جاذبه های گردشگری تفلیس

جاذبه های گردشگری تفلیس

جاذبه های گردشگری تفلیس : در این مقاله قصد داریم تا شما عزیزان و همراهان گرامی آناجورجیا را با برخی از جاذبه های گردشگری تفلیس پایتخت گرجستان آشنا کنیم.

تفلیس پایتخت گرجستان یکی از زیباترین شهرهای منطقه قفقاز و شرق اروپا محسوب می شود که هر ساله پذیرای گردشگرهای فراوانی از سراسر جهان است.

تفلیس، قلب گردشگری منطقه قفقاز است و به صنعت گردشگری گرجستان حیات و جان می بخشد. اماکن دیدنی تفلیس زیاد هستند.

این شهر در حقیقت علی رغم اینکه پایتخت محسوب می شود و مانند اغلب پایتخت های جهان بیشتر نقش اقتصادی، سیاسی را ایفا می کند، اما به سبب افسون بی نظیری که تاریخ و فرهنگ غنی گرجستان به آن بخشیده ، جاذبه های تماشایی فراوانی را نیز در خود دارد.

شهر تفلیس، علاوه بر دارا بودن جاذبه های گردشگری متعدد، از رفاه و امکانات بیشتر و بهتری در مقایسه با شهرهای اطراف برخوردار است لذا گردشگران جهت اسکان نیز معمولا این شهر را انتخاب کرده و پس از اقدام به گشت و گذار در سایر شهرها مجددا به تفلیس باز می گردند.

اگر  می خواهید بدانید که تفلیس چرا و چگونه برای گردشگران چنین کشش و جذابیتی  را دارد، مقاله ما را دنبال کنید!

دریاچه تفلیس Tbilisi Lake:

این دریاچه مصنوعی، به طول تقریبا 9 و عرض تقریبی 3 کیلومتر، در شمال شرقی تفلیس قرار دارد که از آب آن جهت مصارف شرب، آبیاری زمین های کشاورزی، پرورش ماهی و ورزش های آبی استفاده می شود.

جاذبه های گردشگری تفلیس - دریاچه تفلیس

جاذبه های گردشگری تفلیس – دریاچه تفلیس

دریاچه تفلیس چشم انداز زیبایی دارد که امکان یک تفریح دلچسب را برای پایتخت نشینان فراهم آورده است. در حوالی آن نیز پروژه هایی از قبیل: دهکده المپیک تفلیس و پروژه مسکونی هوآلینگ ( توسط یک کمپانی چینی) احداث شده است.

پارک آبی جینو پارادیس در تفلیس در کنار این دریاچه بزرگ واقع شده است.

دریاچه لیسی  Lisi Lake:

این دریاچه به مساحت 16 کیلومتر مربع، با منظره ای زیبا که در فصل بهار دو چندان می شود، مورد توجه بسیاری از گردشگران است.

جاذبه های گردشگری تفلیس - دریاچه لیسی

جاذبه های گردشگری تفلیس – دریاچه لیسی

این دریاچه انتخابی مطلوب برای شنا و سایر ورزش های آبی می باشد. آب دریاچه لیسی تا حدودی شور است و منبع تامین آب آن، باران، برف و چشمه های طبیعی می باشد.

دریاچه لاک پشت  Turtle Lake:

این دریاچه در محله واکه، در نزدیکی سفارت ایران در تفلیس واقع گردیده که تبدیل به تفرجگاهی لذت بخش به ویژه در فصول بهار و تابستان شده است.

جاذبه های گردشگری تفلیس - دریاچه لاک پشتها

جاذبه های گردشگری تفلیس – دریاچه لاک پشتها

ارتفاع آن از سطح دریا حدودا 687 متر بوده و رود وارازی به آن منتهی می گردد.در محوطه دریاچه تله کابین نیز وجود دارد.

باغ گیاهشناسی تفلیس Tbilisi Botanical Garden :

این باغ گیاهشناسی در نزدیکی مجسمه کارتلیس ددا و نارین قلعه تفلیس واقع شده است که با دارا بودن پل های زیبا با معماری کلاسیک، آبشار دیدنی و اقسام متنوع درختان، گستره ای تماشایی در همه فصول است که بی تردید دیدن آن تبدیل به یکی از زیباترین خاطرات شما خواهد شد.

جاذبه های گردشگری تفلیس - باغ گیاهشناسی

جاذبه های گردشگری تفلیس – باغ گیاهشناسی

پارک واکه Vake Park:

این پارک در منطقه ثروتمند نشین واکه قرار دارد. این پارک جنگلی که در ارتفاع واقع شده است، چشم اندازی زیبا دارد.

سفارت ایران نزدیک این پارک قرار دارد. پارک واکه با طراحی بی نظیر و امکانات مطلوب جهت پیاده روی، دوچرخه سواری و سرگرمی های کودکان به تفرجگاهی جالب بدل شده است.

جاذبه های گردشگری تفلیس - پارک واکه

جاذبه های گردشگری تفلیس – پارک واکه

خیابان شاردنی Shardeni  Avenue:

این خیابان دیدنی، از طرفی نمایی چشم نواز به سمت رودخانه متکواری دارد و از سوی دیگر پر از کافه ها و رستوران های متنوع است.

شاردنی را بیش از هر چیز با کافه، رستوران و کلاب های آن می شناسند. شبانگاه در فضای بسیاری از کافه ها، رقص زیبای گرجی برگزار می شود.

خیابان روستاولی و میدان آزادی    Rustaveli Ave & Liberty Square:

میدان آزادی با تندیس جرجیس مقدس و تاریخچه سیاسی جالبی که دارد، مورد توجه بسیاری از گردشگران است.

خیابان روستاولی در امتداد میدان واقع شده و محل قرار گیری بسیاری از ساختمان های مهم دولتی و از سویی در بر دارنده ی  نمایی تماشایی از سنگفرش ها، مغازه های صنایع دستی، کافه ها و مراکز خرید و… است.

به دلیل نقش ارتباطی پر رنگ این خیابان شاید بی مورد نباشد، اگر آن را شاهرگ حیاتی تفلیس بنامیم.

خیابان آقماشنبلی Agmashenebeli Street :

این خیابان توریستی، با سنگ فرش های سپید و معماری کلاسیک به سبک فرانسوی، آلمانی و حتی ترکی، فضایی بی نظیر ایجاد کرده که سوژه های عکاسی زیبایی در اختیار گردشگران قرار می دهد.

این خیابان باب یک پیاده روی دلچسب است و به دلیل وجود انواع کافه ها، یک بعد از ظهر رویایی را برای شما رقم می زند.

از طرفی این خیابان و خیابان مرجانیشویلی که در امتداد آن قرار دارد، پر از دیسکوها و کلاب های گوناگون اند و برای دوستداران آرامش نیز انواع مراکز ماساژ، از جمله ماساژ تایلندی تعبیه شده است.

خیابان پوشکین و دیوار قدیمی   Pushking street & old city wall  :

خیابان پوشکین، از دیگر خیابان های متصل به میدان آزادی است و نام گذاری آن به سبب بزرگداشت شاعر بزرگ روسی، الکساندر پوشکین می باشد.

این خیابان در سال 2012 میلادی مورد بازسازی قرار گرفت و در حین بازسازی دیواری قدیمی در آنجا، اکتشافاتی صورت پذیرفت که مشخص گردید این دیوار نخستین و قدیمی ترین دیوار ساخته شده در شهر قدیم تفلیس است که قدمت آن به قرون 12 و 13 میلادی باز می گردد. 

مراکز خرید تفلیس

مراکز خرید تفلیس : در خیابان چاوچاوادزه مراکز خرید متعددی وجود دارد. از طرفی بازار سنتی واگزال با عرضه بهترین اجناس با مناسب ترین قیمت ها باب طبع خیلی از افراد است.

بازار لیلو نیز همین وضعیت را دارد اما از شهر کمی دور بوده و در مسیر منتهی به فرودگاه واقع شده است.

سایر مراکز خرید تفلیس : ایست پوینت، فروشگاه های گودویل، مراکز خرید پکینی، تفلیس مال ،گالریا و بازار دست فروشان پل خشک”درای بریج”   (Dry Bridge)و….

لازم به ذکر است که بازار دست فروشان پل خشک، مرکز ارائه هنرهای دستی، صنایع چوبی و فلزی ، ظروف و مبلمان عتیقه و قدیمی و… است.

پارک متاتسمیندا Mtatsminda Park:

این پارک در محدوده تفلیس قدیم و در  ارتفاعات کوه قرار گرفته است. این پارک، دارای به روز ترین و هیجان انگیز ترین وسایل بازی و سرگرمی مخصوص کودکان است.

این پارک، چشم اندازی دیدنی از تفلیس را پیش روی شما قرار می دهد و با استفاده از قطار کابلی به راحتی می توانید به پارک دسترسی داشته باشید.

جاذبه های گردشگری تفلیس - پارک متاتسمیندا

جاذبه های گردشگری تفلیس – پارک متاتسمیندا

قطار کابلی، به خودی خود یکی از جاذبه های مورد علاقه گردشگران است و لحظات لذت بخشی را برایتان فراهم می کند.

رایک پارک Rike Park:

این پارک در محوطه کنار پل صلح قرار گرفته است. در پارک زیبای ریکه، از یک طرف پل تماشایی صلح را می بینید و از طرف دیگر، تله کابین ها را.

پل صلح Peace Bridge بر رودخانه متکواری واقع شده و با معماری مدرن و منحصر به فردی که دارد، نمایی خیال انگیز به پارک ریکه داده است.

جاذبه های گردشگری تفلیس - رایک پارک

جاذبه های گردشگری تفلیس – رایک پارک

از طرفی تله کابین ها یکی از جالب ترین جاذبه های گردشگری، در منطقه تفلیس قدیم، از طریق پارک، قابل دسترسی بوده و می توانید با سوار شدن به آن ها، ضمن لذت بردن از تماشای تفلیس، به راحتی به مجسمه کارتلیس ددا و نارین قلعه برسید.

مجسمه کارتلیس ددا و نارین قلعه  Kartlis deda & Narikala :

مجسمه مادر یا کارتلیس ددا، با آلیاژ آلومینیوم ساخته شده و ارتفاع آن به 20 متر می رسد. در یک دست او قدحی از شراب به نشانه استقبال از دوستان و در دست دیگرش یک شمشیر برای هراس دشمنان است که به سمبل زیبای تفلیس بدل شده است.

ناریکالا در نزدیکی این مجسمه و باغ گیاهشناسی تفلیس جای دارد که قلعه ای باستانی است و تصویر رویایی از تفلیس در ارتفاع را به تماشاگران می بخشد. این قلعه باستانی پر فراز و نشیب امروزه مورد علاقه بسیاری از گردشگران است.

حمام های آبگرم طبیعی “گوگرد”:

این حمام ها در مراکز قدیمی شهر هستند و می گویند که نام تفلیس از همین حمام های آب گرم گرفته شده است.

حمام آب گرم شاه عباسی در حوالی خیابان شاردنی با معماری سنتی، یک روز پر طراوت و آرامش بخش را به شما هدیه می دهد.

قایق سواری:

قایق سورای بر روی رودخانه کورا ( متکواری) و همچنین دریاچه های تفلیس، به همراه برنامه موزیک زنده یا حتی صرف شام گرجی ( بسته به نوع قایق و هزینه پرداختی) ، لحظه های منحصر به فردی پدید می آورد که شاید کمتر شبیه آن را قبلا تجربه کرده باشید.

رودخانه دل انگیز کورا، هزاران سال است در این خطه جریان دارد و پر از اسرار و زیباییست.

آتشگاه تفلیس Atashgah of Tbilisi :

این آتشگاه در خیابان گومی و محله تفلیس قدیم جای دارد که در سال 2007 میلادی مورد مرمت قرار گرفت. خوشبختانه این سازه با احتیاط و مهارت تعمیر گردید و بخش های بسیاری از آن هنوز سالم است.

جاذبه های گردشگری تفلیس - آتشکده

جاذبه های گردشگری تفلیس – آتشکده

قدمت آتشگاه تفلیس به زمان ساسانیان که دین مردم گرجستان زرتشتی بود و تفلیس هنوز در قلمرو ایران جای داشت باز می گردد. این سازه از جمله بناهای نادر در گرجستان است.

کلیسای متخی و مجسمه واختانگ گورگاسالی:

بی شک کلیساها از جمله مهمترین جاذبه های گردشگری گرجستان هستند که علاوه بر معماری بی نظیر، روحانیت و آرامشی بی همانند را به شما ارزانی می کنند.

کلیسا متخی که در حوالی آن مجسمه گورگاسالی بنا شده است، یکی از مکان های مورد توجه توریست هاست.

کلیسای سامبا:

کلیسای جامع تثلیث معروف به سامبا، بزرگترین کلیسای ارتدکس جهان در شهر تفلیس قرار دارد. این کلیسا در تمام ایام سال لبریز از نیایشگران و گردشگران داخلی و خارجی است.

جاذبه های گردشگری تفلیس - کلیسای سامبا

جاذبه های گردشگری تفلیس – کلیسای سامبا

5/5 (2 Reviews)

کلمات کلیدی :
  نظرات

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *