خانه / اطلاعات عمومی کشور گرجستان / اقامت و تحصیل در گرجستان

اقامت و تحصیل در گرجستان

اقامت و تحصیل در گرجستان : هزینه اقامت و تحصیل در گرجستان امری است که برای افراد متقاضی از اهمیت بالایی برخوردار است، این که فرد با هزینه های اقامت آشنا باشد نکته بسیار مهمی است، و هم چنین با آگاهی تمام نسبت به شرایط فرهنگی و اقتصادی اقدام به مهاجرت کند. اقامت و تحصیل در گرجستان آرزوی بسیاری از افراد جویای علم است اما گاه به دلیل هزینه های بالا و گاه به علت نبود رشته مورد علاقه در ایران می مانند و یا رشته دیگری که علاقه ای هم به آن رشته را ندارند برای ادامه تحصیل انتخاب می کنند.

اقامت و تحصیل در گرجستان

هزینه اقامت و تحصیل در گرجستان امری است که برای افراد متقاضی از اهمیت بالایی برخوردار است، این که فرد با هزینه های اقامت تحصیلی گرجستان آشنا باشد و این نکته بسیار مهمی است، و هم چنین با آگاهی تمام نسبت به شرایط فرهنگی و اقتصادی اقدام به مهاجرت کند.

اقامت و تحصیل در گرجستان آرزوی بسیاری از افراد جویای علم است اما گاه به دلیل هزینه های بالا و گاه به علت نبود رشته مورد علاقه در ایران می مانند و یا رشته دیگری که علاقه ای هم به آن رشته را ندارند برای ادامه تحصیل انتخاب می کنند. در نوشته های پیشین راجع به دانشگاههای معتبر گرجستان و برخی از رشته های آن توضیح داده ایم.

اقامت و تحصیل در گرجستان
اقامت و تحصیل در گرجستان

انواع دانشگاه ها در گرجستان

دانشگاه های این کشور به دو دسته تقسیم میشوند: دولتی و خصوصی

هزینه تحصیل در دانشگاه دولتی سالانه 450 لاری (لاری واحد پول گرجستان), و متوسط سالانه شهریه در دانشگاه های خصوصی 10000 لاری است.

بهتر است اشاره کنیم که در صورت تحصیل در دانشگاهی به زبان گرجی فرد باید هفته ای 18 ساعت زبان گرجی را در دانشگاه مورد نظر بگذراند و هزینه این دوره ماهیانه 300 لاری است.

لیست دانشگاه های گرجستان

دانشگاه دولتی تفلیس ، دانشگاه دولتی پزشکی تفلیس، دانشگاه صنعتی گرجستان، دانشگاه خصوصی قفقاز، دانشگاه آزاد تفلیس

دانشگاه های دارای زبان فارسی

دانشگاه دولتی تفلیس ( دانشگاه جاواخیشویلی تفلیس )، انستیتو آسیا و آفریقا، دانشگاه صنعتی گرجستان، دانشگاه انستیتو نسخ خطی، دانشگاه تربیت مدرس تفلیس

ویزای تحصیلی گرجستان

اما اگر بخواهید به منظور ادامه تحصیل در دانشگاه های این کشور، جهت دریافت اقامت تحصیلی اقدام نمایید،می توانید با مراجعه به سفارت گرجستان در کشور خودتان از آخرین اطلاعات درباره پذیرش تحصیلی آگاه شوید و با ارائه مدارک و مستندات نسبت به اخذ ویزای تحصیلی گرجستان اقدام کنید و یا از طریق بخش تماس با ما با کارشناسان آناجورجیا تماس بگیرید.

معمولا مدارک جهت ارائه ویزای تحصیلی گرجستان ، نامه رسمی از خود دانشگاه محل پذیرش که از طریق ایمیل و یا پست ارسال شده است ، چند قطعه عکس ، واریز مبلغ ویزای تحصیلی گرجستان ، ارائه مستندات درباره داشتن استطاعت مالی و ….

در صورتی که با پاسپورت کشور خودتان بدون ویزا می توانید به گرجستان سفر کنید مشکلی از نظر دریافت ویزای تحصیلی این کشور نخواهید داشت و می توانید نسبت به ثبت نام در دانشگاه ها یا مراکز آموزش عالی گرجستان بصورت حضوری ، اقدام کنید. در این راه نیز می توانید از کارشناسان آناجورجیا کمک بگیرید.

نکته مهمی که لازم به ذکر است این است که در صورت تمدید کارت اقامت گرجستان به مدت 6 سال، فرد متقاضی میتواند جهت اخذ پاسپورت گرجستان و شهروندی این کشور اقدام کند.

ولی در مورد دانشجویان این مسئله صدق نمی کند، یعنی اگر دانشجویی به مدت 6 سال کارت اقامت گرجستان را تمدید کند نمی تواند در سال هفتم تقاضای پاسپورت و شهروندی گرجستان را داشته باشد.

این قانون فقط برای کسانی است که یا در گرجستان کار می کنند و اقامت کاری گرجستان می گیرند و یا شرکتی در گرجستان ثبت کرده اند و کار و تجارت می کنند، جالب است بدانید که به غیر از دانشگاه دولتی تفلیس، چهار دانشگاه دیگر نیز مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران هستند و مدارک اخذ شده در این دانشگاه ها در ایران قابل ارزیابی است.

توصیه می کنیم که قبل از اقدام به اخذ اقامت و تحصیل در گرجستان حتما ابتدا با وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و یا وزارت بهداشت جهت تحصیل در شاخه های پزشکی تماس بگیرید و هماهنگی کنید تا اطمینان لازم را کسب کنید و پس از اطمینان از ارزشیابی مدارک نسبت به شروع و یا ادامه تحصیل اقدام کنید تا بعدا دچار مشکل نشوید.

زیرا شرایط و استانداردهای وزارت علوم ایران مرتب در حال تغییر است و اگر الان نام دانشگاه های مورد تایید ایران را اعلام کنیم ممکن است در آینده این دانشگاه ها تغییر کنند، پس بهتر است که با کارشناس مربوط در وزارت علوم کشور خودتان تماس بگیرید و از آخرین و به روزترین تغییرات آگاه شوید.

شرایط تحصیل در گرجستان

اقامت و تحصیل در گرجستان را میتوان به افرادی که قصد ادامه تحصیل با هزینه مناسب و مقرون به صرفه دارند پیشنهاد کرد.

گرجستان در حال حاضر بولونیا را امضا کرده و به سیستم یک پارچه آموزشی در اروپا ملحق شده است، دانشجویان این کشور میتوانند از سال 2016 به بعد ویزای شنگن را برای سفر به دیگر کشور های اروپایی دریافت کنند.

مقاطع تحصیلی در گرجستان معمولا در مقطع کارشناسی 4 ساله، کارشناسی ارشد 2 ساله، مقاطه دکترا 3 تا 5 ساله و رشته پزشکی عمومی 6 ساله و دندان پزشکی 5 ساله است.

زمان پذیرش در دانشگاه های گرجستان در دو نوبت ماه های مارس ( اسفند/فروردین) و سپتامبر ( شهریور/ مهر) می باشد.

امروزه در حدود 20 دانشگاه دولتی و حدود 30 دانشگاه خصوصی گرجستان در حال فعالیت هستند که رشته های متنوعی را در مقاطع مختلف و به زبان گرجی و انگلیسی ارائه می دهند.

اقامت تحصیلی گرجستان
اقامت تحصیلی گرجستان

مزایای تحصیل در دانشگاه گرجستان

1)کیفیت آموزشی منطبق با استانداردهای اروپایی 2) مدرک مورد تایید برای دانشگاه های تراز اول اروپا 3) هزینه اقامت و تحصیل در گرجستان مقرون به صرفه است 4) ویزای تضمینی 5) امکان اخذ اقامت و مهاجرت به اروپا پس از فارغ التحصیلی 6) امکان پذیرش بدون نیاز به آیلتس

رشته ها محبوب برای تحصیل در گرجستان

1)پزشکی عمومی MMBS شش ساله 2)دندانپزشکی BDS پنج ساله 3)داروسازی Pharm 4 ساله 4)فیزیوتراپی 4 ساله 5)کارشناسی مدیریت بازرگانی BBA چهارساله 6)کارشناسی ارشد مدیریت MBA دو ساله

یکی از نکات قابل توجه اقامت و تحصیل در گرجستان این است که رشته پزشکی در لیست رشته های مورد تایید وزارت بهداشت قرار ندارد بنابراین تحصیل رشته های پزشکی در این کشور فقط مناسب افرادی است که پس از فارغ التحصیلی قصد اقامت در گرجستان و یا مهاجرت به کشور های دیگر را دارند.

برای اقامت تحصیلی می بایست پس از تحویل مدارک و ثبت نام از مرکز آموزشی مورد نظر یک نامه دریافت نموده و پس از تکمیل فرم های مورد نیاز درخواست اقامت تحصیلی دهید، پس از دریافت اقامت گرجستان در صورت عدم تمایل به ادامه تحصیل و یا اخراج از دانشگاه ، اقامت شما نیز باطل می شود و می بایست پس از حداکثر 45 روز خاک گرجستان را ترک کنند.

هزینه های تحصیل در گرجستان

تحصیل در مقطع کارشناسی 2.500 تا 3000 دلار در سال
هزینه تحصیل برای دانشجویان بین المللی 4.500 دلار درسال
تحصیل در رشته داروسازی 3.500_6.500 دلار
تحصیل در رشته پرستاری_بهداشت عمومی 2.500_4.200 دلار
تحصیل در رشته بانکداری_حسابداری 2.500_4.800 دلار
تحصیل دررشته فناوری اطلاعات 2.500_4.800 دلار
تحصیل دررشته مهندسی عمران 2.500_4.800 دلار
تحصیل دررشته علوم کامپیوتر 2.500_4.500 دلار
تحصیل دررشته گردشگری 3000_4.500 دلار
تحصیل دررشته اقتصاد 3.500_4.200 دلار
تحصیل دررشته هوانوردی 2.500_4.800 دلار

هر دانشجو در حین تحصیل میتواند حدود 5 ساعت در روز کار کند و مبلغی معادل 400 تا 800 لاری در ماه حقوق دریافت می کنند. میزان حقوق و مزایا در گرجستان بسیار پایین است، پس مراقب باشید که ذخیره ارزی مناسب برای اقامت و تحصیل در گرجستان داشته باشید تا دچار مشکلات مالی در این کشور نشوید.

خوابگاه های کشور گرجستان مانند کشور ایران معمولا در نزدیکی دانشگاه ها می باشد به همین دلیل باعث می شود تا هزینه حمل و نقل کاهش پیدا کند خوابگاه ها دارای آشپزخانه و سرویس های بهداشتی مشترکی می باشند .

علاوه بر این خوابگاه ها نیز امکان اجاره خانه در این کشور وجود دارد که هزینه های آن را باید مورد بررسی قرار دهید.

چون هزینه اجاره خانه در گرجستان معمولا به دلار آمریکا می باشد که می تواند هزینه های جاری شما را افزایش دهد ولی بسیاری از خوابگاه های دانشجویی در گرجستان نیز مناسب برای یک مکان با آرامش و تمیز نیست.

امیدواریم مطالب ارائه شده باعث تصمیم گیری بهتر شما در خصوص اقامت و تحصیل در گرجستان شده باشد و لطفا قبل از اقدام به اقامت و تحصیل در گرجستان به آینده شغلی خود خوب فکر کنید و جهت کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان آناجورجیا تماس بگیرید.

5/5 (9 Reviews)

درباره ی Anageorgia LTD

شرکت آناجورجیا به شماره ثبت 439412967 ، ثبت شده در کشور گرجستان یک شرکت خدمات مهاجرتی در گرجستان محسوب می شود که آماده ارائه خدمات در زمینه های : تحصیل در گرجستان ، خرید ملک در گرجستان ، اخذ اقامت گرجستان ، امورات مربوط به ثبت شرکت در گرجستان ، مشاوره در زمینه سرمایه گذاری در گرجستان ، برگزاری تورهای گرجستان و انجام کلیه امورات حقوقی در کشور گرجستان. شرکت آناجورجیا با داشتن دو وکیل باتجربه و پرسنلی دلسوز همواره خدمتگزار شما عزیزان است.

مطلب پیشنهادی

لسلیدزه یکی از معروفترین خیابان های تفلیس

خیابان لسلیدزه تفلیس از دیدنی های پایتخت گرجستان

خیابان لسلیدزه تفلیس از دیدنی های پایتخت گرجستان : دیدنی‌های تفلیس آنقدر زیاد هستند که توصیف …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *