خانه / اطلاعات عمومی کشور گرجستان / خیابان روستاولی تفلیس

خیابان روستاولی تفلیس

خیابان روستاولی تفلیس

خیابان روستاولی تفلیس : یکی از بهترین و زیباترین خیابان های پایتخت گرجستان ، خیابان روستاولی است.

اما روستاولی کیست؟

“شوتا روستاولی” ( Shota Rustaveli  ) یکی از بزرگترین شعرای گرجستان بوده است که در قرن 12 ام میلادی زندگی می کرده است.

نمایی زیبا از خیابان روستاولی تفلیس
نمایی زیبا از خیابان روستاولی تفلیس

گزیده ای از ترجمه برخی از اشعار زیبای شوتا روستاولی :

روزی و روزگاری به لطف خدایان مقرر شد تا حکمرانی به نام روستوان Rostevan به پادشاهی سرزمینی دوردست برگزیده شود.

او در بالاترین مراتب کامیابی، شکوه، سخاوتمندی و تواضع بود. به تبع آن خیل عظیمی از خراجگزاران، رعایا و خدم و حشم از سر سپاس گزاری و فرمان پذیری تحت امر او بودند.

او یک جنگجوی شجاع و یک سخنران بی همتا بود که هیچکس به پایش نمی رسید.

روستوان یک دختر، یک نور درخشان جهان داشت که همانند ستارگان بود یا شاید ماه که بهشت ها را روشن می کرد.

هرکس اما به او می نگریست، از اسرار قلب و روحش غافل بود. مرد دانایی می بایست تا او را در اوج ظرافت و چیره دستی ستایش می نمود.

نام این دختر تیناتین بود،هنگامی که زمان گذشت و او دیگر به یک زن بدل شد، خورشید در برابر زیبایی اش تعظیم می کرد.

یک روز پادشاه، از بالا بلندترین جایگاه بانگی برآورد و وزرایش را فرا خواند و هنگامی که آن ها را در عمارت گرد هم آورد با نهایت لطف و مهربانی لب به سخن گشود :

شوتا روستاولی شاعر بزرگ گرجستان
شوتا روستاولی شاعر بزرگ گرجستان

«من به تدبیری خردمندانه از سوی شما در خصوص موضوعی، نیاز مبرم دارم. هر گل رز خواهد پژمرد و محو خواهد شد، اهمیتی ندارد که روزی تا چه حد لطیف بوده است.

گل های رز می خشکند و بر کف باغ می ریزند تا از میان آن ها رزهای تازه بشکفد و در حالی که خورشید برای ما نهادینه شده است، شب تاریک نیز فرا می رسد.

چرا با وجود این شرایط نباید نا امید شویم؟

من بیمار و فرتوت گشته ام و کهنسالی همچون مرض مخرب طاعون، در جان من ریشه دوانیده است.

این حزن برانگیز است و جهانی را غرق اندوه می کند که فرداهای اندکی را خواهم دید.

آفتاب چه ارزشی دارد مادامی که ذره ذره به تاریکی بدل می گردد. حال تاج گذاری دخترم را اعلام می نمایم. هیچ خورشیدی ارزشمند تر از او وجود نخواهد داشت.»

وزرا گفتند :

« آه، پادشاه، لطفا به ما بگویید گل رز شما هرگز محو نمی شود. هر چند شنیدن حرف های حزن انگیز از جانب شما بهتر از پندهای شیرین دیگران است.

هر تصمیمی که سوز درونی شما را خاموش می کند اختیار کنید. این بهترین تدبیر است که سلطنت را به دختری وانهید که خورشید را به تابش وا می دارد.»

درباریان می دانستند حاکمیتی که از جانب پادشاه، سایه خدا بر زمین، به هر کسی تفویض شود، چه زن و چه مرد باید در همه حال مورد تبعیت قرار گیرد. آن ها گفتند:

«ما هرگز تصمیم شما را حتی در غیابتان نیز نادیده نمی گیریم. او لبریز از تابندگیست، گواهش این است که هنگام نگریستن درخشش افزون تری از خورشید دارد. شیر، شیر است و سلطان، سلطان.جنسیت اهمیتی نخواهد داشت.»

آوتاندیل Avtandil ژنرال و پسر فرمانده ارشد شاه بود. بلند قامت و موزون بسان سرو و در هیآت ماه و خورشید.او رخساری بسان پاک ترین و شفاف ترین الماس داشت که در اسارت مژگان زیبای تیناتین، خود را ناتوان می یافت.

آوتاندیل عشق و جنون خود را پنهان می کرد.

عشق در قلب او پناه جسته بود. هنگامی که او نمی توانست تیناتین را ببیند، گل های رز شروع به پژمردن می کرد و هر گاه او را می دید، شعله های آتش، جهنمی به پا می کردند که زخم های دلش را با چیرگی تمام تر می سوزاند.

گویی عشق را  به سبب قدرتی که برای شکستن قلب دارد فقط باید شماتت می نمود. هنگامی که فهمید تیناتین به زودی به دربار آمده و ملکه خواهد شد،  احساس کرد خنکای جویبار آب، زخم های سوزناک دلش را التیام می بخشد.

او گفت:

«حال بلور زیبای صورتش، مقابل من درخشیدن خواهد گرفت. شاید حضور او منجر به درمان آلام من بشود»

و این گونه داستان سوز و گدازهای عاشقانه و  تاج گذاری این دختر زیبارو با جلال و جبروتی بی نظیر، توسط شوتا روستاولی در اثر شگفت انگیز ( شوالیه در پوست ببر) به نظم کشیده می شود.

این منظومه سرشار از داستان های پند آموز و زیباست.

شوتا روستاولی

شوتا روستاولی، بزرگترین شاعر خطه گرجستان است که در سده دوازدهم میلادی به سبک ادبیات کلاسیک غیر دینی گرجستان، شعر می سرود و تا به امروز همچنان محبوب باقی مانده است.

در صورت تسلط کافی به زبان و رسم الخط گرجی و حتی انگلیسی خواندن منظومه های شوتا روستاولی حقیقتا برایتان لذت بخش و سرشار از لطافت و شاعرانگی خواهد بود.

شاید بی دلیل نیست که بهترین خیابان تفلیس را به نام وی لقب داده اند.

خیابان روستاولی რუსთაველის გამზირი  با نام پیشین خیابان گوولین، یکی از خیابان های مهم شهر تفلیس است.

ساختمان پارلمان سابق گرجستان در خیابان روستاولی تفلیس
ساختمان پارلمان سابق گرجستان در خیابان روستاولی تفلیس

شاید مهمترین وجه تمایز این خیابان با شکوه و زیبا، در سبک معماری آن باشد که از زمان پایه گذاری آن در قرن نوزدهم، تا به امروز تحول و تغییرات چشمگیری نداشته است.

روستاولی به طول یک و نیم کیلومتر از میدان آزادی شروع می شود و در امتداد خیابان کوستاوا به انتها می رسد، سنگفرش های این خیابان جادویی شگفت انگیز و زیباست از آن رو که گام های شما هرگز خسته نخواهد شد و با هر گام مشتاق قدم های بعدی می شوید تا جای جای روستاولی را  بهتر کشف کنید.

سازه های فرهنگی، هنری و تاریخی منحصر به فردی در قلب این خیابان جای دارند :

عصرها در خیابان روستاولی مقابل مرکز خرید گالریا، رقص و موزیک خیابانی برگزار می شود.

دخترها و پسرهای هنرمند در عین جوانی، شادابی و ساده پوشی، با شادی وصف ناپذیر، لحظات شادی نیز برای گردشگران و مردم بومی فراهم می آورند و همگان را به رقص و پایکوبی دعوت می کنند.

توریست ها گاهی ساعت ها می ایستند و از دیدن این شادی، لذت می برند.

ساختمان اپرا در خیابان روستاولی تفلیس
ساختمان اپرا در خیابان روستاولی تفلیس

نمای چشم نواز بسیاری از سازه های خیابان روستاولی با سنگ های قیمتی و مجسمه های هنرمندانه مزین شده اند که با تفاخر هر چه تمام تر آمیزه ای از سبک معماری بومی گرجستان و معماری روسی را به رخ می کشند.

فضای این خیابان، با تم هنری و فرهنگی خیره کننده ای که دارد می تواند خاطره ای دل انگیز را در خاطرتان ثبت کند.

در گوشه و کنار خیابان علاوه بر مغازه های شیک و مراکز خریدی که معتبرترین برندهای پوشاک، کیف، کفش ، لوازم آرایش، جواهرات، عطر و صنایع دستی را عرضه می کنند، دست فروش هایی را می بینید که با صمیمتی هر چه تمام تر بساط رنگارنگی از تابلوهای نقاشی و صنایع دستی را گسترده اند.

تعدادی از هنرمندان که در نزدیکی بساط دست فروشان سکنی گزیده اند، مادامی که در آنجا حضور دارید می توانند چهره شما و محبوبتان را نقاشی کنند و با خلق یک اثر هنری که فقط و فقط خاص خودتان است و هرگز قبلا کسی نظیر آن را نداشته شادی وصف ناپذیری برایتان به ارمغان بیاورند.

نقاشی های اسرار آمیزی از طبیعت، عواطف انسانی، سمبل های گرجستان و… را نیز در لا به لای آثارشان می یابید که بی شک هر سلیقه را اغنا خواهد کرد و زیبنده هر خانه ای خواهد بود.

روستاولی پر از کافه ها و رستوران های متنوع است که معمولا طیف گسترده ای از غذاها و نوشیدنی های ملل  مختلف را سرو می نمایند.

هتل 5 ستاره تبیلیسی ماریوت در خیابان روستاولی تفلیس
هتل 5 ستاره تبیلیسی ماریوت در خیابان روستاولی تفلیس

کلاب ها و دیسکوهایی که طنین موسیقی آن ها در شب، از همه جای خیابان روستاولی تفلیس به گوش می رسد گزینه ای هیجان انگیز برای کسانی است که به تفریحات شبانه علاقه مندند.

خیابان روستاولی تفلیس مکانی دوست داشتنی و یکی از شاهرگ های اصلی تفلیس است که قلب تفلیس را از حیات و زندگی سرشار می کند.

خیابان روستاولی تفلیس را برای دیدن وجهه هنری و فرهنگی زندگی مردم گرجستان انتخاب کنید و از تماشای آن سرشار از هنر و شاعرانگی شوید.

5/5 (4 Reviews)

درباره ی Anageorgia LTD

شرکت آناجورجیا به شماره ثبت 439412967 ، ثبت شده در کشور گرجستان یک شرکت خدمات مهاجرتی در گرجستان محسوب می شود که آماده ارائه خدمات در زمینه های : تحصیل در گرجستان ، خرید ملک در گرجستان ، اخذ اقامت گرجستان ، امورات مربوط به ثبت شرکت در گرجستان ، مشاوره در زمینه سرمایه گذاری در گرجستان ، برگزاری تورهای گرجستان و انجام کلیه امورات حقوقی در کشور گرجستان. شرکت آناجورجیا با داشتن دو وکیل باتجربه و پرسنلی دلسوز همواره خدمتگزار شما عزیزان است.

مطلب پیشنهادی

لسلیدزه یکی از معروفترین خیابان های تفلیس

خیابان لسلیدزه تفلیس از دیدنی های پایتخت گرجستان

خیابان لسلیدزه تفلیس از دیدنی های پایتخت گرجستان : دیدنی‌های تفلیس آنقدر زیاد هستند که توصیف …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *