سرود ملی گرجستان

سرود ملی گرجستان : هر کشوری در جهان دارای یک سرود ملی است. معمولا در هنگام خواندن سرود ملی هر کشور برای گذاشتن احترام، حاضرین که اهل آن کشور نیستند معمولا می ایستند و سکوت می کنند. البته قرائت سرود ملی هر کشور برای اتباع آن نوعی افتخار ملی محسوب می شود. سرود ملی کشورها در مراسم های رسمی سیاسی و ورزشی کاربرد بیشتری دارد.

سرود ملی گرجستان

سرود ملی گرجستان “تاویسوپلبا” یا همان آزادی نام دارد، این سرود در سال 2004 میلادی و پس از انقلاب گل رز و توسط آهنگساز یوسب کچاکمادزه بازسازی شد و به عنوان سرود ملی این کشور انتخاب گردید.

در 25 ژانویه سال 2004 میلادی پرچم گرجستان به رسمیت شناخته شد و در مجموع در این پرچم 5 صلیب به رنگ قرمز در حاشیه سفید دیده می شود.

پرچم گرجستان

پرچم گرجستان

در واقع صلیب بزرگ در وسط این پرچم صلیب سنت جورج می باشد که حامی این کشور بوده است و چهار صلیب قرمز رنگ کوچک در این پرچم بعد از زمان حمله مغول به این کشور به آن اضافه شده است.

ورزش در گرجستان

گرجستان کشوری کوچک با مساحت حدود 70 هزار کیلومتر مربع می باشد که جمعیت ساکنین آن حدود 4 میلیون نفر می باشد و 6500 باشگاه ورزشی در این کشور وجود دارد که 68 رشته مختلف ورزشی در آن فعالیت می کنند، این کشور دارای فرهنگی غنی است و مانند ایران دارای رشته های ورزشی سنتی نظیر کشتی، شمشیر بازی، اسب دوانی و … می باشند، در این بین رشته کشتی در اولویت قرار دارد.

کشتی گیران بسیار قدرتمند این کشور همه ساله در مسابقات مختلف شرکت کرده و نتایج درخشانی را به همراه می آورند، و یکی از معروف ترین سبک های این رشته در کشور گرجستان کاختیان است، و تمامی کشتی گیران سرود ملی گرجستان را بعد از مدال آوردن به زبان آورده و اشک در چشمان آنها حلقه می زند.

بسیاری از ورزشکاران این کشور بعد از کسب مدال در عرصه های ورزشی سرود ملی گرجستان را با افتخار بر زبان های خود زمزمه می کنند.

سرود ملی گرجستان

سرود ملی گرجستان

یکی دیگر از ورزشکاران تراز اول این کشور در رشته شطرنج خانمی به نام نونا گاپرینداشویلی می باشد که اولین و برترین استاد بزرگ شطرنج زن دنیا است و سرود ملی گرجستان را در تمام ادوار جهانی و کسب مدال های رنگارنگ به زبان آورده و با افتخار آن را می خواند.

وی توانسته است در رشته شطرنج افتخارات زیادی را برای کشور گرجستان بدست آورد. نام وی در بسیاری از خبرگزاری ها و همچنین در وب سایت های مهم اینترنتی ثبت شده است.

فوتبال در گرجستان نیز دارای ارزش بالایی می باشد و به جرات می توان گفت همتراز فوتبال اروپا است و پیشرفت بسیار زیادی در طی چند سال اخیر داشته و تمام بازیکنان فوتبال با صدایی رسا و بلند سرود ملی گرجستان را به زبان آورده و همگی آنها با جان و دل تلاش می کنند.

ورزش های آبی نیز در کشور گرجستان در طی این چند سال رونق زیادی گرفته است و بیشتر نونهال ها و نوجوانان در سنین کم وارد این رشته های آبی می شوند، از جمله این رشته ها می توان به شنا، غواصی، واترپلو، قایقرانی، جت اسکی، روئینگ موج سواری، غواصی غار، غواصی یخ، تیراندازی زیر آب، هاکی زیر آب نیز اشاره کرد.

ورزش راگبی در گرجستان محبوبیت زیادی دارد و تیم راگبی گرجستان موفق شد در مسابقات قهرمانی راگبی اروپا در امسال ( 2019 میلادی ) در دیدار نهایی با شکست روسیه قهرمان اروپا شود.

سرود ملی گرجستان فقط مختص ورزشکاران نیست و تمامی افرادی که در گرجستان زندگی می کنند به کشور خود افتخار می کنند و در تمامی رشته های مختلف نظیر مهندسی، پزشکی و … بعد از موفقیت در کار خود و شناساندن آن به تمام ملت ها با افتخار سرود ملی گرجستان را به عنوان نماد آزادی به زبان آورده و آن را می خوانند.

متن گرجی سرود ملی گرجستان و ترجمه فارسی آن

متن گرجی سرود ملی کشور گرجستان به شرح زیر است :

ჩემი ხატია სამშობლო,
სახატე მთელი ქვეყანა,
განათებული მთა-ბარი,
წილნაყარია ღმერთთანა.
თავისუფლება დღეს ჩვენი
მომავალს უმღერს დიდებას,
ცისკრის ვარსკვლავი ამოდის
ამოდის და ორ ზღვას შუა ბრწყინდება,
დიდება თავისუფლებას,
თავისუფლებას დიდება!

 

ترجمه فارسی سرود ملی کشور گرجستان :

 

ترجمه فارسی متن بالا به شرح زیر است :

 

قبله گاه من است میهن

سرزمینی پر از عبادت گاه،

کوهستان‌ ها و دره‌ های درخشان را

با خداوند گار سهیم‌ ایم.

امروز، آزادی ما

برای شکوه آینده نغمه می‌ سراید

ستاره سحر بر می‌ آید

و در میان دو دریا می‌ درخشد

ستایش آزادی را

آزادی را ستایش

3.8/5 (4 Reviews)

  نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *