زیبایی های تفلیس

زیبایی های تفلیس و معرفی بخشی از آن

زیبایی های تفلیس و معرفی بخش هایی از آن : گرجستان در شرق دریای سیاه واقع شده است و یکی از زیباترین مناطق جهان می باشد و همچنین اصالت ، امنیت ، آرامش و زمین های حاصلخیز و طرفداران زیادی دارد.

پایتخت گرجستان تفلیس می باشد در این مقاله قصد داریم به زیبایی های تفلیس بپردازیم :

ویژگی های زیادی وجود دارد که باعث محبوبیت این کشور شده است در زیر به ویژگی های اصلی این کشور می پردازیم :

نمایی زیبا از شهر تفلیس گرجستان

نمایی زیبا از شهر تفلیس گرجستان

• آب و هوا

آب و هوا در این کشور دارای تنوع زیادی است به گونه ایی که گیاهان آمریکایی در کنار آفریقایی و استرالیایی در حال رشد هستند و گلستانی بی نظیر به نام آجارا را به وجود آورده اند.

کوههایی که در مرز روسیه و گرجستان قرار دارد مانند سدی است که از گرجستان در برابر سرما وحشتناک روسیه محافظت می کند.

زیبایی های تفلیس

زیبایی های تفلیس

• ساحل سحر آمیز

این سواحل در دوره شوروی سابق یکی از مهم ترین و زیباترین نقاط گردشگری در امپراطوری شوروی بود.

در نزدیکی بندر باتومی منطقه ای وجود دارد به نام اورکی که اکثرا بر این باور هستند آفتاب گرفتن و شنا کردن در ساحل اورکی برای درمان بیماری های مختلف مناسب می باشد.

براساس تحقیقات انجام شده ماسه های موجود در این ساحل خاصیت درمانی دارد و برای بیماریهای عصبی ، قلبی و عروقی بسیار مناسب می باشد. به همین دلیل به آن لقب ساحل سحرآمیز داده شده است.

• تاریخ و معماری

رد پای انسان های اولیه در ماورا قفقاز به ویژه گرجستان دیده می شود.

این کشور به دلیل قدمت دیرینه و همچنین تاریخ پرفراز و نشیبی که داشته است دارای آثار تاریخی فراوانی است. در زمان قاجار بخش هایی از کشور کنونی گرجستان جزئی از قلمرو ایران بوده است.

• جشن های زیبا در گرجستان

مردم گرجستان بسیار سرزنده و شاد هستند و به مناسبت های مختلف در کنار یکدیگر جمع می شوند و به جشن و پایکوبی مشغول می شوند از مهم ترین جشن های این کشور می توان به جشن پاک که همزمان با عید نوروز ما می باشد، جشنی به مناسبت سال میلادی ، جشن گل ها که با شروع روییدن گل در این فصل برپا می شود و جشن علیلو که جشنی ملی است اشاره نمود.

از دیگر زیبایی های گرجستان می توان به شهرهای تفلیس و شهر سنگی اوپلیستیخه اشاره نمود در زیر به توضیح کاملی برای هریک از این شهرها می پردازیم :

شهر تفلیس 

پایتخت گرجستان ، تفلیس از شهرهای مهم منطقه قفقاز می باشد در زبان گرجی به این شهر تبیلیسی گفته می شود که مشتقی از واژه تبیلی به معنای گرم می باشد و از چشمه های آب گرم تفلیس گرفته شده است.

هوای شهر تفلیس همیشه پاکیزه است و این به دلیل نسیمی است که از کوهستان های اطراف به دره ها می وزد.

متوسط دمای این شهر بین 2 الی 13 درجه سانتی گراد می باشد در گرمترین روزها بین 2 الی 25 درجه سانتی گراد و سردترین روزها بین 0 الی -9 درجه سانتی گراد می باشد.

یکی از زیبایی های تفلیس رود متکواری است که از وسط این شهر عبور می کند در زیر به مهمترین زیبایی های تفلیس اشاره کرده ایم :

• میدان آزادی و خیابان روستاولی

میدان آزادی و خیابان روستاولی تفلیس یکی از قسمت های مهم شهر تفلیس می باشد و قسمت های بسیار مهمی در این خیابان واقع شده است مانند دادگاه عالی گرجستان ، کلیسای کاشوتی ، ساختمان اپرا ، ساختمان شورای شهر تفلیس ، موزه ملی گرجستان و  . . . اشاره کرد.

خیابان روستاولی ابتدا به نام گلوینی بود که به دلیل احترام به شاعر بزرگ گرجستان به نام شوتا روستاولی نامگذاری شده است.

نمایی زیبا از خیابان روستاولی تفلیس

نمایی زیبا از خیابان روستاولی تفلیس

• دریاچه لیسی

در شمال غربی شهر تفلیس دریاچه ای به نام لیسی واقع است و عمقی حدود 4 متر دارد . آب این دریاچه از آبهای زیر زمینی و برف و باران تامین می شود و تقریبا شور است. از این دریاچه برای پرورش ماهی و جذب گردشگر استفاده می شود.

دریاچه لیسی تفلیس

دریاچه لیسی تفلیس

• محله حمام های تفلیس

یکی از زیبایی های تفلیس دیدن محله حمام ها در این شهر می باشد این محله در کرانه راست رودخانه متکواری می باشد.

دلیل زیاد بودن حمام ها در این محله وجود آب گرم های طبیعی است که در این منطقه واقع شده است. در تفلیس علاوه بر خاصیت های درمانی که این آب ها دارد مکانی برای تفریح و برپایی جشن استفاده می شود.

پارک آبی تفلیس

پارک آبی تفلیس یکی از زیبایی های تفلیس می باشد که هر ساله از سال 2006 میلادی که ساخته شده است گردشگران زیادی را جذب می کند.

بهترین زمان برای استفاده از پارک های آبی در شهر تفلیس از نیمه خرداد تا اواسط نیمه مهر می باشد و هر روز از ساعت 9 صبح الی 5 بعد از ظهر قابل استفاده است.

پارک آبی جینو پارادایس تفلیس

پارک آبی جینو پارادایس تفلیس

• کلیسای صخره ای گرجستان

کلیسای صخره ای گرجستان در غرب این کشور و در نزدیکی شهری به نام چیاتورا واقع شده است.

این کلیسا به پلکان بهشت نیز معروف می باشد و در ارتفاع 40 متری بر روی ستونی به نام ستون کاتسخی در قرن ششم و هفتم میلادی ساخته شده است.

یکی از شگفتی های این کلیسا این است که در آن زمان چگونه این کلیسا در این ارتفاع با امکانات کم ساخته شده است.

• پارک ریکه

پارک ریکه یکی از زیبایی های تفلیس می باشد و از مکان های تفریحی این شهر محسوب می شود.

شما می توانید از طریق پل صلح به آسانی به محله قدیمی شهر دسترسی داشته باشید. همچنین از این پارک با استفاده از تله کابین از قلعه ای به نام ناریکالا دیدن فرمایید.

پل صلح تفلیس

پل صلح تفلیس در سال 2010 میلادی توسط طراحان معروف ایتالیایی برای اتصال بافت جدید به بافت قدیمی شهر ساخته شده است . این پل بر روی رودخانه متکواری واقع شده است.

• شهر سنگی اوپلیستیخه

شهر سنگی اوپلیستیخه به بزرگترین شهر سنگی دنیا معروف می باشد و بین شهر باتومی و تفلیس قرار دارد که حدود هزار سال قبل از میلاد مسیح بنا شده است و تا حدود قرن 13 میلادی قابل سکونت بود.

اوپلیستیخه در لغت به معنای معبد خدایان می باشد. از معروف ترین آثار تاریخی این شهر می توان به قدیمی ترین سد ، بازار ، آمفی تئاتر ، داروخانه ، کلیسای قدیمی به نام سن جورج ، کارگاه های قدیمی شراب سازی را نام برد.

5/5 (4 Reviews)

  نظرات

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *