خانه / اطلاعات عمومی کشور گرجستان / بنای یادبود تاریخ گرجستان

بنای یادبود تاریخ گرجستان

بنای یادبود تاریخ گرجستان

بنای یادبود تاریخ گرجستان : این بنای زیبا که به استون هنج گرجستان معروف است آثاری بسیار شگفت انگیز در کنار دریاچه تفلیس است.

بعید نیست شما نیز از آن افرادی باشید که هیچگاه شیفته درس تاریخ نبوده اید و در حقیقت حفظ کردن وقایع تاریخی، نام سلسله ها، اسامی پادشاهان، طول دوره حکمرانی آن ها و خیلی چیزهای دیگر، برایتان  دل گزا و خسته کننده بوده است.

بنای یادبود تاریخ گرجستان
بنای یادبود تاریخ گرجستان

اما اگر وقایع گوناگون تاریخی با همه اتفاقات هیجان انگیز آن به صورت یک  فیلم یا نقاشی مقابل دیدگان شما قرار گیرد یا اگر چکیده تاریخ سرزمین خود را به صورت زنده در برابر خویش بنگرید، باز هم تاریخ را به همان اندازه دل گزا خواهید یافت؟

ما فکر می کنیم شاید نظر شما در این شرایط  قدری متفاوت از قبل باشد!

بنای یادبود تاریخ گرجستان، یک کلاس شگفت انگیز و جادویی درس تاریخ است. اما در مدرسه ی طبیعت، زیر گنبد نیلگون، بر فراز تپه ای چشم نواز و رو به سوی دریاچه خوش رنگ تفلیس!

این بنا شاید از کلاس درس نیز مهیج تر باشد و به یک دفتر نقاشی بی انتها شبیه است که تاریخ را به تصویر کشیده.

اما نه تصویری خسته کننده که به غایت ظریف، با شکوه و دل انگیز.

بنای یادبود گرجستان در 20 دقیقه ای شمال تفلیس، کنار دریاچه بزرگ تفلیس بر فراز تپه ای دیدنی واقع شده است که توسط زوراب تسرتلی، مجسمه ساز، هنرمند و سیاستمدار اهل گرجستان در سال 1958 میلادی پایه ریزی شد.

گردشگران بسیاری، این بنا را با نام  استون هنج مدرن گرجستان  ( Modern Stonheng of Georgia)  نیز در اینترنت به کرات جستجو می نمایند.

وجه تشابه این بنا با بنای استون هنج در جنوب انگلستان، تخته سنگ های عظیم الجثه و کبود رنگ است که با هندسه ای متقارن در کنار یکدیگر چیده شده اند.

استون هنج در جنوب انگلستان به عقیده عده ای از مورخان، معبدی برای  معتقدان به چند خدایی ( پاگانیسم) بوده است.

مردمان اعصار دور، خدای نور را از میان تخته سنگ های ایستا و کبود با دیواره های بلند آن مادامی که خورشید می تابید یا غروب می کرد به پرستش می نشستند و این خصیصه ماورایی در بنای یادبود گرجستان نیز نهادینه گردیده است.

آن هم توسط انگشتان هنرمند تندیس سازان و حکاکان و هنرمندانی که تاریخ را زیباتر کرده اند.

همچنین در موسم طلوع یا غروب خورشید، دلنشین ترین لحظات را در بنای یادبود تاریخ گرجستان تجربه خواهید کرد.

عشق بازی نور با این بنا به غایت زیباست. به وقت طلوع، مادامی که خورشید عاشقانه به آسمان سلام می دهد، انوار طلایی از پشت ستون های غول پیکر و از میانه سنگ نگاره ها به شما می تابد و قلبتان کلام نور را ترجمه می کند.

آنگاه با ترجمانی از عشق و حقیقت، به شادی وصف ناپذیری می رسید. به وقت غروب نیز که خورشید با آسمان قهر می کند، نورهای کمرنگ در آسمان معصوم غروب از پشت سنگ نگاره ها به یادمان می آورد که هر سلام را وداعی است.

هر چند سرد، هر چند غم افزا و هر چند بی سبب.

استون هنج گرجستان

استون هنج گرجستان : در بنای یادبود تاریخ گرجستان، غم و شادی، اشک و لبخند، سلام و وداع قرین یکدیگرند. سرشار از فلسفه و چرایی و سرشار از اسرار.

استون هنج تفلیس : بنای یادبود تاریخ گرجستان، دارای ستون های مرتفع، به ارتفاع 30 متر با اقسام حکاکی های ظریف به صورت سنگ نگاره است.

استون هنج گرجستان
استون هنج گرجستان

علاوه بر آن تندیس های متعدد یکایک پادشاهان و حتی ملکه های معروف تاریخ گرجستان به همراه بسیاری از چهره های سرشناس فرهنگی و ادبی همچون نویسندگان معروف در این مجموعه نهادینه شده اند.

هرچه حکاکی ها را با دقت بیشتری رصد می کنید، بیش از پیش غرق در دنیای خیال انگیز افسانه ها و اساطیر تاریخ گرجستان می شوید.

هنگام نگریستن به این تخته سنگ های کبود منقش و کنده کاری شده به روایت تاریخ عصر باستان بر می خوریم که پیوند و ارتباط خطه گرجستان با یونان و  اتحاد حکمرانان آن با پادشاهان رومی را نشان می دهد.

در این زمان، مایه های فرهنگی و هنری و حتی افسانه های یونانی و رومی به  قلب تاریخ باستان گرجستان راه می یابند و با آن آمیخته می گردند.

در اساطیر یونانی، از سواحل غربی گرجستان با نام (خانه پشم طلایی) یاد می شود و این به آن سبب است که مردمان گرجستان در جستجوی ذرات ارزشمند طلا، صافی هایی از پشم گوسفندان می تنیدند و با غربال گل و لای بستر رودخانه، راهی به سوی طلا و رویاهای طلایی می جستند.

بنای یادبود تاریخ گرجستان در تفلیس
بنای یادبود تاریخ گرجستان در تفلیس

در ادامه تاریخ پر فراز و نشیب از دل اساطیر به حقیقت راه می یابیم و در قرن چهارم میلادی یک زن یونانی-رومی به نام  (سنت نینو) را می بینیم که مسیحیت را  مانند آوای عشق و مهربانی در سرتا سر گرجستان طنین انداز کرد.

در ادامه سلسله های پادشاهی با محوریت مذهب مسیحیت شروع به پیدایش می کنند که تندیس این پادشاهان را در بنای یادبود گرجستان می بینید.

تم مذهب مسیحیت در سرتاسر این سازه پدیدار است و با سنگ نگاره هایی از حضرت مسیح، حضرت مریم، حواریون ( یاران حضرت مسیح)، مبلغان مشهور آیین مسیحیت، صلیب های متعدد و سایر سمبل های مذهبی خود را با شکوه و غرور به  نمایش می نهد.

چشم اندازی که این سازه از شهر تفلیس، دریاچه نیلی و تپه های پیرامون، مقابل شما ترسیم می کند، بی اندازه جذاب است. اگر در تابستان به تفلیس آمدید.

در یک روز شاد، پس از آبتنی در دریاچه بزرگ تفلیس، اگر یک مسیر ده دقیقه ای را به سوی بلندای تپه بالا بروید به این سازه می رسید. اگر در فصول سرد سال نیز گذر شما به این مکان افتاد، دامان سپید برف در رشته کوه های

دور و نزدیک نیز زیبایی این چشم انداز را صد چندان می کند. استون هنج مدرن گرجستان در همه فصول زیباست و از نگاه شما نیز بی تردید زیباتر خواهد بود.

5/5 (3 Reviews)

درباره ی Anageorgia LTD

شرکت آناجورجیا به شماره ثبت 439412967 ، ثبت شده در کشور گرجستان یک شرکت خدمات مهاجرتی در گرجستان محسوب می شود که آماده ارائه خدمات در زمینه های : تحصیل در گرجستان ، خرید ملک در گرجستان ، اخذ اقامت گرجستان ، امورات مربوط به ثبت شرکت در گرجستان ، مشاوره در زمینه سرمایه گذاری در گرجستان ، برگزاری تورهای گرجستان و انجام کلیه امورات حقوقی در کشور گرجستان. شرکت آناجورجیا با داشتن دو وکیل باتجربه و پرسنلی دلسوز همواره خدمتگزار شما عزیزان است.

مطلب پیشنهادی

پرورش زنبور عسل در گرجستان

پرورش زنبور عسل در گرجستان

پرورش زنبور عسل در گرجستان : طبق شواهد باستانی، فرهنگ پرورش زنبور عسل در گرجستان …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *