خانه / شهرهای گرجستان / تفلیس,جمعیت تفلیس,آب و هوای تفلیس

تفلیس,جمعیت تفلیس,آب و هوای تفلیس

درباره تفلیس

تفلیس پایتخت گرجستان و بزرگترین شهر این کشور محسوب می شود. در زبان گرجی و انگلیسی به این شهر “تبیلیسی ( Tbilisi ) ” می گویند.

تبیلیسی در زبان گرجی از دو بخش ” تبیلی ” و “سی ” تشکیل شده است. تبیلی در زبان گرجی به معنی گرم است. به دلیل وجود چشمه های آب گرم فراوان در تفلیس ، به این نام معروف شده است.

مساحت تفلیس ( وسعت شهری ) در حدود 725 کیلومتر مربع ( 280 مایل مربع ) می باشد که با سرعت خوبی در حال گسترش و نوسازی است.

تفلیس در دوطرف رود کورا ( رود متکواری ) قرار گرفته است. رود کورا برگرفته از نام کوروش پادشاه بزرگ ایران زمین است که در حال حاضر گرجی ها نام آن را به رود متکواری ( Mtkovari) تغییر داده اند ولی همچنان در اغلب کشورهای جهان از جمله همسایگان گرجستان مثل : آذربایجان ، ارمنستان ، ترکیه و روسیه به رود کورا معروف است.

پل صلح تفلیس
پل صلح تفلیس

شهر تفلیس دارای پستی و بلندی زیادی در داخل خودش است و خیابان ها در بیشتر نقاط شهری دارای شیب هستند به گونه ای که بلندترین نقطه شهری از سطح دریا 770 متر و کمترین ارتفاع شهری 380 متر است.

تفلیس در جنوب شرقی اروپا قرار گرفته است و با داشتن جمعیتی در حدود دو میلیون نفر بزرگترین شهر منطقه جنوب شرق اروپا محسوب می شود.

هرچند کشور گرجستان در منطقه اوراسیا ( مرز بین آسیا و اروپا ) واقع شده است ولی در طبقه بندی جغرافیایی به اعتقاد کارشناسان در جنوب شرقی اروپا قرار گرفته است و بر همین اساس و طبقه بندی این مطلب را منتشر کرده ایم.

حتی در ویکیپدیا نیز این مطلب که پایتخت گرجستان در منطقه جنوب شرقی اروپا قرار گرفته ، به کار رفته است.

تفلیس بزرگترین شهر منطقه قفقاز شناخته می شود و دقیقا در مرکز منطقه قفقاز واقع شده است. در سال 479 میلادی شهر تفلیس جان تازه ای از نظر زندگی شهری به خود گرفت و بعنوان یک شهر شناخته شد ، که در طول تاریخ سکونت گاه مردم مختلفی با ،

نژادها ، فرهنگ ها و مذهب های گوناگون بوده است. امروزه پایتخت گرجستان ، از نظر مذهبی در شمار شهرهای مسیحی ارتدکس شرقی محسوب می شود ، هر چند قبل از مسیحیت دین و آیین مردم این شهر ، زرتشت بوده است و آتشکده تفلیس یادگاری از دوره ساسانیان در این شهر قرار دارد و نشان می دهد که قبل از مسیحیت ، مردم ساکن تفلیس زرتشتی بوده اند.

تفلیس گرجستان
تفلیس گرجستان

تفلیس یا تبیلیسی حدود سال 479 میلادی تا کمی شکل و شمایل یک شهر را به خود گرفت ولی در هزاره چهارم قبل از میلاد مسیح مسکونی شد.

داستان بوجود آمدن شهر تفلیس به شرح زیر است :

روزی واختانگ یکم پادشاه گرجستان باستان یا همان کشور ایبریا ی قدیم به همراه اعضای دربارش در جنگلی نزدیک متسختا ( شهری در 10 کیلومتری تفلیس کنونی ) مشغول خوشگذرانی و شکار بودند.

شاهین او به دنبال قرقاولی به هوا برخاست و پس از مدتی شاه و همراهانش پرنده‌ها را در کنار یک چشمه آب گرم یافتند که بخار خوشایندی از آن خارج می ‌شد، آن ‌ها از وفور این چشمه‌ های آب گرم شگفت زده شده بودند و پادشاه دستور ساختن شهری را در آنجا صادر کرد که «تبیلیسی» (دارنده چشمه ‌های آب گرم) نام گرفت.

جمعیت تفلیس

جمعیت تفلیس پایتخت گرجستان در طی سال های گذشته روند افزایشی یافته است ، و در حال حاضر و طبق آخرین سرشماری نزدیک به دو میلیون نفر در پایتخت گرجستان ساکن هستند.

مهمترین دلیل افزایش جمعیت تفلیس ، روند افزایشی مهاجرت اتباع خارجی به این شهر می باشد. به دلیل امنیت بسیار خوب در کشور گرجستان ، و همچنین افزایش مقدار سرمایه گذاری خارجی در این کشور تعداد مهاجرت ها به پایتخت گرجستان افزایش یافته است و همچنین به دلیل بهتر شدن وضعیت اقتصادی مردم بومی تفلیس نسبت به گذشته ، میزان تولد فرزندان در خانواده ها روند افزایشی داشته است.

تفلیس
تفلیس

در حال حاضر مهمترین مشکل پایتخت گرجستان ، ترافیک های سنگینی است که در خیابان های اصلی و مرکزی تفلیس رخ می دهد که تا حدود دو سال پیش این مشکلات وجود نداشت ولی بدلیل افزایش جمعیت و افزایش تعداد خودروهای عبوری در سطح شهر ، متاسفانه این ترافیک های سنگین به خصوص در ساعت های پیک به اوج خودش رسیده است و خیابان های فعلی تفلیس دیگر نمی توانند کشش این همه خودرو را داشته باشند.

آب و هوای تفلیس

برخی از مردم زمانی که اسم تفلیس میاید گمان می کنند شهری بسیار سرد است در صورتی که به هیچ عنوان این گونه نیست. تفلیس دارای زمستان های ملایم و تابستان های گرم و مرطوب است.

در ماه آگوست ( مردادماه ) دمای هوای تفلیس حتی تا 40 درجه سانتی گراد هم میرسد البته هوای این شهر در مدت زمان گرمای زیاد ، پایدار نیست و برای مثال ممکن است چند روز دمای هوا به 40 درجه سانتی گراد و یا حتی بیشتر برسد و معمولا پایدار نیست و در اثر یک بارندگی بلافاصله هوا خنک می شود.

در ماه ژانویه ( دی ماه ) که اوج زمستان می باشد دمای هوای تفلیس معمولا زیاد سرد نمی شود ، مخصوصا در چند سال اخیر بدلیل برهم خوردن اقلیم جهانی ، دمای هوای تفلیس حتی در زمستان به زیر صفر هم نرفته است.

رودخانه متکواری تفلیس
رودخانه متکواری تفلیس

بر اساس سوابق آب و هوایی پایتخت گرجستان ، کمترین دمای ثبت شده در این شهر منهای 24.4 درجه سانتی گراد و در ژانویه 1883 میلادی بوده است و بیشترین دمای ثبت شده در این شهر ، 42 درجه سانتی گراد و در روز هفدم ژوئیه 1882 میلادی بوده است.

میانگین بارندگی سالانه تفلیس حدود 500 میلیمتر در سال است ، هرچند در سال های اخیر میانگین بارندگی باتوجه به اقلیم جهانی کاهش داشته است.

حمل و نقل در تفلیس

شهر بزرگ تفلیس با جمعیتی در حدود دو میلیون نفر دارای سیستم های مختلف حمل و نقل است. متروی تفلیس یکی از مهمترین وسایل جابجایی در پایتخت گرجستان محسوب می شود که بسیار ارزان است.

متروی تفلیس که از جاذبه های گردشگری پایتخت گرجستان محسوب می شود در سال 1960 میلادی ساخته شده است و در حال حاضر ، دارای چهار خط و 55 ایستگاه می باشد هر چند که معتقدیم جای گسترش بیشتری دارد زیرا همه نقاط تفلیس را پوشش نمی دهد.

مارشوتکا ( مینی بوس ترانزیت ) که به رنگ زرد و ماشین آن از نوع فورد آمریکایی است ، دیگر وسیله جابجایی در پایتخت گرجستان محسوب می شود و تقریبا تمام نقاط شهری و حومه شهری تفلیس را پوشش می دهد و نرخ آن بسیار کم است.

اتوبوس شهری سومین وسیله حمل و نقل داخلی و بیرونی شهر تفلیس محسوب می شود و قیمت بلیط آن بسیار اندک و در حدود 50 تتری می باشد .( هر 100 تتری یک لاری می شود. ) اتوبوس های شهری معمولا حومه شهر را هم به خوبی پوشش می دهند.

اتحادیه اروپا تا الان حدود 250 دستگاه اتوبوس شهری جدید در اختیار دولت گرجستان گذاشته است زیرا ناوگان اتوبوس های شهری تفلیس خیلی قدیمی شده بود.

قرار است بزودی نیز 100 دستگاه دیگر اتوبوس شهری توسط اتحادیه اروپا به دولت گرجستان هدیه داده شود.

تاکسی های شهری چهارمین وسیله حمل و نقل در شهر تفلیس محسوب می شوند که معمولا بصورت دربست می باشند و باتوجه به قیمت بنزین در گرجستان که بالاست ، هزینه های تاکسی زیاد بالا نیست.

ولی معمولا در داخل شهر اگر کسی بخواهد با تاکسی جابجا شود ، از اپلیکیشن های مربوطه که ارزان قیمت تر هستند استفاده می شود مثل : یاندکس ( یاندکس شبیه اسنپ در ایران است )

مجسمه دوچرخه تفلیس
المان دوچرخه تفلیس

وسایل حمل و نقل در تفلیس زیاد و همچنین ارزان است ولی تناسب با نرخ انرژی در گرجستان ندارد برای مثال قیمت هر لیتر بنزین در تفلیس به طور متوسط حدود 2.20 لاری است ( رگولار ) ولی نرخ تاکسی داخل شهری برای مسیرهای مختلف به طور متوسط چهار تا پنج لاری می باشد که با توجه به قیمت بنزین بسیار ناچیز است.

این هم توضیحاتی هرچند مختصر و کاربردی راجع به پایتخت گرجستان ، امیدواریم که استفاده لازم و کافی را برده باشید. پیشنهاد می کنیم از مشاوره های رایگان شرکت آناجورجیا با نزدیک به یک دهه سابقه در گرجستان استفاده نمائید…..همواره یار و یاور شما در کشور گرجستان خواهیم بود.

4.9/5 (7 Reviews)

درباره ی Anageorgia LTD

شرکت آناجورجیا به شماره ثبت 439412967 ، ثبت شده در کشور گرجستان یک شرکت خدمات مهاجرتی در گرجستان محسوب می شود که آماده ارائه خدمات در زمینه های : تحصیل در گرجستان ، خرید ملک در گرجستان ، اخذ اقامت گرجستان ، امورات مربوط به ثبت شرکت در گرجستان ، مشاوره در زمینه سرمایه گذاری در گرجستان ، برگزاری تورهای گرجستان و انجام کلیه امورات حقوقی در کشور گرجستان. شرکت آناجورجیا با داشتن دو وکیل باتجربه و پرسنلی دلسوز همواره خدمتگزار شما عزیزان است.

مطلب پیشنهادی

شهر زوگدیدی

شهر زوگدیدی گرجستان

شهر زوگدیدی شهر زوگدیدی گرجستان : کشور گرجستان به عنوان یکی از کشورهای توریستی در نزدیکی …

2 دیدگاه

  1. با سلام.
    حوزه فعالیت در کشور گرجستان بیشتر در چه مورد هست.صنعت یا تجارت یا گردشگری یا کشاورزی …
    ممنون میشم از راهنماییتون

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *