اقامت و زندگی در گرجستان

اقامت و زندگی در گرجستان، شرایط ویژه و خاص خود را می طلبد، گرجستان به دلیل اینکه شرایط و زمینه خوبی برای فعالیت های تجاری و اقتصادی دارد و توسط دولت های غربی و اتحادیه اروپا حمایت می شود، کشوری مناسب برای سرمایه گذاری است و در صادرات و واردات مورد توجه بسیاری از سرمایه گذاران قرار گرفته، در خصوص زندگی در گرجستان باید دقت زیادی صورت گیرد، زیرا اقامت و زندگی در گرجستان اصلا ساده نیست و باید مطالعه فراوانی در این مورد انجام گیرد.

اقامت و زندگی در گرجستان

اقامت و زندگی در گرجستان، شرایط ویژه و خاص خود را دارد. هر چند در نوشته های پیشین درباره اقامت در گرجستان و شرایط های آن صحبت کرده ایم ولی قصد داریم تا مسائل زندگی در کشور گرجستان را دقیق تر مورد ارزیابی قرار دهیم.

گرجستان به دلیل اینکه شرایط و زمینه خوبی برای فعالیت های تجاری و اقتصادی دارد و توسط دولت های غربی و اتحادیه اروپا بسته های حمایت مالی فراوانی دریافت می کند، کشوری مناسب و بکر برای سرمایه گذاری است و بدلیل مالیات های کم و همچنین عدم پرداخت مالیات در مناطق آزاد در صادرات و واردات مورد توجه بسیاری از سرمایه گذاران قرار گرفته است.

اقامت و زندگی در گرجستان

اقامت و زندگی در گرجستان

در خصوص زندگی در گرجستان باید دقت زیادی صورت گیرد، زیرا اقامت و زندگی در گرجستان اصلا ساده نیست و باید مطالعه فراوانی در این مورد انجام گیرد.

گرجستان کشوری آرام است و از لحاظ امنیت جزو کشورهای امن در جهان محسوب می شود، اقامت و زندگی در گرجستان اصلا شبیه زندگی در کشورهای اروپایی نیست، گرجستان کشوری در حال پیشرفت است و پتانسیل رسیدن به سطح زندگی اروپایی را دارد، اما این امر در صورتی امکان پذیر است که اتحادیه اروپا بتواند این کشور را وارد حوزه اتحادیه اروپایی کند که در آینده ای نزدیک این امر ممکن است به وقوع بپیوندد. پس برای اقامت و زندگی در گرجستان به دنبال حقیقت باشید.

تفاوت ها و شباهت های اقامت و زندگی در گرجستان و ایران

مردم گرجستان بسیار ساده و مهربان هستند و این شرایط زندگی برای بیشتر ایرانیان مناسب است اما از نظر فرهنگ تفاوت زیادی بین ایران و گرجستان است اما با این حال ایرانیان می توانند خود را با شرایط وفق دهند، گرجی ها مردمان شادی هستند و اغلب در روزهای تعطیل به تفریح می پردازند و این سبک از زندگی ممکن است برای افراد ایرانی جذاب باشد، سطح دغدغه و استرس مردم گرجستان پایین است و در بسیاری از شرایط ، زندگی را ساده می گیرند.

کشور امن

همانطور که قبلا اشاره کردیم گرجستان کشوری است که امنیت در آن بسیار بالاست آمار جنایت و بزهکاری در این کشور بسیار پایین است و در هر زمان از شبانه روز می توانید در خیابان رفت و آمد داشته باشید بدون اینکه لحظه ای احساس نا امنی در این کشور داشته باشید.

نظارت و بازرسی مرتب پلیس، از نکات قابل توجه این کشور است.

یکی دیگر از عواملی که باعث علاقه ایرانیان به اقامت و زندگی در گرجستان شده نزدیکی این کشور به ایران است، جالب است بدانید مدت زمان مسافرت هوایی تهران تا تفلیس با هواپیما چیزی در حدود 1 ساعت و 30 دقیقه است پس رفت و آمد به راحتی امکان پذیر است.

موقعیت شغلی در گرجستان

گرجستان کشوری کوچک است و جمعیت آن بسیار کم است اگر به دنبال اقامت و زندگی در گرجستان هستید باید در نظر بگیرید که فرصت شغلی برای شما در یک کشور پنج میلیون نفری بسیار کم است!

سرمایه گذاری در این کشور با اینکه در حال پیشرفت است اما نتوانسته است که به قدرت زیادی دست پیدا کند پس اگر ایده های بزرگی در ذهنتان دارید، مطمئن باشید گرجستان برای عملی کردن این ایده ها کشور مناسبی نیست.

گرجستان بیشتر یک کشور توریستی است به همین دلیل امکان تحقق ایده های بزرگ در این کشور کم است، اگر ایده ای در زمینه گردشگری داشته باشید شاید بتوانید آن را مطرح کنید و نتیجه مناسبی بگیرید.

هزینه های زندگی در گرجستان

هزینه های زندگی در گرجستان : تفاوت بین هزینه های زندگی در گرجستان و ایران بسیار کم می باشد و حتی ممکن است مخارج زندگی در این دو کشور با هم برابری کند و شاید فقط در بعضی از اجناس با هم تفاوت داشته باشند.

گرجستان کشور آرام و خوبی است اما پیشرفته نیست، سرمایه گذاری در کشور گرجستان محدود است و در متعدد بخش هایی مانند ساخت و ساز و فروش املاک، دامپروری، کشاورزی، صنایع بسته بندی و برخی دیگر از صنایع زمینه دارد.

هزینه های زندگی در گرجستان

هزینه های زندگی در گرجستان

از مهم ترین مشکلات اقامت و زندگی در گرجستان عبارت است از تعداد زیاد مهاجر در تفلیس که باعث آلودگی هوا و همچنین ترافیک های سنگین شده است و باعث افزایش جمعیت شده به طوری که جمعیت این شهر از حدود 1.5 میلیون نفر به 2.4 میلیون نفر افزایش یافته است.

شاید شرایط شهر های دیگر گرجستان برای زندگی مناسب باشند ولی اصلا از موقعیت شغلی خوب برخوردار نیستند.

هزینه های اقامت و زندگی در گرجستان برای افراد متفاوت است و نمیتوان به طور قطع گفت که هزینه ماهانه در گرجستان دقیقا چقدر است.

به گزارش اداره ملی آمار گرجستان حداقل هزینه های زندگی در گرجستان برای یک خانواده دو نفره در یک ماه 232 لاری است و برای یک خانواده 3 نفره 261 لاری و خانواده 4 نفره 290 لاری و خانواده 5 نفره 326 لاری و برای یک خانواده 6 نفره 385 لاری اعلام شده است.

هر یک دلار آمریکا در حال حاضر برابر با 2.66 لاری است، هر لاری گرجستان در حال حاضر 46000 ریال ایران است، البته آمار منتشر شده توسط سازمان آمار گرجستان بیشتر مسئله خورد و خوراک را ملاک سنجش هزینه های زندگی در گرجستان قرار داده است و اگر بخواهید برای اقامت و زندگی در گرجستان اقدام کنید باید در نظر بگیرید که اجاره ماهانه مسکن در شهر تفلیس پایتخت گرجستان از 30 تا 50 متر مربع در مرکز شهر حدود :

250 تا 300 دلار آمریکا- حومه شهر حدود 50 الی 100 دلار کمتر می شود.

از 50 تا 70 متر مربع در مرکز شهر 400 تا 600 دلار آمریکا است، از 70 تا 100 متر در مرکز شهر 700 الی 900 دلار امریکا است.

باید به این نکته توجه داشته باشید که هزینه اجاره ملک در تفلیس ماهیانه پرداخت می شود و پیش پرداخت مثل ایران وجود ندارد و منازل به صورت تمام مبله به مستاجر داده می شود، بنابر این شما نیازی به خرید یخچال، گاز، آبگرمکن، مبل ندارید تنها تهیه لوازم و وسایل شخصی به عهده خود شماست.

البته قیمت اجاره ها ثابت نیستند و فقط برای خانه های نوساز و لوکس می باشد، اگر منازل قدیمی تر با هزینه کمتر ولی متراژ بالا بخواهید قطعا می یابید و قیمت های ارائه شده کاملا واقعی است.

اگر بخواهیم به دیگر نکات مهم در مورد اقامت و زندگی در گرجستان اشاره کنیم باید گفت هزینه ایاب و ذهاب و کل هزینه های متفرقه برای هر نفر در ماه به طور متوسط 100 تا 150 لاری است، هزینه پوشاک برای هر نفر با توجه به سلیقه شخصیتان 100 تا 200 لاری در نظر بگیرید.

یکی دیگر از مشکلات اقامت و زندگی در گرجستان گارد اجتماعی مردم گرجستان است، به علت اینکه ظلم و ستم فراوانی در طول تاریخ به گرجی ها توسط امپراتوری های ایران و عثمانی و روسیه صورت گرفته است، ارتباط اجتماعی گرجی ها با اتباع خارجی سخت شده و تمایلی به ارتباط برقرار کردن ندارند بنابر این در رفت و آمد با گرجی ها باید کمی صبر به خرج دهید و مراقب باشید که به هیچکس بی دلیل اعتماد نکنید و بدانید که در همه جای دنیا آدم خوب و بد وجود دارد. با آرزوی موفقیت برای همه عزیزانی که به گرجستان مهاجرت کرده اند. آناجورجیا.

5/5 (7 Reviews)

  نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *