اقتصاد گرجستان

اقتصاد گرجستان

اقتصاد گرجستان : اقتصاد کشور گرجستان در دهه های گذشته با مشکلات اقتصادی فراوانی مقابله کرده است و به عنوان یکی از فقیرترین جمهوری های شوروی سابق شناخته می شد.

عواملی چون جنگ داخلی، بی ثباتی سیاسی، تورم بالا و به دنبال آن رکود در جامعه و اختلال در شبکه های تجاری عرضه و تقاضا باعث زمین گیر شدن اقتصاد این کشور شده بود.

اقتصاد گرجستان

اقتصاد گرجستان

اصلاحات ساختاری مهم و کاهش تاثیر موازی نقش دولت در اقتصاد در سال های گذشته سبب شده است که گرجستان کمی بهتر از قبل از نظر اقتصادی باشد.

در حال حاضر اقتصاد گرجستان به نسبت برخی از همسایگان خودش نظیر ارمنستان و جمهوری آذربایجان در شرایط بهتری قرار دارد.

طبق گزارشات دریافت شده، با انجام این سری از اقدامات، رشد سالانه کشور بهتر از سالهای گذشته شده است و  نرخ تورم در حال کنترل و کاهش است.

البته متذکر می شویم که تورم پایین جامعه نیز مطلوب نبوده و خبر از یک اقتصاد بیمار می دهد. نرخ تورم در یک جامعه بایستی در یک رنج مطلوبی قرار گیرد که پایین بودن بیش از حد آن و همچنین بالابودن آن ، نشان از بیمار بودن اقتصاد جامعه دارد.

کما اینکه در سال 2012 میلادی شاهد تورم 2.25- درصد در گرجستان بودیم که چون تورم منفی بود نشان دهنده نبود قدرت خرید در جامعه گرجستان بود.

ولی اکنون نرخ تورم گرجستان حدود 7 درصد است که تورمی مطلوب می باشد و نشان از سلامت اقتصاد گرجستان دارد.

صنعت کشاورزی در گرجستان، حدود یک سوم از درآمد کل این کشور را تشکیل می دهد، پرورش میوه های مختلف، تنباکو، انواع دانه ها و چغندر قند را شامل می شود. دراین میان گاو و بز نیز به طور زیاد و گسترده در مزارع و جنگل ها پرورش داده می شوند.

پرورش ماهی ، زنبور عسل ، گوسفند پرواری ، پرورش خوک و …. از دیگر فرصت های سرمایه گذاری در گرجستان محسوب می شوند که جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید از مشاوره های رایگان کارشناس های آناجورجیا بهره ببرید.

توجه دولت گرجستان به صنعت کشاورزی و دامپروری بسیار ویژه است و بخش کشاورزی و دامپروری نقش مهمی در اقتصاد گرجستان دارند.

به گونه ای که دولت گرجستان این بخش را معاف از مالیات اعلام کرده است و سرمایه گذاری در آن ضمن داشتن توجیه اقتصادی مناسب با توجه به اقلیم مناسب کشور گرجستان ، می تواند شخص سرمایه گذار خارجی را به اهداف شهروندی گرجستان نزدیک تر کند.

زیرا دولت گرجستان برای سرمایه گذارهای خارجی که در بخش کشاورزی و دامپروری این کشور سرمایه گذاری می کنند اهمیت بیشتری قائل است.

اقتصاد کشور گرجستان

اقتصاد کشور گرجستان : صنایع سنگینی چون تولید کشتی نیز در گرجستان انجام می پذیرد اما بیشتر صنایع در این کشور کارهای سبکتر و عمدتا مرتبط با فرایند تولید و پردازش مواد غذایی است.

استخراج زغال سنگ و منگنز در سطح تجاری از معادن گرجستان نیز صورت می پذیرد. و مهمترین معادن گرجستان زغال سنگ و منگنز هستند.

البته خاک نسوز ، عقیق ، مرمر ، باریت ، سنگ آهن ، آرسنیک ، مولیبدان ، تنگستن و جیوه نیز از معادن گرجستان استخراج می شوند.

بزرگترین معدن منگنز جهان ، در نزدیکی شهر ” چیاتورا ” نزدیک بندر آزاد پوتی واقع شده است که وسعت آن 140 کیلومتر مربع می باشد و ذخایر برآورد شده منگنز در آن حدود 250 میلیون تن است.

بدلیل گران بودن منگنز گرجستان در مقابل رقبای آسیایی ، معمولا چون منگنز در صنعت فولاد سازی استفاده زیادی دارد ، اغلب کشورهای آسیایی از جمله ایران که صنایع فولاد سازی بسیار قدرتمندی دارند ، منگنز مورد نیاز خودشان را از کشورهای هندوستان و چین وارد می کنند.

اقتصاد کشور گرجستان

اقتصاد کشور گرجستان

علت گران بودن منگنز گرجستان کیفیت بالای آن در مقایسه با انواع هندی و چینی منگنز است که البته مشتری های خاص زیادی نیز دارند.

بخش گردشگری در گرجستان ، یکی از مهمترین بخش های اقتصاد گرجستان را تشکیل می دهد. به گونه ای که در سال 2017 میلادی بیش از هفت میلیون گردشگر خارجی از گرجستان بازدید کردند.

این تعداد گردشگر حتی از جمعیت 5 میلیون نفری گرجستان نیز بیشتر است و درآمد سرشاری را نیز نصیب این کشور کرده است.

جمهوری آذربایجان ، روسیه ، ترکیه ، اوکراین ، ایران ، کشورهای اتحادیه اروپا از مهمترین گردشگرهای خارجی گرجستان محسوب می شوند.

بخش گردشگری گرجستان در سال های اخیر رشد قابل توجهی را داشته است و به آرامی سهم خودش را در اقتصاد گرجستان افزایش می دهد.

هدف اصلی دولت گرجستان ، کسب جایگاه های با اهمیت چون بنادر پوتی و باتومی در منطقه است که از این طریق میزان حمل و نقل و صادرات به خصوص در زمینه حمل و نقل روغن و مشتقات آن و کالاهای مختلف افزایش یافته است.

در این میان بندر پوتی که یک بندر مهم تجاری در گرجستان محسوب می شود و بندر آزاد تجاری نیز هست ، نقش بسیار مهمی را در صادرات و واردات گرجستان بازی می کند.

بندر پوتی بدلیل اینکه به آب های آزاد بین المللی از طریق دریای سیاه متصل است ، حجم قابل توجهی از میزان صادرات و واردات گرجستان را انجام می دهد ، زیرا صادرات یا واردات از طریق دریایی هزینه کمتری به نسبت سایر روش های حمل و نقل دارند.

در سال 1992 میلادی ، گرجستان عضو صندوق بین المللی پول شد و برای انجام اصلاحات، مبالغی از بانک جهانی و بانک های اروپایی بازسازی و توسعه تحت عنوان “کشوری در حال ساخت” دریافت نمود.

در حال حاضر و در پی مباحث پیوستن کشور گرجستان به اتحادیه اروپا، کمک های این اتحادیه برای رساندن این کشور به استاندارهای اتحادیه اروپا بیش از پیش گشته است.

هرچند در حال حاضر پیوستن گرجستان به اتحادیه اروپا انجام نشده است ولی با توجه به حجم همکاری ها و کمک های اتحادیه اروپا به گرجستان ، این امید وجود دارد که در آینده ای نزدیک این امر محقق شود.

موارد صادراتی اصلی کشور گرجستان به شرح زیر می باشد:

آهن، مواد شیمیایی، مرکبات، چای و مشروب

موارد وارداتی اصلی کشور گرجستان به شرح زیر می باشد:

انرژی و سوخت، ماشین آلات و قطعات، تجهیزات حمل و نقل، دانه و سایر مواد غذایی، دارو

مهمترین کشورهایی که شرکای تجاری کشور گرجستان به حساب می آیند به شرح زیر می باشد:

روسیه، انگلستان، ترکیه، کشورهای عضو اتحادیه اروپا، آذربایجان، اوکراین و ارمنستان

5/5 (3 Reviews)

  نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *