خانه / اطلاعات عمومی کشور گرجستان / سرمایه گذاری در کشور گرجستان

سرمایه گذاری در کشور گرجستان

سرمایه گذاری در کشور گرجستان : سرمایه گذاری و فرصت های مناسب آن در کشور گرجستان هدف اصلی این مقاله می باشد. هرچند که در نوشته های پیشین بصورت مفصل راجع به سرمایه گذاری صحبت شده است ولی این مقاله تکمیلی تر می باشد. پس تا پایان با ما همراه باشید.

سرمایه گذاری در کشور گرجستان

سرمایه گذاری در کشور گرجستان فرصت های بیشماری را به صاحبان کسب و کار معرفی می نماید تا با بهره مندی از سیاست ها و قوانین حمایتی دولت گرجستان به آسانی نسبت به فعالیت در گرجستان بپردازند.

در نوشته های گذشته راجع به سرمایه گذاری در گرجستان به صورت مفصل صحبت کردیم که می توانید آن مقاله را از این لینک مشاهده فرمائید. در این نوشته قصد داریم تا نکات کلیدی بیشتری را در زمینه سرمایه گذاری بیان کنیم.

دولت گرجستان از سال 2003 میلادی اجرای برنامه های توسعه اقتصادی و اقتصاد آزاد را آغاز و اقدام به ایجاد زیرساخت های لازم در این زمینه نمود.

رشد بسیار سریع سرمایه گذاری در گرجستان در سال های اخیر گویای این مطلب است.

ایجاد مناطق آزاد تجاری و ثبت شرکت در منطقه آزاد گرجستان جهت ارائه معافیت های مالیاتی و تسهیلات در امور بانکی از دیگر اقدامات دولت جهت جذب سرمایه گذاری در کشور گرجستان است.

سرمایه گذاری در کشور گرجستان
سرمایه گذاری در کشور گرجستان

وجود نیروی کار جوان و تحصیلکرده، دستمزد پائین و تعرفه های پائین گمرکی از دیگر جذابیت های سرمایه گذاری در گرجستان است.

همچنین دولت گرجستان امکانات مشاوره متعددی از جمله بررسی امکان مشارکت بانک های گرجستان در پروژه ها، امکان اخذ اقامت گرجستان، ارائه آمار و اطلاعات مرتبط با پروژه در سازمان های مربوطه، مشارکت در شناسایی فرصت های سرمایه گذاری در گرجستان و امکان اعطای اقامت دائم در صورت داشتن شرایط از سوی سرمایه گذار در اختیار سرمایه گذاران قرار می دهد.

همچنین متذکر می شود که سرمایه گذار از نظر دولت گرجستان به شخصی اطلاق می گردد که حداقل به میزان 300 هزار لاری گرجستان اقدام به سرمایه گذاری نماید و این میزان سرمایه گذاری می بایست از طرف شخص سرمایه گذار به صورت مستقیم در پروژه و یا تجارت مدنظر متقاضی سرمایه گذاری گردد.

سرمایه گذاری مستقیم متقاضی نیز می تواند از طریق خرید سهام یا اوراق بهادار، خرید سهام یک شرکت پربازده و یا جهت سرمایه گذاری در شرکت ثبت شده توسط متقاضی صورت پذیرد.

بطور کلی سرمایه گذاری در گرجستان با توجه به موقعیت جغرافیایی، سیاستها و قوانین حمایتی و امکانات موجود جزو یکی از فرصتهای طلایی سرمایه گذاری در منطقه بشمار میرود.

فرصت های سرمایه گذاری در کشور گرجستان

فرصت های سرمایه گذاری در کشور گرجستان در زمینه های صنعتی، کشاورزی، حمل و نقل، انرژی، ساخت و ساز و صنایع غذایی وجود دارد.

کشور گرجستان به عنوان کشوری با ثبات سیاسی، رتبه بالای جهانی در امر سهولت کسب و کار، کشوری عاری از فساد، هزینه های پائین کسب و کار، ایجاد زیرساختهای توسعه اقتصادی و دارای اقتصاد آزاد امکانات و تسهیلات زیادی جهت جذب سرمایه گذاران خارجی به وجود آورده است.

میزان رشد سرمایه گذاری در این کشور حوزه قفقاز در سال های اخیر از روند صعودی برخوردار بوده و به عنوان یک فرصت بالقوه جهت سرمایه گذاری در جامعه بین المللی بشمار می رود.

سرمایه گذاری در بخش صنعت گرجستان

 تولید مواد شیمیائی و محصولات غیر فلزی معدنی در سالهای اخیر رشد چشمگیری داشته و جزو بزرگترین تولیدات صنعتی بشمار می روند.

سرمایه گذاری در بخش صنعت گرجستان
سرمایه گذاری در بخش صنعت گرجستان

از جمله فرصت های سرمایه گذاری در کشور گرجستان در بخش صنعت می توان به سرمایه گذاری در بخش فولاد و آلومینیوم، مواد شوینده، مصالح ساختمانی، سیمان، لوازم آرایشی، پوشاک و مواد پلاستیکی اشاره نمود.

لازم به ذکر است که دولت گرجستان مایل به سرمایه گذاری خارجی بیشتر در بخش تولید است و حمایتی از سرمایه گذارهای خارجی در بخش های خدماتی نمی کند. زیرا معتقدند که اتباع بومی گرجستان می توانند نیازهای خدماتی این کشور را به خوبی برطرف کنند.

بنابراین اگر در بخش تولید ( هرنوع تولیدی ) در گرجستان سرمایه گذاری کنید قطعا مورد حمایت های دولتی نیز قرار می گیرید و امکان اخذ پاسپورت و شهروندی گرجستان در این حالت افزایش پیدا می کند.

حمایت های دولتی گرجستان می تواند در قالب واگذاری زمین های دولتی به صورت رایگان و یا اخذ وام های بلند مدت بانکی باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با مشاوران آناجورجیا تماس بگیرید.

سرمایه گذاری در بخش کشاورزی و صنایع غذایی

 کشور گرجستان به دلیل موقعیت آب و هوایی و خاک حاصلخیز از دوران گذشته برای کشاورزی بسیار مناسب بوده است.

وجود آب و هوای گرم و مرطوب و همچنین خشک و خنک در کشور گرجستان امکان کشت انواع مختلف محصولات کشاورزی را فراهم آورده است.

از جمله فرصت های سرمایه گذاری در کشور گرجستان در بخش کشاورزی و صنایع غذایی می توان تولید گوشت قرمز و سفید، پرورش آبزیان، آب معدنی، نوشیدنی ها، احداث گلخانه و فرآوری مواد غذایی را نام برد.

با توجه به منابع غنی آب و خاک در کشور گرجستان ، سرمایه گذاری در صنعت کشاورزی و صنایع وابسته این کشور می تواند سود قابل توجهی را در بر داشته باشد.

ضمن اینکه دولت گرجستان نیز حمایت های زیادی را از بخش کشاورزی انجام می دهد از جمله واگذاری زمین و وام های بانکی. همچنین بخش کشاورزی گرجستان تا امروز که این مقاله درج می شود معاف از مالیات هستند.

البته در حال حاضر نیز شغل بسیار از مردم بومی در کشور گرجستان کشاورزی و دامپروری است. ضمن اینکه مجدد یادآور می شویم که کلمه : Georgia که نام اصلی کشور گرجستان به زبان انگلیسی است از ریشه یک کلمه یونانی به معنای کشاورزی گرفته شده است. این امر خود گواه بر این دارد که از زمان های بسیار قدیم کشاورزی در گرجستان رونق زیادی داشته است.

بنابراین سرمایه گذاری در صنعت کشاورزی گرجستان یکی از بهترین انتخاب ها برای سرمایه گذاران خارجی است.

در این زمینه می توانید با کارشناسان آناجورجیا به رایگان مشورت کرده تا اطلاعات بیشتری را کسب کنید.

سرمایه گذاری در بخش کشاورزی گرجستان
سرمایه گذاری در بخش کشاورزی گرجستان

سرمایه گذاری در بخش گردشگری و ساخت و ساز

 با توجه به توسعه و رشد روزافزون صنعت گردشگری و نیاز به ساخت هتل، مراکز اقامتی، تفریحی و درمانی سرمایه گذاری در این بخش از رونق خوبی برخوردار است.

فرصت های سرمایه گذاری در کشور گرجستان در بخش گردشگری و ساخت و ساز می تواند در زمینه ساخت هتل و اقامتگاه، تفریگاه های ساحلی و زمستانی و در زمینه بهداشت و درمان صورت پذیرد.

هرچند می توانید در زمینه ساخت واحدهای مسکونی ، اداری و تجاری هم فعالیت داشته باشید که البته بهتر است که این کار در شهر تفلیس پایتخت گرجستان انجام شود. زیرا تفلیس شهر بزرگ و پرجمعیتی است و تقاضا برای خرید املاک بیشتر از سایر شهرهای گرجستان است.

سرمایه گذاری در بخش گردشگری کشور گرجستان
سرمایه گذاری در بخش گردشگری کشور گرجستان

سرمایه گذاری در بخش حمل و نقل گرجستان

 کشور گرجستان دارای موقعیت استراتژیکی بوده و شاه راه ارتباطی قفقاز، آسیای مرکزی و اروپا محسوب می شود.

کشور گرجستان به دلیل ارتباط زمینی با کشورهایی که دسترسی دریایی ندارند همانند پل ارتباطی عمل نموده لذا صنعت حمل و نقل از اهمیت بالایی برخوردار است.

سرمایه گذاری در بخش انرژی گرجستان

 با توجه به توسعه اقتصادی و رشد گردشگری در کشور گرجستان در سال های اخیر مصرف انرژی از رشد بالایی برخوردار بوده است و در صورت ادامه روند کنونی در آینده با کمبود انرژی روبرو خواهد بود.

لذا سرمایه گذاری در بخش انرژی با توجه به نیاز روزافزون و امکانات طبیعی کشور گرجستان از جمله کوه های مرتفع، رودخانه های پرآب، هوای آفتابی از آینده خوبی برخوردار است.

سرمایه گذاری در ساخت و تولید نیروگاه های آبی، بادی و حرارتی از فرصت های موجود می باشد.

البته لازم به ذکر است که سرمایه گذاری در بخش انرژی و صنایع وابسته در گرجستان نیاز به سرمایه بالایی دارد ولی بازدهی بسیار مناسب همراه با ریسک پذیری بسیار پایینی نیز دارد.

سرمایه گذاری در بخش انرژی کشور گرجستان
سرمایه گذاری در بخش انرژی کشور گرجستان

مزایای سرمایه گذاری در گرجستان

مزایای سرمایه گذاری در گرجستان با توجه به حمایت دولت گرجستان جهت جذب سرمایه گذاران خارجی قابل توجه است.

قوانین آسان در کسب و کار و ایجاد تسهیلات مالی موجب تمایل شرکت ها و صاحبان بزرگ کسب و کار بین المللی جهت سرمایه گذاری در کشور گرجستان شده است.

با توجه به مزایای بیشمار در اینجا به ذکر برخی از شاخص ترین آنها می پردازیم :

  • اعطای حق مالکیت کامل به سرمایه گذاران خارجی
  • عضویت گرجستان در سازمان تجارت جهانی (WTO)
  • ایجاد سیستم ترجیحات تعرفه های گمرکی گرجستان (Generalized System of Preferences) با کشورهای آمریکا، سوئیس،ژاپن، کانادا و نروژ.
  • ایجاد رژیم تجارت آزاد با کشورهای جامعه مشترک المنافع و ترکیه از سال 2008
  • معافیت مالیاتی بر واردات
  • معافیت مالیات بر ارزش افزوده بر صادرات
  • ایجاد مناطق تجاری آزاد و تسهیل سرمایه گذاری
  • برقراری سیستم FTA (Free Trade Area) با کشورهای منطقه

اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری در گرجستان

کشور گرجستان در راستای تسهیل سرمایه گذاری در این کشور اقدام به اعطای اقامت دائم به سرمایه گذاران می نماید.

از اینرو صاحبان صنایع و شرکای آنها پس از سرمایه گذاری و ثبت شرکت و یا از طریق خرید املاک و سایر دارائی ها و بطور کلی از طریق سرمایه گذاری در گرجستان به ارزش حداقل 300 هزار لاری گرجستان می توانند نسبت به اخذ اقامت دائم گرجستان برای خود و خانواده خود اقدام نمایند.

همچنین در صورت داشتن شرایط لازم از جمله سابقه مدیریتی شخص متقاضی امکان تبدیل اقامت دائم به اخذ شهروندی گرجستان با توجه به قوانین جاری این کشور نیز وجود دارد.

نکته مهم در سرمایه گذاری در کشور گرجستان این است که با توجه به اینکه اکثر سرمایه گذاران اطلاعات جامع و دقیقی در مورد جزئیات سرمایه گذای ندارند بهتر است که جهت اقدام از یک شرکت مشاور در زمینه سرمایه گذاری در گرجستان بهره مند شوند تا ضمن تسریع در امور امکان حفاظت از دارائی های متقاضی نیز میسر گردد.

5/5 (8 Reviews)

درباره ی Anageorgia LTD

شرکت آناجورجیا به شماره ثبت 439412967 ، ثبت شده در کشور گرجستان یک شرکت خدمات مهاجرتی در گرجستان محسوب می شود که آماده ارائه خدمات در زمینه های : تحصیل در گرجستان ، خرید ملک در گرجستان ، اخذ اقامت گرجستان ، امورات مربوط به ثبت شرکت در گرجستان ، مشاوره در زمینه سرمایه گذاری در گرجستان ، برگزاری تورهای گرجستان و انجام کلیه امورات حقوقی در کشور گرجستان. شرکت آناجورجیا با داشتن دو وکیل باتجربه و پرسنلی دلسوز همواره خدمتگزار شما عزیزان است.

مطلب پیشنهادی

پرورش زنبور عسل در گرجستان

پرورش زنبور عسل در گرجستان

پرورش زنبور عسل در گرجستان : طبق شواهد باستانی، فرهنگ پرورش زنبور عسل در گرجستان …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *