افتتاح حساب بانکی در گرجستان

افتتاح حساب بانکی در گرجستان : با توجه به سوالات مکرر در زمینه داشتن یک حساب بین المللی برای اتباع ایرانی در کشور گرجستان ، در این مقاله تصمیم گرفتیم تا کلیات و قوانین مربوطه در این زمینه را بازگو کنیم تا سطح آگاهی و اطلاعات درباره باز کردن حساب بانکی در گرجستان برای اتباع ایرانی افزایش یابد.

افتتاح حساب بانکی در گرجستان

از ابتدای سال 2013 میلادی بود که از شعب مختلف بانک ها در کشور گرجستان با اتباع ایرانی تماس گرفته شد و از آنها دعوت به عمل آمد تا برای رفع یکسری مشکلات به شعبه بانک خودشان مراجعه کنند.

اغلب حساب ایرانی ها در آن زمان در تی بی سی بانک گرجستان باز شده بود و تعدادی هم در bank of georgia.

افتتاح حساب بانکی در گرجستان

افتتاح حساب بانکی در گرجستان

پس از مراجعه اتباع ایرانی به بانک، اپراتورهای مربوطه اعلام کردند که از سوی بانک مرکزی گرجستان بخشنامه آمده است مبنی بر اینکه اتباع ایرانی نمی توانند حساب بین المللی دلار داشته باشند و بایستی حساب آنها محدود به حساب لوکال ( داخلی گرجستان ) شود.

تا اینکه از روز یکم سپتامبر 2018 میلادی مجددا و طبق یک بخشنامه جدید دیگری از سوی بانک مرکزی گرجستان اعلام شد که اتباع ایرانی فقط با داشتن کارت اقامت گرجستان می توانند حساب لوکال ( حساب داخلی ) باز کنند.

حساب لوکال در حال حاضر فقط به لاری برای اتباع ایرانی باز می شود بدون داشتن امکان دریافت و ارسال پول به خارج از گرجستان و آنهم فقط با داشتن کارت اقامت گرجستان.

حتی در زمان برداشته شدن تحریم های ایران از سوی جامعه جهانی در جریان اجرای توافق هسته ای موسوم به برجام باز هم گرجستان این تحریم ها را در مورد حساب بانکی اتباع ایرانی اجرا کرد.

بنابراین همچنان از سال 2013 میلادی امکان افتتاح حساب بانکی در گرجستان برای اتباع ایرانی بشدت محدود شده است.

به همین دلیل است که اغلب سرمایه گذاران ایرانی قادر به انجام سرمایه گذاری در کشور گرجستان نیستند. چون امکان جابجایی پول برای آنها بشدت محدود شده است.

باز کردن حساب بانکی در گرجستان برای اتباع ایرانی

برای باز کردن حساب بانکی در گرجستان برای اتباع ایرانی بصورت بین المللی و دریافت ویزا کارت ، مستر کارت و امریکن اکسپرس فقط شرایط زیر حکمفرماست :

1 – تاجر ایرانی در یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا یا کشور آمریکا حساب بانکی بین المللی داشته باشد. در این صورت با اخذ یک معرفی نامه از بانک کشور مذکور می توان برای وی در گرجستان حساب بانکی بین المللی باز کرد.

2 – شخص تاجر و سرمایه گذار ایرانی از طریق وکیل رسمی در گرجستان و از طریق اعلام شکایت در دادگاه های گرجستان بخشی از قراردادهای خودش را که به کشور ایران مربوط نمی شود ارائه دهد و عنوان کند که نیاز به حساب LC برای کارهای بازرگانی خودش دارد.

این روش البته بسیار سخت و زمان بر است و نیاز به یک وکیل باتجربه دارد و در موارد بسیار کمی به شخص این اجازه از سوی دادگاه داده می شود و هیچ تضمینی وجود ندارد.

باز کردن حساب بانکی در گرجستان

باز کردن حساب بانکی در گرجستان

ولی روش اول بدون صرف هزینه و زمان است و سریعتر انجام می پذیرد.

بنابراین برای افتتاح حساب بانکی در گرجستان به غیر از روش های مذکور هیچ روش دیگری در حال حاضر وجود ندارد.

پس لطفا مراقب باشید تا فریب افراد سودجو را نخورید. زیرا برخی از دلال ها در گرجستان مدعی این هستند که می توانند برای شما حساب بانکی بین المللی در گرجستان باز کنند ولی عملا چنین امکانی وجود ندارد و آنها فقط بدنبال فریب شما هستند.

در صورتی که افرادی را مشاهده کردید که عنوان می کنند که می توانند برای شما افتتاح حساب بانکی در گرجستان به صورت بین المللی انجام دهند، بدون روش های مذکور، سعی کنید کارمزد آنها را پس از انجام کار پرداخت کنید.

باز کردن حساب بانکی ذخیره یا سیوینگ ( Saving ) چیست

حساب بانکی ذخیره یا سیوینگ در برخی از بانک های گرجستان برای اتباع ایرانی باز می شود از جمله در تی بی سی بانک.

این حساب به صورت دلار آمریکا باز می شود و فقط برای ذخیره پول است و هیچ امکانی برای ارسال یا دریافت پول به خارج گرجستان ندارد.

به برخی از این حساب ها سود بانکی بسیار اندکی در حدود 0.25 درصد در سال تعلق می گیرد.

البته در حال حاضر نیز امکان باز کردن چنین حسابی را نیز از اتباع ایرانی گرفته اند.

از دیدگاه آناجورجیا و همچنین از نظر قوانین بین الملل چنین رفتارهایی با اتباع ایرانی غیر قانونی است. زیرا بر طبق برخی از قوانین بین المللی در صورتی که کشوری در اثر تخطی تحریم شود مردم عادی و بازرگانان آن کشور از تحریم ها مبرا هستند.

از طرف دیگر هیچ تحریمی در حال حاضر از سوی شورای امنیت سازمان ملل بر ضد کشور ایران تهیه و تنظیم نشده است و این تحریم های یکجانبه ایالات متحده آمریکا است که به برخی از کشورهای کوچک منطقه نیز برای رعایت آن فشار وارد کرده است.

افتتاح حساب بانکی در گرجستان در حال حاضر برای اتباع ایرانی بسیار محدود شده است و کار سرمایه گذاری و انتقال پول بین دو کشور ایران و گرجستان را بسیار سخت کرده است.

هرچند برخی از صرافی ها و واسطه گرها کار انتقال پول را در حال حاضر انجام می دهند ولی برای هر یک دلار آمریکا چیزی حدود 200 تا 300 تومان کارمزد می گیرند.

در طول روز نیز افراد بسیاری با آناجورجیا برای انتقال پول تماس می گیرند ولی پاسخ ما منفی است. چون در حال حاضر هیچ نقل و انتقال مالی بین دو کشور ایران و گرجستان توسط شرکت آناجورجیا پشتیبانی نمی شود.

چون این کار در حال حاضر در کشور گرجستان پولشویی محسوب می شود و جرائم سنگینی به همراه دارد.

کشور گرجستان در زمینه اجرای قوانین مبارزه با پولشویی در جهان رتبه سوم را دارد و همه چیز در این کشور به دقت کنترل و بررسی می شود.

برخی از صرافی های ایرانی نیز در سال گذشته که کار نقل و انتقال پول بین دو کشور را انجام می دادند، در تفلیس توسط پلیس گرجستان دستگیر شدند و تمام مال و اموال آنها ثبت و ضبط شد و به مراجع قضایی گرجستان معرفی شدند.

حسابداری شرکتها بدون امکان افتتاح حساب بانکی در گرجستان

برخی از عزیزان سوال پرسیده اند که آیا بدون داشتن حساب بانکی در ابتدا امکان انجام امور حسابداری شرکت در گرجستان وجود دارد یا خیر؟

بایستی خدمت این عزیزان عرض کنیم که بله. چنین امکانی وجود دارد.

اغلب گزارش های حسابداری شرکت ها در گرجستان برای اتباع ایرانی در ابتدا به صورت گزارش دستی انجام می شود و کلیه پرداخت ها نیز بصورت دستی توسط حسابدار به بانک گزارش می شود.

ولی بهتر است جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با یک تیم متخصص حسابداری مشورت کنید.

در این زمینه آناجورجیا می تواند شما را راهنمایی کند.

امیدواریم که این مقاله درباره افتتاح حساب بانکی در گرجستان مورد استفاده شما عزیزان قرار گرفته باشد. منتظر دیدگاه های شما در انتهای این مطلب هستیم. با تشکر. آناجورجیا

5/5 (6 Reviews)

  نظرات

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *