سرمایه گذاری در کشور گرجستان

سرمایه گذاری در کشور گرجستان

سرمایه گذاری در کشور گرجستان فرصت های بیشماری را به صاحبان کسب و کار معرفی می نماید تا با بهره مندی از سیاست ها و قوانین حمایتی دولت گرجستان به آسانی نسبت به فعالیت در گرجستان بپردازند.

دولت گرجستان از سال 2003 میلادی اجرای برنامه های توسعه اقتصادی و اقتصاد آزاد را آغاز و اقدام به ایجاد زیرساخت های لازم در این زمینه نمود.

رشد بسیار سریع سرمایه گذاری در گرجستان در سال های اخیر گویای این مطلب است.

ایجاد مناطق آزاد تجاری و ثبت شرکت در منطقه آزاد گرجستان جهت ارائه معافیت های مالیاتی و تسهیلات در امور بانکی از دیگر اقدامات دولت جهت جذب سرمایه گذاری در کشور گرجستان است.

سرمایه گذاری در کشور گرجستان

سرمایه گذاری در کشور گرجستان

وجود نیروی کار جوان و تحصیلکرده، دستمزد پائین و تعرفه های پائین گمرکی از دیگر جذابیت های سرمایه گذاری در کشور گرجستان است.

همچنین دولت گرجستان امکانات مشاوره متعددی از جمله بررسی امکان مشارکت بانک های گرجستان در پروژه ها، امکان اخذ اقامت گرجستان، ارائه آمار و اطلاعات مرتبط با پروژه در سازمان های مربوطه، مشارکت در شناسایی فرصت های سرمایه گذاری در کشور گرجستان و امکان اعطای اقامت دائم در صورت داشتن شرایط از سوی سرمایه گذار در اختیار سرمایه گذاران قرار می دهد.

همچنین متذکر می شود که سرمایه گذار از نظر دولت گرجستان به شخصی اطلاق می گردد که حداقل به میزان 300 هزار لاری گرجستان اقدام به سرمایه گذاری نماید و این میزان سرمایه گذاری می بایست از طرف شخص سرمایه گذار به صورت مستقیم در پروژه و یا تجارت مدنظر متقاضی سرمایه گذاری گردد.

بیشتر بخوانید :
اقامت و زندگی در گرجستان

سرمایه گذاری مستقیم متقاضی نیز می تواند از طریق خرید سهام یا اوراق بهادار، خرید سهام یک شرکت پربازه و یا جهت سرمایه گذاری در شرکت ثبت شده توسط متقاضی صورت پذیرد.

بطور کلی سرمایه گذاری در کشور گرجستان با توجه به موقعیت جغرافیایی، سیاستها و قوانین حمایتی و امکانات موجود جزو یکی از فرصتهای طلایی سرمایه گذاری در منطقه بشمار میرود.

فرصت های سرمایه گذاری در کشور گرجستان

فرصت های سرمایه گذاری در کشور گرجستان در زمینه های صنعتی، کشاورزی، حمل و نقل، انرژی، ساخت و ساز و صنایع غذایی وجود دارد.

کشور گرجستان به عنوان کشوری با ثبات سیاسی، رتبه بالای جهانی در امر سهولت کسب و کار، کشوری عاری از فساد، هزینه های پائین کسب و کار، ایجاد زیرساختهای توسعه اقتصادی و دارای اقتصاد آزاد امکانات و تسهیلات زیادی جهت جذب سرمایه گذاران خارجی به وجود آورده است.

میزان رشد سرمایه گذاری در کشور گرجستان در سال های اخیر از روند صعودی برخوردار بوده و به عنوان یک فرصت بالقوه جهت سرمایه گذاری در جامعه بین المللی بشمار می رود.

سرمایه گذاری در کشور گرجستان در بخش صنعت

 تولید مواد شیمیائی و محصولات غیر فلزی معدنی در سالهای اخیر رشد چشمگیری داشته و جزو بزرگترین تولیدات صنعتی بشمار می روند.

سرمایه گذاری در بخش صنعت گرجستان

سرمایه گذاری در بخش صنعت گرجستان

از جمله فرصت های سرمایه گذاری در کشور گرجستان در بخش صنعت می توان به سرمایه گذاری در بخش فولاد و آلومینیوم، مواد شوینده، مصالح ساختمانی، سیمان، لوازم آرایشی، پوشاک و مواد پلاستیکی اشاره نمود.

سرمایه گذاری در کشور گرجستان در بخش کشاورزی و صنایع غذایی

 کشور گرجستان به دلیل موقعیت آب و هوایی و خاک حاصلخیز از دوران گذشته برای کشاورزی بسیار مناسب بوده است.

بیشتر بخوانید :
راهنمای سفر به گرجستان

وجود آب و هوای گرم و مرطوب و همچنین خشک و خنک در کشور گرجستان امکان کشت انواع مختلف محصولات کشاورزی را فراهم آورده است.

از جمله فرصت های سرمایه گذاری در کشور گرجستان در بخش کشاورزی و صنایع غذایی می توان تولید گوشت قرمز و سفید، پرورش آبزیان، آب معدنی، نوشیدنی ها، احداث گلخانه و فرآوری مواد غذایی را نام برد.

سرمایه گذاری در بخش کشاورزی گرجستان

سرمایه گذاری در بخش کشاورزی گرجستان

سرمایه گذاری درکشور گرجستان در بخش گردشگری و ساخت و ساز

 با توجه به توسعه و رشد روزافزون صنعت گردشگری و نیاز به ساخت هتل، مراکز اقامتی، تفریحی و درمانی سرمایه گذاری در این بخش از رونق خوبی برخوردار است.

فرصت های سرمایه گذاری در کشور گرجستان در بخش گردشگری و ساخت و ساز می تواند در زمینه ساخت هتل و اقامتگاه، تفریگاه های ساحلی و زمستانی و در زمینه بهداشت و درمان صورت پذیرد.

سرمایه گذاری در بخش گردشگری گرجستان

سرمایه گذاری در بخش گردشگری گرجستان

سرمایه گذاری در کشور گرجستان در بخش حمل و نقل

 کشور گرجستان دارای موقعیت استراتژیکی بوده و شاه راه ارتباطی قفقاز، آسیای مرکزی و اروپا محسوب می شود.

کشور گرجستان به دلیل ارتباط زمینی با کشورهایی که دسترسی دریایی ندارند همانند پل ارتباطی عمل نموده لذا صنعت حمل و نقل از اهمیت بالایی برخوردار است.

سرمایه گذاری در کشور گرجستان در بخش انرژی

 با توجه به توسعه اقتصادی و رشد گردشگری در کشور گرجستان در سال های اخیر مصرف انرژی از رشد بالایی برخوردار بوده است و در صورت ادامه روند کنونی در آینده با کمبود انرژی روبرو خواهد بود.

بیشتر بخوانید :
مبلغ سرمایه گذاری در گرجستان

لذا سرمایه گذاری در بخش انرژی با توجه به نیاز روزافزون و امکانات طبیعی کشور گرجستان از جمله کوه های مرتفع، رودخانه های پرآب، هوای آفتابی از آینده خوبی برخوردار است.

سرمایه گذاری در ساخت و تولید نیروگاه های آبی، بادی و حرارتی از فرصت های موجود می باشد.

سرمایه گذاری در بخش انرژی گرجستان

سرمایه گذاری در بخش انرژی گرجستان

مزایای سرمایه گذاری در کشور گرجستان

مزایای سرمایه گذاری در کشور گرجستان با توجه به حمایت دولت گرجستان جهت جذب سرمایه گذاران خارجی قابل توجه است.

قوانین آسان در کسب و کار و ایجاد تسهیلات مالی موجب تمایل شرکت ها و صاحبان بزرگ کسب و کار بین المللی جهت سرمایه گذاری در کشور گرجستان شده است.

با توجه به مزایای بیشمار در اینجا به ذکر برخی از شاخص ترین آنها می پردازیم :

  • اعطای حق مالکیت کامل به سرمایه گذاران خارجی
  • عضویت گرجستان در سازمان تجارت جهانی (WTO)
  • ایجاد سیستم ترجیحات تعرفه های گمرکی گرجستان (Generalized System of Preferences) با کشورهای آمریکا، سوئیس،ژاپن، کانادا و نروژ.
  • ایجاد رژیم تجارت آزاد با کشورهای جامعه مشترک المنافع و ترکیه از سال 2008
  • معافیت مالیاتی بر واردات
  • معافیت مالیات بر ارزش افزوده بر صادرات
  • ایجاد مناطق تجاری آزاد و تسهیل سرمایه گذاری
  • برقراری سیستم FTA (Free Trade Area) با کشورهای منطقه

اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری در کشور گرجستان

کشور گرجستان در راستای تسهیل سرمایه گذاری در کشور گرجستان اقدام به اعطای اقامت دائم به سرمایه گذاران می نماید.

از اینرو صاحبان صنایع و شرکای آنها پس از سرمایه گذاری و ثبت شرکت و یا از طریق خرید املاک و سایر دارائی ها و بطور کلی از طریق سرمایه گذاری در کشور گرجستان به ارزش حداقل 300 هزار لاری گرجستان می توانند نسبت به اخذ اقامت دائم گرجستان برای خود و خانواده خود اقدام نمایند.

بیشتر بخوانید :
کلیسای سامبا - کلیسای جامع تثلیث تفلیس

همچنین در صورت داشتن شرایط لازم از جمله سابقه مدیریتی شخص متقاضی امکان تبدیل اقامت دائم به اخذ شهروندی گرجستان با توجه به قوانین جاری این کشور نیز وجود دارد.

نکته مهم در سرمایه گذاری در کشور گرجستان این است که با توجه به اینکه اکثر سرمایه گذاران اطلاعات جامع و دقیقی در مورد جزئیات سرمایه گذای در کشور گرجستان ندارند بهتر است که جهت اقدام از یک شرکت مشاور در زمینه سرمایه گذاری در کشور گرجستان بهره مند شوند تا ضمن تسریع در امور امکان حفاظت از دارائی های متقاضی نیز میسر گردد.

5/5 (4 Reviews)

  نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *