دیوارکوب ها می نگرید.

تابلوهای نقاشی : یکی از هنرهای مورد علاقه گرجی ها، نقاشی است. نقاشی های گرجی در انواع سبک های کلاسیک و مدرن، سوژه هایی ناب را به تصویر می کشد که حقیقتا در هیچ کجای دیگر نظیری ندارند.

بنابراین اگر قصد بردن سوغات گرجستان برای یک فرد هنردوست را دارید این بهترین گزینه است.

سوغات کشور گرجستان - انواع سفال و چینی

سوغات کشور گرجستان – انواع سفال و چینی

اگر سری به گالری های هنری می زنید که در خیابان های توریستی نیز یافت می گردند می توانید با خرید یک تابلوی نقاشی، هدیه ای گران بها به عزیزانتان تقدیم نمایید. شاید نقاشی ها، گرانقیمت باشند اما بی تردید تا همیشه تکرار ناشدنی خواهند ماند.

سرسوییچی و مگنت: این دسته از صنایع دستی در قیمت های پایین و با تنوع کثیری موجود هستند و از سوغات گرجستان محسوب می شوند.

اقسام مگنت ( آهن رباهای نقاشی شده برای تزیین یخچال و سایر وسایل فلزی)، سنجاق سینه، موگیر و سرسوییچی با طراحی و نقاشی های جالب از سوژه های فرهنگی، هنری و گردشگری گرجستان، سوغاتی های مناسبی هستند که در تعداد فراوان می توانید تهیه کنید.

خنجرهای دست ساز : یکی دیگر از سوغات گرجستان انواع خنجرها است . این خنجرها با دسته های شکیل و مزین به انواع جواهرات بسیار پر زرق و برق به نظر می رسند.

خنجر گرجی یکی از سوغات کشور گرجستان

خنجر گرجی یکی از سوغات کشور گرجستان

در لباس های سنتی گرجی که مردان می پوشند، این خنجرهای منقش و زیبا به همراه ردیفی از فشنگ،  جهت نمایش هیبت، مردانگی و شجاعت ، به کار می روند.

زیور آلات نقره : انواع زیور آلات زیبا از گوشواره تا گردنبند، دستبند و انگشتر، با نقاشی ها، مینا کاری، ویترای ( نقاشی روی شیشه) مزین شده و انتخابی جالب برای بانوان است.

زیورآلات و نقره از سوغات گرجستان

زیورآلات و نقره از سوغات گرجستان

گلیم : در گرجستان به دلیل وفور صنعت دامپروری و تولید پشم، گلیم های رنگارنگ و زیبا  در نقش و نگارهای متعدد بافته می شود که بهشتی از آب و رنگ ها و نقش و نگارهای خیال انگیز است.

گلیم ها که برای کیف، کفش و حتی تکه دوزی روی لباس نیز از آن ها استفاده می گردد، بسیار در میان گردشگرانی که قصد خرید سوغاتی دارند، محبوب است.

دستبافت های پشمی : دستبافت های پشمی برای بافت اقسام جوراب، کفش، روسری، کیف، لباس و حتی عروسک به کار می رود.

دستبافت های پشمی با تار و پودی که توسط انگشتان هنرمندان و با عشق تنیده شده است، انتخابی جالبی خواهد بود.

گلیم های دست باف پشمی از سوغات گرجستان

گلیم های دست باف پشمی از سوغات گرجستان

اگر به گرجستان آمدید، سوغاتی خریدن را فراموش نکنید. سوغاتی هم فال دارد و هم تماشا.

ضمن آنکه دل عزیزانتان را شاد می کنید، تفریحی خاطره انگیز برای شما بوده و از غرق شدن در دنیای عطرها، رنگ ها و طعم ها لذتی بی انتها نصیبتان می گردد.

5/5 (4 Reviews)

کلمات کلیدی :
  نظرات

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *