خانه / اطلاعات عمومی کشور گرجستان / ثبت شرکت در منطقه آزاد گرجستان

ثبت شرکت در منطقه آزاد گرجستان

ثبت شرکت در منطقه آزاد گرجستان

ثبت شرکت در منطقه آزاد گرجستان توسط سرمایه گذاران خارجی رونق زیادی داشته است.

علت این امر در درجه اول به دیدگاه و رویکرد اقتصادی دولت گرجستان برمی گردد.

دولت گرجستان در راستای سیاست های توسعه اقتصادی و اقتصاد آزاد اقدام به برقراری انواع سیاست های حمایتی جهت جذب سرمایه گذاری خارجی نموده است.

تاسیس مناطق آزاد تجاری، انواع معافیت ها و قوانین تجارت آزاد از جمله این حمایت ها است.

ثبت شرکت در منطقه آزاد گرجستان
ثبت شرکت در منطقه آزاد گرجستان

در کنار آن موقعیت خاص و ویژه کشور گرجستان به عنوان شاهراه ارتباطی مناطق آسیا، خاورمیانه، قفقاز و اروپا، ارتباط آبی از طریق دریای سیاه و عضویت در اتحادیه اروپا و سازمان تجارت جهانی، ثبات سیاسی، رژیم تجارت ترجیحی و توسعه زیرساخت ها همگی باعث روی آوردن سرمایه گذاران خارجی جهت ایجاد تجارت و انجام فعالیت های بازرگانی از طریق ثبت شرکت در منطقه آزاد گرجستان گردیده است.

منطقه آزاد صنعتی به طور اختصار FIZ نامیده می شود که برگرفته از Free Industrial Zone می باشد و به مناطق تجاری اطلاق می گردد که فعالیت های تجاری صورت گرفته در این مناطق از برخی معافیت ها و تسهیلات برخوردارند.

شاید شنیدن این نکته برای شما جالب باشد که در سال 2013 میلادی میزان سرمایه گذاری خارجی در گرجستان 942 میلیون دلار بوده که این میزان سرمایه گذاری در سال 2015 به یک میلیارد و سیصد و پنجاه و یک میلیون دلار بالغ گردیده است.

همچنین طبق گزارشات بانک جهانی کشور گرجستان در سال 2015 رتبه پانزدهم دنیا از نظر میزان سهولت کسب و کار را از آن خود کرده است و در حال حاضر رتبه هشتم جهان در سهولت کسب و کار را داراست.

معرفی مناطق آزاد گرجستان

در معرفی مناطق آزاد گرجستان باید گفت که بطور کلی 4 منطقه آزاد صنعتی در گرجستان وجود دارد.

ثبت شرکت در گرجستان : سرمایه گذاران خارجی جهت ثبت شرکت در منطقه آزاد گرجستان می توانند از طریق منطقه آزاد صنعتی پوتی، منطقه آزاد صنعتی کوتائیسی و منطقه آزاد صنعتی تفلیس اقدا نمایند.

حال به معرفی آنها می پردازیم :

  • منطقه آزاد صنعتی پوتی (Poti Free Industrial Zone)

منطقه آزاد صنعتی پوتی به عنوان اولین منطقه آزاد گرجستان در سال 2005 میلادی به ثبت رسید و در سال 2008 شرکت راکیا (Rak Investment Authority) که یک شرکت معتبر اماراتی است امتیاز اداره آن را در اختیار گرفت.

از جمله مزایای ثبت شرکت در منطقه آزاد پوتی دسترسی به گذرگاه آبی دریای سیاه و ارتباط با کشورهای ترکیه، روسیه و بلغارستان و همچنین دسترسی به خط راه آهن سراسری کشورهای آذربایجان، ارمنستان و روسیه است.

ثبت شرکت در منطقه آزاد پوتی
ثبت شرکت در منطقه آزاد پوتی

منطقه آزاد پوتی در بخش های تجاری و خدمات، صنایع سنگین و تولیدی مشغول به فعالیت است.

از دیگر مزیت های منطقه آزاد پوتی نزدیکی به فرودگاه بین المللی باتومی است، بطوریکه این منطقه تنها 75 کیلومتر با فرودگاه فاصله دارد.

مساحت کل منطقه حدود سه میلیون و ششصد هزار متر مربع بوده و در مجاورت دریای سیاه و رودخانه ریونی قرار دارد.

  • منطقه آزاد صنعتی کوتائیسی (Kutaisi Free Industrial Zone)

شهر کوتائیسی مابین شهر تفلیس و بندر پوتی در نزدیکی بندر پوتی قرار دارد.

دو منطقه آزاد صنعتی در کوتائیسی وجود دارد. یکی منطقه آزاد صنعتی کوتائیسی که توسط شرکت Georgia International Holding مدیریت می گردد و دیگری منطقه آزاد کوتائیسی که مجری آن شرکت Hualing Group است.

منطقه آزاد صنعتی کوتائیسی در سال 2009 میلادی توسط شرکت سرمایه گذاری گرجستان و در زمینی به مساحت 27 هکتار تاسیس گردید.

ثبت شرکت در منطقه آزاد کوتائیسی
ثبت شرکت در منطقه آزاد کوتائیسی

در حال حاضر انواع فعالیتهای بازرگانی، خدماتی، صنایع سنگین، انبارداری و نظایر آن در منطقه مشغول به فعالیت هستند.

  • منطقه آزاد صنعتی تفلیس (Tbilisi Free Industrial Zone)

منطقه آزاد صنعتی تفلیس در زمینی به مساحت هفده هکتار در 17 کیلومتری شهر تفلیس به عنوان بزرگ ترین و مهم ترین شهر گرجستان و 30 کیلومتری فرودگاه بین المللی تفلیس قرار دارد.

انواع شرکت ها زمینه های خدماتی، فناوری، لجستیک و تجاری در منطقه آزاد صنعتی تفلیس مشغول به فعالیت هستند.

دسترسی به اتوبان ها و شاهراهای ارتباطی با کشورهای مجاور، فرودگاه بین المللی و شهر بزرگ تفلیس از جمله مزیت های مختص منطقه آزاد صنعتی تفلیس بشمار می رود.

منطقه آزاد صنعتی تفلیس توسط شرکت منطقه آزاد تفلیس (Tbilisi Free Zone) اداره می گردد.

مزیت های ثبت شرکت در منطقه آزاد گرجستان

از جمله مزیت های ثبت شرکت در منطقه آزاد گرجستان و شاید مهمترین آن بهره مندی از معافیت های مالیاتی بوده که شامل کلیه شرکت های ثبت شده در منطقه آزاد گرجستان می گردد.

بدین ترتیب شرکت ها مشمول معافیت مالیاتی واردات شده که نقش بسیار مهمی در کاهش هزینه ها و بالا رفتن میزان سوددهی بازرگانان دارد.

از دیگر مزایای ثبت شرکت در منطقه آزاد گرجستان می توان امکان دریافت وام و تسهیلات بانکی با نرخ بهره پائین و ارائه خدمات بانکی و مالی انعطاف پذیر به شرکت ها را نام برد.

معافیت مالیاتی در ثبت شرکت در مناطق آزاد گرجستان
معافیت مالیاتی در ثبت شرکت در مناطق آزاد گرجستان

همچنین برقراری سیستم ترجیحات تعرفه های گمرکی با کشورهایی مانند آمریکا، کانادا، سوئیس، ژاپن و نروژ به منظور صادرات کالا از گرجستان به این کشورها با حداقل تعرفه گمرکی، برقراری سیستم تجارت آزاد با کشورهای مشترک المنافع و ترکیه و سهولت ثبت شرکت در منطقه آزاد گرجستان طی مدت 3 روز از دیگر مزایای ثبت شرکت در منطقه آزاد گرجستان است.

نکته نهایی اینکه صاحبان شرکت و شرکای تجاری پس از ثبت شرکت در منطقه آزاد گرجستان با ارائه مدارک مورد نیاز می توانند برای خود و خانواده درخواست اقامت گرجستان نمایند.

هزینه ثبت شرکت در منطقه آزاد گرجستان

هزینه ثبت شرکت در منطقه آزاد گرجستان زیاد است لذا ثبت شرکت در منطقه آزاد گرجستان برای همه بازرگانان مناسب نمی باشد.

ثبت شرکت در منطقه آزاد گرجستان برای شرکتهایی مقرن به صرفه است که دارای تراکنش های مالی بالا بوده و همچنین در زمینه واردات و صادرات کالا مشغول به فعالیت می باشند.

از اینرو این شرکت ها جهت بهره مندی از معافیت های مالیاتی و سیاست های حمایتی دولت گرجستان اقدام به ثبت شرکت در منطقه آزاد گرجستان می نمایند.

واردات و صادرات بدون تعرفه در مناطق آزاد گرجستان
واردات و صادرات بدون تعرفه در مناطق آزاد گرجستان

نکته قابل ذکر این است که شرکت های ثبت شده بصورت سالانه می بایست اقدام به تمدید گواهینامه خود نموده که این موضوع هم مستلزم صرف هزینه زیاد است. پیشنهاد ما به تجار و بازرگانانی که تمایل به ثبت شرکت در منطقه آزاد گرجستان دارند این است که در صورت تراکنش های مالی بیش از نیم میلیون یورو در سال جهت ثبت شرکت در منطقه آزاد گرجستان اقدام نمایند.

نکات مهم در ثبت شرکت در منطقه آزاد گرجستان

از جمله نکات مهم در ثبت شرکت در منطقه آزاد گرجستان می توان به موارد ذیل اشاره نمود :

  • شرکتهای فعال در مناطق آزاد باید کالاهای وارداتی خود را که مشمول معافیت مالیاتی شده است در انبارهای شرکت واقع در منطقه آزاد نگهداری نمایند لذا در صورت عرضه کالا در بازارهای داخلی گرجستان ، شرکت ها مستلزم پرداخت مالیات خواهند بود.

  • بازرگانان و صاحبان شرکت در مناطق آزاد جهت اجاره فضاهای مورد نیاز خود می بایست به شرکت های خصوصی مجری منطقه آزاد مراجعه و جهت اجاره محل مورد نظر خود اقدام نمایند.

شرکت آناجورجیا با تجارب فراوان در امر ثبت شرکت در مناطق آزاد گرجستان آماده همکاری با متقاضیان گرامی است.

4.5/5 (8 Reviews)

درباره ی Anageorgia LTD

شرکت آناجورجیا به شماره ثبت 439412967 ، ثبت شده در کشور گرجستان یک شرکت خدمات مهاجرتی در گرجستان محسوب می شود که آماده ارائه خدمات در زمینه های : تحصیل در گرجستان ، خرید ملک در گرجستان ، اخذ اقامت گرجستان ، امورات مربوط به ثبت شرکت در گرجستان ، مشاوره در زمینه سرمایه گذاری در گرجستان ، برگزاری تورهای گرجستان و انجام کلیه امورات حقوقی در کشور گرجستان. شرکت آناجورجیا با داشتن دو وکیل باتجربه و پرسنلی دلسوز همواره خدمتگزار شما عزیزان است.

مطلب پیشنهادی

واردات گوشت گوسفندی از گرجستان

واردات گوشت گوسفندی از گرجستان به ایران

واردات گوشت گوسفندی از گرجستان به ایران : با توجه به داغ شدن موضوع واردات …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *