خانه / اطلاعات عمومی کشور گرجستان / خیابان لسلیدزه تفلیس از دیدنی های پایتخت گرجستان

خیابان لسلیدزه تفلیس از دیدنی های پایتخت گرجستان

خیابان لسلیدزه تفلیس از دیدنی های پایتخت گرجستان : دیدنی‌های تفلیس آنقدر زیاد هستند که توصیف همه‌ی آنها در چنین مطلب مختصری امکان‌پذیر نیست. تنها با قدم زدن در خیابان لسلیدزه تفلیس می‌توانید زیبایی خیلی از این مکان‌ های دیدنی را از نزدیک لمس کنید. اما بد نیست قبل از معرفی این خیابان کمی در مورد برخی از دیگر جاذبه‌ های گردشگری تفلیس صحبت کنیم.

خیابان لسلیدزه تفلیس از دیدنی های پایتخت گرجستان

برای این که به خیابان لسلیدزه بروید باید اول شهر تفلیس را بشناسید.

پایتخت پر جنب و جوش گرجستان در ساحل رود متکواری (کورا) واقع شده و از سه جهت همجوار کوهستان است.

خیابان لسلیدزه تفلیس از دیدنی های پایتخت گرجستان
خیابان لسلیدزه تفلیس از دیدنی های پایتخت گرجستان

تاریخچه‌ی پر فراز و نشیب این شهر باستانی به دلیل واقع شدن در محل تقاطع اروپا و آسیا و نزدیکی به جاده‌ی ابریشم همواره مورد توجه بوده است؛ شاید به همین دلیل باشد که فرهنگ‌ های مختلفی گاه از راه تجارت و گاه در اثر جنگ و سلطه‌ی ابرقدرت‌ ها در طول تاریخ به آن راه یافته‌ اند.

از زمان فروپاشی شوروی، تفلیس راه درازی را طی کرده و حالا در قرن بیست و یکم به شهری زیبا با معماری با شکوه و دیدنی‌های هنری و فرهنگی مختلف تبدیل شده است.

کافه‌ها و رستوران‌هایی با فضای دلنشین و غذاهای خوش آب و رنگ، اقامتگاه‌های دنج و هتل‌های لوکس پنج ستاره، موزه‌ها، گالری‌ها، پارک‌ها و میدان‌های زیبا، همه و همه تفلیس را به مقصدی بی‌نظیر برای مسافران سراسر دنیا تبدیل کرده‌است.

جاذبه‌های گردشگری تفلیس

دیدنی‌ های تفلیس آنقدر زیاد هستند که توصیف همه‌ ی آنها در این مقاله امکان‌ پذیر نیست. تنها با قدم زدن در خیابان لسلیدزه تفلیس می‌توانید زیبایی خیلی از این مکان‌های دیدنی را از نزدیک لمس کنید. اما بد نیست قبل از معرفی این خیابان کمی در مورد برخی از دیگر جاذبه‌های گردشگری تفلیس صحبت کنیم.

موزه ملی گرجستان بدون شک پر بازدیدترین موزه‌ ی شهر است. چشمگیرترین مشخصه‌ی این موزه گنجینه‌های باستانی آن است.

کارهای سنگی، نقره و طلا که از دل محل‌های حفاری گرجستان بیرون آمده‌اند به سه هزار سال قبل از میلاد مسیح بر می‌گردند.

در لابی مجموعه‌ای از آثار حفاری شده در جنوب گرجستان دیده می‌شود؛ جمجمه‌هایی از گونه‌های انسانی مربوط به 1.8 میلیون سال قبل که تاریخ انسان‌های اولیه اروپا را بازگو می‌کنند و بالاخره موزه اشغال شوروی در طبقه‌ی بالا که حکایت از سرکوب شوروی و مقاومت گرجستانی‌ها در مقابل آن دارد.

موزه ملی گرجستان

قلعه باستانی ناریکالا به قرن چهارم برمی‌گردد. یعنی زمانی که تفلیس بخشی از خاک ایران بود. این قلعه که بارها و بارها تخریب و مجدداً بازسازی شده، در زمان‌های مختلف در دست ایرانیان، اعراب و روس‌ها بوده است.

بهترین راه برای بازدید از ناریکالا این است که از پارک رایک (Rike Park) سوار تله کابین شوید. این پارک فاصله‌ی زیادی از خیابان لسلیدزه تفلیس ندارد. کافی است از لسلیدزه به سمت پل صلح حرکت کنید و به طرف دیگر رودخانه بروید.

کلیسای متخی و مجسمه‌ی شاه واختانگ سوار بر اسب روی صخره‌ای بالاتر از پل متخی ساخته شده است. وقتی واختانگ تفلیس را پایتخت خود اعلام کرد، در این محل قصرش را ساخت و همچنین نخستین کلیسای شهر را هم بنا کرد. جالب است بدانید با عبور از پل متخی و رفتن به ساحل غربی رودخانه به جنوب خیابان لسلیدزه تفلیس می‌رسید.

برج ساعت تفلیس با طرحی مدرن و به هم ریخته مثل داستان‌های تخیلی، گالری ملی با آثار پیروسمانی نقاش معروف گرجی، کلیسای آنچیسخاتی، قدیمی‌ترین کلیسای گرجستان با دیوارهایی ساخته شده از سنگ‌های بزرگ، پل صلح (Peace Bridge) در انتهای خیابان ارکله و کلیسای جامع تثلیث، بزرگترین سمبول احیای شهر پس از حکومت شوروی از دیگر جاذبه‌های گردشگری تفلیس هستند که می‌توانید در طول سفر به این شهر از آنها بازدید کنید.

لسلیدزه یکی از معروفترین خیابان های تفلیس

به نظر می‌رسد یکی از معروف‌ ترین خیابان های تفلیس در بین گردشگران، خیابان لسلیدزه باشد. البته ممکن است این نام را روی تابلوهای شهر نبینید.

چون حالا اسم این خیابان به «کوته آبخازی» یا آفخازی تغییر یافته است. اما مردم شهر هنوز هم آن را به نام خیابان لسلیدزه تفلیس می‌شناسند. این خیابان واقع در بافت قدیمی شهر تفلیس، از میدان آزادی تا پل متخی کشیده شده است.

لسلیدزه یکی از معروفترین خیابان های تفلیس
لسلیدزه یکی از معروفترین خیابان های تفلیس

تاریخچه خیابان لسلیدزه تفلیس

تاریخچه‌ی این خیابان به زمانی برمی‌گردد که دروازه‌ای به نام کوجوری در محل میدان آزادی کنونی وجود داشت.

در آن زمان هر روز کاروان‌های بسیاری با کالاهای مختلف برای خرید و فروش از این دروازه عبور می‌کردند.

خیابان لسلیدزه در طول تاریخ بارها تغییر نام داده است. این خیابان که در ابتدا به نام شووا بازار (بازار میانی) شناخته می‌شد همواره محلی پرجنب و جوش بوده و تاجران زیادی در آن رفت و آمد داشته‌اند.

بسیاری از بازرگانانی که در این منطقه زندگی می‌کردند اصالت ارمنی داشتند. به همین علت هم در سال 1800 میلادی نام آن به بازار ارمنی تغییر داده شد.

در دوران استعمار شوروی بازار ارمنی گسترش داده شد و دو برابر چیزی شد که قبل از آن بود.

برای این کار تقریباً نیمی از خانه‌هایی که در اطراف خیابان بودند تخریب شدند. در سال 1944 میلادی خیابان را به نام ژنرال کنستانتین لسلیدزه گذاشتند.

بالاخره در سال 2006 میلادی بود که به افتخار کوته آبخازی، یکی از رهبران ارتشی و سیاسی گرجستان، این نام را بر روی خیابان لسلیدزه گذاشتند.

البته نام کوته آبخازی نتوانسته به زبان مردم محلی راه پیدا کند و آنها همچنان از اسم قدیمی‌ اش استفاده می‌کنند.

گرچه خیابان لسلیدزه تفلیس طی بازسازی در سال 1924 میلادی عریض‌ تر شده، هنوز هم شباهت زیادی به لسلیدزه قدیم دارد.

زمانی که در هر گوشه از این خیابان 800 متری پر پیچ و خم کاروانسرا، کارگاه یا دکه‌ای بود و شما را به یاد میدان‌های قدیمی می‌انداخت.

در تفلیس قرن نوزدهم اگر می‌خواستید خنجالی (خنجر گرجی)، چکمه چرمی یا ردای نمدی بخرید به فروشگاه‌ های بلوار روستاولی نمی‌رفتید. بلکه به دکه‌های خیابان لسلیدزه می‌رفتید. آنجا مغازه‌دارها آنقدر زیاد بودند و جا کم داشتند که اکثرا کارشان را در فضای باز انجام می‌دادند.

مکان های دیدنی خیابان لسلیدزه

در خیابان لسلیدزه تفلیس تجارت و معنویت به هم آمیخته‌ اند. علاوه بر معروف بودن به فروشگاه‌ هایش، یک کنیسه ( محل عبادت یهودیان )، کلیسایی ارمنی-گرجی و یک کلیسای ارتدکس گرجی هم این خیابان را مورد توجه قرار داده‌اند.

کنیسه یهودیان در خیابان لسلیدزه
کنیسه یهودیان در خیابان لسلیدزه

در ضمن کنیسه کوچکتری هم در همان نزدیکی هست. در تقاطع خیابان لسلیدزه با سیونی اگر به راست بپیچید وارد محدوده‌ی یکی از بزرگترین و مهمترین ساختمان‌های این محله می‌شوید، یعنی کلیسای جامع سیونی.

خیابان لسلیدزه در محله‌ی سولولاکی شهر تفلیس واقع شده است. قدم زدن در کوچه‌های باریک و پیچ در پیچ این محله شما را به سفری شگفت‌انگیز در تاریخ پر رمز و راز این محدوده می‌برد.

شک نکنید که می‌توانید عکس‌ هایی ناب و به یادماندنی در این محدوده بگیرید. کافه‌ها و رستوران‌ های زیادی هم در این خیابان هستند که می‌توانید به آنها سر بزنید و نفسی تازه کنید.

اگر میخواهید سوغات گرجستان بخرید و تکه‌ای از یادگاری گرجی را با خود ببرید هم خیابان لسلیدزه تفلیس بهترین انتخاب شماست.

از سمت بازار میدان شروع کنید و لسلیدزه را بالا بروید. سراسر خیابان سنگفرش است و در مغازه‌های آن برای هر کسی چیز جالبی وجود دارد که نظرش را جلب کند.

از صنایع دستی گرفته تا ادویه‌ های خاص گرجی و شیرینی‌ و دسرهای محلی چون : چورچخلا که شبیه سوسیس هستند و با شیره انگور و گردو و گاهی با فندق و بادام تهیه می‌شوند.

کلیسای جامع سنت جورج، کلیسای تاریخی متخی، کلیسای جامع سیونی، پل صلح، تئاتر اپرا و باله تفلیس، تئاتر روستاولی و موزه هنر گرجستان در نزدیکی این خیابان هستند.

میتوانید از لسلیدزه پیاده به این مکان‌ها بروید. در ضمن باغ گیاهشناسی تفلیس ، قلعه ناریکالا، حمام‌های گوگرد و مجسمه مادر هم فاصله زیادی از جنوب این خیابان ندارند. بنابراین با اقامت در این خیابان به مکان‌ های دیدنی زیادی دسترسی خواهید داشت.

5/5 (1 Review)

درباره ی Anageorgia LTD

شرکت آناجورجیا به شماره ثبت 439412967 ، ثبت شده در کشور گرجستان یک شرکت خدمات مهاجرتی در گرجستان محسوب می شود که آماده ارائه خدمات در زمینه های : تحصیل در گرجستان ، خرید ملک در گرجستان ، اخذ اقامت گرجستان ، امورات مربوط به ثبت شرکت در گرجستان ، مشاوره در زمینه سرمایه گذاری در گرجستان ، برگزاری تورهای گرجستان و انجام کلیه امورات حقوقی در کشور گرجستان. شرکت آناجورجیا با داشتن دو وکیل باتجربه و پرسنلی دلسوز همواره خدمتگزار شما عزیزان است.

مطلب پیشنهادی

واردات گوشت گوسفندی از گرجستان

واردات گوشت گوسفندی از گرجستان به ایران

واردات گوشت گوسفندی از گرجستان به ایران : با توجه به داغ شدن موضوع واردات …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *