تغییر قوانین اقامت گرجستان

تغییر قوانین اقامت گرجستان : باخبر شدیم که قوانین مهاجرتی گرجستان دچار تغییرات اساسی شده است. امروز این قوانین جدید در پارلمان گرجستان به تصویب رسید و از روز یکم جولای قابل اجرا می باشد. قوانین جدید در مورد اقامت اتباع خارجی در گرجستان بسیار سختگیرانه عمل کرده است.

تغییر قوانین اقامت گرجستان

تغییر قوانین اقامت گرجستان که امروز در پارلمان این کشور تصویب و از روز یکم جولای 2019 به اجرا گذاشته می شود شامل موارد زیر است :

تغییر قوانین اقامت گرجستان

تغییر قوانین اقامت گرجستان

الف ) اقامت گرجستان با خرید ملک که قبلا با حداقل خرید ملک ( به غیر از زمین های کشاورزی ) به ارزش 35 هزار دلار آمریکا امکان پذیر بود به حداقل 100 هزار دلار آمریکا تغییر کرده است.

البته این قانون عطف به ماسبق ندارد ، یعنی اینکه افرادی که قبل از تاریخ یکم جولای 2019 میلادی ملکی را در گرجستان حداقل به میزان 35 هزار دلار آمریکا خریده اند به شرط آنکه اقامت آنها به صورت متوالی تمدید شده باشد، شامل این قانون نخواهند شد.

بنابراین اگر مطمئن هستید که قبل از تاریخ یکم جولای 2019 می توانید ملکی را در گرجستان به میزان حداقل 35 هزار دلار بخرید، سریعتر اقدامات خود را انجام دهید تا شامل قوانین جدید نشوید.

ب ) اقامت گرجستان از طریق سرمایه گذاری، تغییر قوانین اقامت گرجستان در این دسته به شرح زیر است :

قبلا با حداقل سرمایه گذاری سیصد هزار لاری ( واحد پول گرجستان ) به صورت مستقیم در گرجستان ( به جز در زمین ها و اراضی کشاورزی ) می توانستید اقامت دائم را اخذ کنید. در قوانین جدید این مبلغ به حداقل سیصد هزار دلار آمریکا تغییر کرده است.

هر چند در مقالات قبلی به سخت تر شدن اقامت دائم گرجستان اشاره کرده بودیم.

تغییر قوانین مهاجرتی گرجستان

ج ) اقامت گرجستان از طریق کار ، تغییر قوانین اقامت گرجستان در این گروه به شرح زیر است :

قبلا هیچ شرایط و ضوابطی درباره کارگران یا کارمندان خارجی در گرجستان وجود نداشت. افراد خارجی با هر تابعیتی می توانستند بدون شرایط خاصی و فقط با تنظیم یک قرارداد با یک شرکت مستقر در گرجستان اقامت از طریق کار بگیرند.

تغییر قوانین مهاجرتی گرجستان

تغییر قوانین مهاجرتی گرجستان

در قوانین جدید این شرایط بسیار سخت شده است به گونه ای که :

هر شرکت مستقر در گرجستان به ازای هر کارمند یا کارگر خارجی بایستی 35000 لاری گردش مالی سالیانه داشته باشد.

و همچنین حداقل حقوق هر کارمند خارجی بایستی پنج برابر متوسط حقوق لازم برای زندگی در کشور گرجستان باشد.

برای مثال اگر متوسط حقوق فعلی یک فرد در گرجستان حدود 500 لاری در نظر گرفته شود، از اول جولای حداقل حقوق برابر 2500  لاری در نظر گرفته شده و مالیاتی معادل با  500 لاری برای هر ماه بایستی پرداخت شود. در غیر اینصورت اقامت گرجستان از طریق کار امکان پذیر نخواهد بود.

قطعا کارفرمایان زیر بار چنین مالیاتی نخواهند رفت و استخدام اتباع خارجی در گرجستان در هاله ای از ابهام قرار می گیرد.

هر چند که قبلا نیز اشاره کرده بودیم که نرخ بیکاری در گرجستان حدود 12 درصد است و دولت این کشور برای کاهش آن دست به هر کاری خواهد زد.

د ) اقامت گرجستان از طریق ثبت شرکت و کار آفرینی ، تغییر قوانین اقامت گرجستان در این دسته به شرح زیر است :

شخص کارآفرین یا کارفرما در صورت داشتن تابعیت گرجستان به ازای هر فرد خارجی که با آن شریک است بایستی 35 هزار لاری گردش مالی سالیانه داشته باشد.

مدیران شرکت در صورتی که گرجی نباشند، علاوه بر برآورده کردن شرط حداقل حقوق در بند ج ) ، باید حداقل پنجاه هزار لاری گردش مالی سالیانه داشته باشند.

نتیجه گیری ما از این قوانین جدید

در سال گذشته بود که راجع به تغییر قوانین اقامت گرجستان شایعاتی منتشر شد. البته بعدا این شایعات به صورت قانون به صحن پارلمان گرجستان هم رسید ولی تصویب آن کمی زمان بر شد.

زیرا از تاثیر آن بر وضعیت سرمایه گذاری مستقیم در گرجستان نگران بودند. ولی اکنون با اکثریت آرا قوانین جدید اقامتی در گرجستان تصویب و لازم الاجرا شد.

آیا تصویب این قوانین جدید می تواند از حجم سرمایه گذاری مستقیم در گرجستان بکاهد؟

پاسخ را موکول به آینده می کنیم. زیرا پاسخ به این سوال کمی دشوار است. به هر حال فقط ایرانی ها نیستند که علاقمند به زندگی در گرجستان و مهاجرت به این کشور زیبا و آرام هستند.

تصویب چنین قوانینی از دیدگاه ما می تواند جمعیت مهاجران به گرجستان را کمتر و میزان سرمایه گذاری خارجی را تثبیت کند.

زیرا اگر یک فرد خارجی با سرمایه 100 هزار دلار، ملکی را در گرجستان بخرد و اقامت بگیرد بهتر از آن است که سه فرد خارجی با 35 هزار دلار خرید ملک، اقامت بگیرند.

به هر حال معتقدیم که تغییر قوانین اقامت گرجستان به صورت کارشناسی انجام شده است و اهدافی را دنبال می کنند. باید منتظر باشیم و ببینیم که آیا تصویب این قوانین جدید چه تغییراتی در بافت اقتصادی و اجتماعی گرجستان ایجاد خواهد کرد.

با تشکر از همراهی شما. لطفا دیدگاه های خودتان را در آخر این مطلب برای ما ارسال کنید.

3.7/5 (7 Reviews)

  نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *