خانه / اخبار / اخبار گرجستان / سخت تر شدن اقامت گرجستان برای اتباع ایرانی

سخت تر شدن اقامت گرجستان برای اتباع ایرانی

سخت تر شدن اقامت گرجستان برای اتباع ایرانی : در چند ماه اخیر و همزمان با شروع تحریم های جدید ایالات متحده امریکا بر ضد ایران ، سخت گیری نسبت به اخذ اقامت گرجستان برای اتباع ایرانی نیز بیشتر شده است. در این مقاله عوامل مختلف این موضوع را بررسی می کنیم. تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

سخت تر شدن اقامت گرجستان و بایدها و نبایدها

سخت تر شدن اخذ اقامت گرجستان برای اتباع ایرانی از کجا سرچشمه می گیرد؟

سخت تر شدن اقامت گرجستان
سخت تر شدن اقامت گرجستان

از حدود سال گذشته بود که امریکا مطرح کرد احتمالا از توافق هسته ای با ایران خارج می شود.

تا اینکه سال گذشته بود این تصمیم را عملی کرد و بصورت یکجانبه از توافق هسته ای با ایران خارج شد.

از آن زمان گرجستان که یکی از متحدان نزدیک امریکا در منطقه قفقاز محسوب می شود روند اخذ اقامت برای اتباع ایرانی را دشوارتر کرد.

و صد البته میزان بازرسی های امنیتی نیز برای اتباع ایرانی بیشتر شد.

اما مشکل اصلی کجاست؟ آیا گرجستان از امریکا بخاطر احتمال جریمه های سنگین نقدی در اثر دور زدن تحریم های ایران از خاک خود می ترسد؟

یا اینکه اتباع ایرانی در چند سال گذشته بدلیل رفتارهای غیر اصولی و ناهنجاری های اجتماعی که در گرجستان بوجود آورده اند باعث سخت تر شدن اقامت گرجستان برای خودشان شده اند؟

از دیدگاه آناجورجیا هر دو عامل تاثیر گذار بوده است.

اول اینکه لازم به ذکر است که به هیچ عنوان قوانین گرجستان در مورد اتباع ایرانی تغییر نکرده است بلکه اگر قرار به تغییر قوانین باشد ایرانی یا غیر ایرانی ندارد و برای همه در گرجستان قوانین یکنواخت اجرا می شود.

سخت تر شدن اقامت گرجستان برای اتباع ایرانی به دلایل زیر رخ داده است :

1 – عدم رعایت قوانین جاری گرجستان از سوی اتباع ایرانی. در نوشته ی وضعیت اقامت در گرجستان به علل ریجکت تقاضای اقامت اتباع ایرانی اشاره شد و گفته شد که اغلب مدارک به صورت صوری تهیه و تدوین می شود.

2 – بدتر شدن وضعیت اقتصادی داخلی ایران باعث سرازیر شدن برخی از افراد بی بضاعت ایرانی به گرجستان شده است.

عده کمی از این افراد بدلیل شرایط وخیم مالی ممکن است دست به هر کاری بزنند. از جمله : دزدی ، کلاهبرداری و …..

بنابراین کشور کوچک گرجستان که امنیت آن در منطقه قفقاز زبانزد خاص و عام است دوست ندارد تا ناامنی را تجربه کند.

3 – خیلی از افراد بی بضاعت ایرانی که شرافت دارند و هیچ گاه دست به اعمال خلاف قانون نمی زنند، دسته دیگری هستند که بدلیل وضعیت وخیم مالی در کشور گرجستان تقاضای پناهندگی می کنند.

البته برخی از این دسته نیز کیس های دروغ برای پناهندگی به دفتر سازمان ملل در گرجستان ارائه می دهند ، که اغلب آنها نیز مردود می شوند.

دولت گرجستان از هجوم پناهندگان به کشورش واهمه دارد و نمی تواند حجم زیادی از پناهنده ها را بپذیرد. بنابراین با سخت تر شدن اقامت گرجستان قصد یک نوع غربال را دارد.

البته باز هم تاکید می کنیم که قوانین اخذ اقامت گرجستان تغییر نکرده است بلکه در مورد اتباع ایرانی بصورت دقیق اجرا می شود که قبلا بدین صورت نبود. بنابراین بهتر است که امورات حقوقی خودتان را به یک وکیل رسمی گرجی بسپارید.

4 – برخی از اتباع ایرانی با اخذ کارت اقامت گرجستان براحتی ویزای شنگن ( ویزای تردد در کشورهای اتحادیه اروپا ) را اخذ می کنند و سپس در یکی از کشورهای اروپایی تقاضای پناهندگی می کنند.

این مورد پهن منفی برای کشور گرجستان نزد اتحادیه اروپا دارد و پیوستن گرجستان به اتحادیه اروپا را به چالش می کشد.

کما اینکه در چند ماه گذشته بود که صدراعظم آلمان به گرجستان در مورد این موضوع تذکر جدی داد.

بنابراین گرجستان نمی خواهد بخاطر یکسری افراد بی مسئول موقعیت اقتصادی و سیاسی خودش را از دست بدهد.

تحریم های امریکا از دلایل سختگیری اقامت گرجستان

کاخ ریاست جمهوری گرجستان در شهر تفلیس
کاخ ریاست جمهوری گرجستان در شهر تفلیس

5 – از دیدگاه آناجورجیا آخرین عامل و همچنین مهمترین آن در سخت تر شدن اقامت گرجستان برای اتباع ایرانی تحریم های یکجانبه امریکا بر علیه ایران بوده است.

گرجستان کشور کوچکی در منطقه قفقاز ( به منطقه بین دریای خزر و دریای سیاه، قفقاز گفته می شود ) است با حدود 4 میلیون نفر جمعیت و اقتصاد کوچکی دارد.

بنابراین نمی خواهد ناخواسته تحریم های ایران از داخل خاک کشورش دور بخورد و شامل جریمه های میلیارد دلاری ایالات متحده امریکا شود.

چند روز پیش بود که یک بانک ایتالیایی در یکی از دادگاه های امریکا به جرم دور زدن تحریم های ایران محکوم به پرداخت یک میلیارد و سیصد میلیون دلار جریمه شد.

یک میلیارد دلار برای اقتصاد کوچک گرجستان پول بسیار زیادی محسوب می شود که جریمه احتمالی آن می تواند به پاشیده شدن اقتصاد این کشور بیانجامد.

بنابراین گرجستان به این موضوع واقف است و با احتیاط بسیار زیاد قدم بر می دارد و کوچکترین نقص مدارک در مورد اتباع ایرانی را مردود می کند.

از طرف دیگر بدلیل حساسیت این موضوع برای دولتمردان گرجی در چند ماه گذشته اتباع ایرانی که به گرجستان مهاجرت می کنند بصورت موشکافانه توسط دستگاه های امنیتی این کشور بررسی می شوند.

هرچند که منکر آن نیستیم که در این شرایط اتباع ایرانی بسیاری نیز بوده اند که کارت اقامت گرجستان را دریافت کرده اند و یا موفق به تمدید آن شده اند.

حتی اتحادیه اروپا نیز با اینکه قدرت بسیار زیادی در مقابل امریکا دارد ولی از ترس جریمه های احتمالی بیشتر فعلا معامله با ایران را در دستور کارش ندارد زیرا نمی خواهد وارد یک تقابل اقتصادی با امریکا شود.

تبعات تقابل اقتصادی با امریکا که بعنوان قوی ترین اقتصاد جهان محسوب می شود و دلار این کشور که در اغلب معاملات بین المللی حکم ارز مرجع را دارد می تواند بسیار تلخ باشد.

بنابراین اغلب کشورها از جمله گرجستان به جای تقابل اقتصادی با امریکا سعی در تفاهم اقتصادی با آن را دارند و به نوعی با سخت تر شدن اقامت گرجستان برای ایرانی ها از بروز عوامل تلخ بر روابط خودشان با امریکا جلوگیری می کنند.

اول سپتامبر سال گذشته بود که به دستور بانک ملی گرجستان، بانک های داخلی این کشور از باز کردن حساب بانکی لوکال ( داخلی گرجستان ) با پاسپورت ایرانی سر باز زدند و در حال حاضر باز کردن حساب لوکال ( فقط حساب داخلی گرجستان بدون اجازه ورود و خروج پول از خارج از گرجستان ) برای ایرانی ها فقط با کارت اقامت گرجستان امکان پذیر است.

از اوایل سال 2013 میلادی اتباع ایرانی به دستور بانک ملی گرجستان نمی توانند حساب بین المللی ویزا کارت ، مستر کارت و امریکن اکسپرس باز کنند و در حال حاضر فقط با داشتن کارت اقامت گرجستان حساب لوکال باز می شود.

امیدواریم که مقاله سخت تر شدن اقامت گرجستان برای اتباع ایرانی مورد توجه و استفاده شما عزیزان قرار گرفته باشد. دیدگاه خودتان را در پایان این مقاله برای ما بنویسید. ممنون از اینکه همراه ما هستید.

4.9/5 (11 Reviews)

درباره ی Anageorgia LTD

شرکت آناجورجیا به شماره ثبت 439412967 ، ثبت شده در کشور گرجستان یک شرکت خدمات مهاجرتی در گرجستان محسوب می شود که آماده ارائه خدمات در زمینه های : تحصیل در گرجستان ، خرید ملک در گرجستان ، اخذ اقامت گرجستان ، امورات مربوط به ثبت شرکت در گرجستان ، مشاوره در زمینه سرمایه گذاری در گرجستان ، برگزاری تورهای گرجستان و انجام کلیه امورات حقوقی در کشور گرجستان. شرکت آناجورجیا با داشتن دو وکیل باتجربه و پرسنلی دلسوز همواره خدمتگزار شما عزیزان است.

مطلب پیشنهادی

اخذ اقامت گرجستان از طریق سرمایه گذاری

اخذ اقامت گرجستان از طریق سرمایه گذاری

اخذ اقامت گرجستان از طریق سرمایه گذاری امروزه مورد توجه بسیاری از افراد و سرمایه …

2 دیدگاه

  1. سلام. خیلی وضعیت اقامت در گرجستان بد شده. تقریبا اغلب ایرانیها ریجکت می شند. دوست ما پارسال یک آپارتمان نوساز توی تفلیس خریده بود حدود ۷۰ هزار دلار. بهش اقامت یکساله دادند ولی الان تمدیدش نکردند . بیچاره شده و کسی هم خونشو نمیخره. خدا لعنتشون کنه.

    • با این وضعیت عین حماقت است کسی اقامت کنه به گرجستان و حتی به فکر اونجا رفتن باشه…وقتی اجازه موندن ندن اموالت هم مال خودت نیست….

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *