خانه / اطلاعات عمومی کشور گرجستان / دانشگاه هنر گرجستان

دانشگاه هنر گرجستان

دانشگاه هنر گرجستان

دانشگاه هنر گرجستان : در این مقاله می خواهیم درباره دانشگاه هنر تفلیس گرجستان که اوج هنر و زیبایی دوره قاجاریه ایران را نیز به رخ می کشد ، اطلاعاتی را در اختیار شما عزیزان بگذاریم.

هنر گرجستان در هزاره ها تکامل یافته است. هنر گرجستان با ریشه در سنت قومی و قرون وسطایی، همراه با توسعه جوامع گرجستان، از پادشاهی های باستانی کلچیز و ایبریا آغاز شده است.

گرجستان در تقاطع آسیا و اروپا، که مسافران، تجار، مبلغان و مهاجمان را از همه انواع و اعتقادات به ارمغان آورده است و محیط فرهنگی و هنری کشور را در طول تاریخ خود تعریف کرده است.

دانشگاه هنر گرجستان - تفلیس
دانشگاه هنر گرجستان – تفلیس

در نتیجه گرایش سنت هنر گرجستان از تاثیرات بین النهرین، آناتولی، یونانی، فارسی، رومی و هنر بیزانس در طول دوران قدیم رواج یافته است.

این بیشتر در چارچوب هنرهای کلیسای مسیحی و خاورمیانه قرون وسطی رشد کرده است و در نهایت در زمینه هنر اروپایی و روسی از قرن نوزدهم به بعد تکامل یافته است.

دانشگاه هنر گرجستان : 

تاریخچه دانشگاه آکادمی هنر تفلیس

تاریخچه ساختمان آکادمی

از سال 1850 ساختمان آکادمی هنر تفلیس یکی از برجسته ترین مکان های میراثی در تفلیس است.

این ساختمان برجسته با ترکیبی متمایز از سبک های معماری و هنری اروپایی و شرقی ساخته شده است که بیشتر به معنی تالار آیینه ها شناخته می شود و دکوراسیون مجلل آن توسط هنرمندان قاجار که از ایران دعوت شده اند اجرا شده است.

قبل از پایه گذاری آکادمی

پایه و اساس آکادمی پیش از فعالیت های متمرکز در زمینه هنر بوده است. در سال 1874، انجمن هنرمندان اولین مدرسه ابتدایی را تاسیس کرد.

بعدها، در 1901، یک دبیرستان نقاشی و مجسمه سازی افتتاح شد که تحت حمایت آکادمی امپراتوری سنت پترزبورگ قرار گرفت.

قبل از سال 1921، مدارس هنرهای خصوصی در تفلیس و دیگر شهرهای گرجستان فعالیت داشتند.

در اواخر سال 1921، به اصطلاح ((کارگاه های هنری عالی)) تاسیس شد و در ابتدای سال 1922، استودیوی مردمی توسط هنرمند مشهور گرجستانی بنام Mose Toidze تاسیس شد.

با این حال، ایده ایجاد موسسه عالی آموزشی در میان محافل هنری گرجستان رونق گرفت، که این تنها راه برای بهبود کیفیت آموزش هنر بود.

انجمن هنرمندان گرجستان در سال 1916 توسط هنرمند مشهور گرجستان Dimitri Shevardnadze تاسیس شد و از هر تلاش برای رسیدن به هدف کوتاهی نکردند.

تلاش های آنها با پایه گذاری آکادمی در سال 1922 میلادی به پایان رسید.

بنیاد آکادمی

دانشگاه هنر گرجستان : آکادمی هنرهای زیبای گرجستان، همانطور که در ابتدا نامیده شد، در تاریخ 8 مارس سال 1922 توسط حکم کمیساریای خلق آموزش و پرورش تاسیس شد.

این اولین موسسه آموزش عالی بود که در هنرهای گرجستان و قفقاز و یکی از سه آکادمی در کنار شورشیان لنینگراد و ریگا در اتحاد جماهیر شوروی سابق بود.

در اصل، آکادمی چهار دانشکده نقاشی، مجسمه سازی، هنرگرافیک و معماری داشت.

بعدها، در سال 1925، کارگاه سرامیک آکادمی به یک کارگاه سرامیک تبدیل شد، در حالی که در پاییز 1927، گروه هنر سرامیک در دانشکده مجسمه سازی ایجاد شد.

در آکادمی در سال 1930 یکسری اصلاحات انجام گرفت.

دانشگاه هنر تفلیس گرجستان

اولین بار آن را به موسسه عالی هنر و فنی پروفیل صنعتی تبدیل کرد ودانشکده لیتوگرافی ایجاد شد.

در سال 1931 این موسسه بسته شد و در تابستان همان سال لغو شد.

دانشکده هنرهای زیبا در موسسه آموزشی گرجستان بود که فاقد منابع انسانی و تدارکات مورد نیاز برای آموزش هنر بود.

آکادمی ترمیم شد و به آکادمی هنر دولتی تفلیس نام گرفت.

دانشگاه هنر تفلیس گرجستان
دانشگاه هنر تفلیس گرجستان

در سال 1943، یک گروه نقاشی با Sergo Kobuladze تاسیس شد که او اولین رئیس بود.

در سال 1959، گروه های طراحی پارچه و لباس، معرقکاری، فلزکاری و هنر صنعتی تاسیس شد.

در سال 1961 گروه دکوراسیون پلاستیک تاسیس شد.

در سال 1967، به لطف تلاش های Levan Rcheulishvili و حمایت از Vakhtang Beridze و همکارانش، یک دانشکده تاریخ و تئوری هنر تاسیس شد ، که اولین فارغ التحصیلان آن در سال 1972 بود.

در سال 2005، دانشکده رسانه ای که موسسه عکاسی در سال 2006 به آن ملحق شد تاسیس شد.

امروز آکادمی پنج دانشکده را تشکیل می دهد: هنرهای زیبا، معماری، طراحی، رسانه های هنری، مرمت و تاریخ هنر.

 

ویژگی های هنر تزئینی قاجار

در قسمتی از این مقاله در مورد دکوراسیون مجلل که توسط هنرمندان دوره قاجار اجرا شده بود صحبت شده است که قصد داریم قسمتی از ویژگی های هنر این دوره (قاجار) را که از آن در تزئینات داخل بنای این آکادمی استفاده شده است را بیان کنیم.

نقوش قاب های آیینه عمومی شامل طرح گل و مرغ و برگ و بته، نقوش انسانی و حیوانات مختلف و گاه داستان های تاریخی بوده است، به طوری که برخی از قاب آیینه های ساخته شده در دوره قاجار بیانگر تاریخ و رویداد ها و نیز شرایط اجتماعی و سیاسی آن دوره بوده اند.

از جمله این قاب آیینه های ساخته شده می توان به محمد اسماعیل صورتگر معروف دوره قاجار اشاره کرد.

آیینه کاری یکی از هنرهای تزئینی وابسته به معماری است که در آذین بندی قسمتی از دیوار و سقف با تکه های برش خورده آیینه ساده یا رنگی برای ایجاد طرح های هندسی و آرایه هایی در سطوح داخلی بنا به کار می رود.

در ابتدا، آیینه کاری بناها در ایران به عنوان یک هنر تزئینی و تفننی در کاخ ها و دیوانخانه ها به دست هنرمندان از جمله بنای دیوانخانه شاه طهماسب در قزوین اشاره کرد.

در این دوره برای تزئینات بناهای سلطنتی و همچنین زیارتگاه ها از آیینه کاری به فراوانی استفاده  می شده و به همین علت این هنر در دوران قاجار روز به روز رونق گرفت و آثار شگرفی از متن بندی ها، رسمی بندی ها، آونگ های آویز (مقرنس) و انواع کارهای گره و اسلیمی سازی و همچنین نقاشی و خطاطی بر پشت آیینه به وجود آمد. مانند کاخ نیاوران و کاخ گلستان و …

آدرس دانشگاه هنر تفلیس گرجستان :

 22 Gribojedov st., 0108 Tbilisi, Georgia

تلفن های تماس دانشگاه هنر گرجستان در تفلیس :

Academic Process management Office +995 32 2 936889

Public Relations Office: +995 32 2936880

Quality Insurance Office: +995 32 2997880

Hotline: +995 32 293 68 89

ایمیل دانشگاه هنر گرجستان در تفلیس:

[email protected]

4.4/5 (5 Reviews)

درباره ی Anageorgia LTD

شرکت آناجورجیا به شماره ثبت 439412967 ، ثبت شده در کشور گرجستان یک شرکت خدمات مهاجرتی در گرجستان محسوب می شود که آماده ارائه خدمات در زمینه های : تحصیل در گرجستان ، خرید ملک در گرجستان ، اخذ اقامت گرجستان ، امورات مربوط به ثبت شرکت در گرجستان ، مشاوره در زمینه سرمایه گذاری در گرجستان ، برگزاری تورهای گرجستان و انجام کلیه امورات حقوقی در کشور گرجستان. شرکت آناجورجیا با داشتن دو وکیل باتجربه و پرسنلی دلسوز همواره خدمتگزار شما عزیزان است.

مطلب پیشنهادی

لسلیدزه یکی از معروفترین خیابان های تفلیس

خیابان لسلیدزه تفلیس از دیدنی های پایتخت گرجستان

خیابان لسلیدزه تفلیس از دیدنی های پایتخت گرجستان : دیدنی‌های تفلیس آنقدر زیاد هستند که توصیف …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *