دریاچه تفلیس

دریاچه تفلیس

دریاچه تفلیس یکی از جاذبه های دیدنی شهر تفلیس به خصوص در فصل تابستان دریاچه ی مصنوعی زیبای تفلیس(Tbilisi Sea) است که در سال 1953 میلادی بازگشایی شد; این دریاچه در محل دره رودخانه کورا ( متکواری ) قرار گرفته است.

دریاچه بزرگ تفلیس

دریاچه بزرگ تفلیس

این دریاچه یکی از بزرگترین دریاچه ها در اطراف تفلیس است که در شمال شرقی این شهر  و با فاصله 20 دقیقه ای از مرکز شهر واقع شده است که در زمان فصل داغ تابستان و حتی در بهار پذیرا و مقصد بسیاری از توریست ها و مردم بومی گرجستان در زمینه ی قایقرانی, شنا, گرفتن حمام آفتاب و کلاب های تفریحی می شود.

دریاچه تفلیس بعلت وسعت زیاد آن به دریای تفلیس نیز معروف است. در آن انواع ماهی های کوچک و بزرگ به چشم می خورد.

آب آشامیدنی شهر تفلیس از این دریاچه تامین می شود.

همچنین در فصل تابستان یکی از تفریحات مردم شنا و ماهیگیری می باشد که در میان توریست ها و افراد محلی  بسیار پرطرفدار می باشد.

دریاچه تفلیس

دریاچه تفلیس

آب این دریاچه بسیار بزرگ از رودخانه ایوری ((Iori River  تامین میشود که برای آب شرب شهری, کشاورزی, پرورش ماهی و انجام ورزشهای آبی مورد استفاده قرار میگیرد. طول این دریاچه  75.8 کیلومتر و عرض آن 85.2 کیلومتر و عمق آن حداکثر 5.8 متر میباشد که سطح آن از  دریا حداکثر 725 متر است.

در سال های اخیر شهرداری تفلیس طی بیانه که صادر کرده است قصد دارد مناطق اطراف دریاچه را توسعه داده که همچنین پروژه ای به نام “ منطقه تفریحی تفلیس “ یا “ Tbilisi Recreational Zone” را شروع کرده است که باعث ایجاد فضاهای سبز بزرگ, اماکن تفریحی, مجتمع های مسکونی و توسعه های هتل ها کرده است.

بیشتر بخوانید :
نگاهی به مکان های دیدنی باتومی

 همچنین شرکت سرمایه گذاری چینی هوالینگ گروپ “ Hulaing Group” جهت ساختن شهر های جدیدی در اطراف این دریاچه در مساحت 420 هکتار در حال انجام است.

یکی از ویژگی های بزرگ این پروژه ساخت پارک های آبی, ورزشی و مجتمع های تفریحی مانند پارک آبی بهشت تفلیس که به پارک آبی جینو “ Gino Paradise Tbilisi” می باشد.

دریای تفلیس

دریای تفلیس

این فضاها طبق استاندارد های جهانی آماده پذیرایی 800 هزار نفر سالیانه میباشد.

 اگرچه لازم به ذکر است که به غیر از دریاچه تفلیس, دو دریاچه ای دیگری به نام های دریاچه لاک پشت ها  و دریاچه لیسی نیز در اطراف تفلیس قرار دارد که بسیار کوچک تر از دریاچه تفلیس هستند اما جلوه بسیار زیبایی به این پایتخت زیبا داده اند.

البته دریاچه های کوچکی بنام “گلدانی( Geldani ) ” نیز در اطراف تفلیس وجود دارند که بعلت کوچک بودن آنها زیاد مورد توجه نیستند.

در صورت سفر به تفلیس ، حتما از دریاچه ی زیبای تفلیس بازدید کنید.

5/5 (5 Reviews)

کلمات کلیدی :
  نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *