خانه / اطلاعات عمومی کشور گرجستان / احداث گلخانه در گرجستان

احداث گلخانه در گرجستان

گلخانه در گرجستان

احداث گلخانه در گرجستان با توجه به هزینه انرژی ، پیچیدگی های خاصی دارد. ولی یکی از بهترین فرصتهای سرمایه گذاری در گرجستان محسوب می شود.

به لطف خداوند متعال در طی ده سال تحقیقات فشرده جمعی از محققان و پژوهشگران بنام ایرانی همراه با مهندس سعید درویشی مدیر عامل شرکت آناجورجیا ، موفق شده ایم تا به فرمولی در زمینه احداث گلخانه در گرجستان برسیم که می توان بدون صرف هیچ انرژی خاصی آن را بنا نهاد و همچنین توسعه داد.

شاید باور این قضیه کمی برای شما مشکل باشد ولی در زیر به جزئیات این طرح که برای اولین بار در جهان اجرا می شود اشاره می کنیم :

گلخانه در گرجستان
گلخانه در گرجستان

طرح احداث گلخانه های خورشیدی غیر مستقیم

مقدمه :

گلخانه به فضای محدودی اطلاق میشود که قابلیت کنترل شرایط محیطی مناسب را برای رشد گیاهان از نواحی مختلف در طی فصول مختلف در سال را داشته باشد.

هدف از ساخت گلخانه در گرجستان :

1- حداکثر تولید در واحد سطح

2-کاهش هزینه های تولید

3-استفاده بهینه از نهاده ها (آب ، کود، بذر، سموم وغیره )

4-استفاده از زمین هایی که امکان کشت باز بدلیل موقعیت آب وهوایی در آن وجود ندارد

5-اشتغال زایی

6-قابلیت رقابت با ریسک کم در بازار

7- تولید محصولات خارج از فصل تولید در فضای باز

یکی از عوامل اصلی محدود کننده بویژه در مناطق سردسیر ، گرم کردن گلخانه و مصرف بالای سوخت و مسائل و مشکلات مربوط به آن می باشد.

مصرف زیاد سوخت در گلخانه ها بدلیل طراحی نامناسب وغیر اصولی از یکسو ومشکلات متعدد تامین آن بدلایل مختلف از قبیل گرانی سوخت ، گران بودن هزینه حمل و همچنین بالارفتن هزینه تولید وعدم صرفه اقتصادی وگاهی اوقات ایجاد ضررهای هنگفت مالی ونهایتا استیصال گلخانه دار و توقف کار خواهد شد.

بکارگیری روشهای ساده جهت استفاده از انرژی خورشیدی ، به عنوان یک منبع مفید و سالم و از همه مهمتر بی خطر برای گرم کردن گلخانه های کشاورزی ، علاوه بر کاهش قابل توجه مشکلات گلخانه داران و مسئولین ذیربط در رابطه با سوخت ، گامی مهم در صرفه جویی مصرف سوخت های فسیلی و جلوگیری از آلودگی هوا واز همه مهمتر کاهش محسوس هزینه ها میباشد.

سابقه و هدف :

در شمال چین گلخانه هایی که با انرژی غیر مستقیم کار میکنند بیش از 730 هزار هکتار را پوشش میدهند.این گلخانه ها به نورمصنوعی ویا سوخت نیاز نداشته ویا نیاز اندکی دارند. ازاین گلخانه ها برای تولید صیفی جات و سبزیجات از پاییز تا بهار استفاده میکنند. ازاین مدل گلخانه با استقبال زیادی حتی در امریکا روبرو شده و اکنون بصورت تجاری تولید و بهره برداری می شوند.

احداث گلخانه در گرجستان

طراحی گلخانه در گرجستان بدون نیاز به انرژی :

آنچه در طراحی این گلخانه ها مد نظر است بالا بودن نسبت حجم به سطح است که تضمین کننده میزان زیادی درجه حرارت در داخل زمین ، هوا ودیوارهای پشتی نسبت به سطحی است که در معرض هوای سرد قرار دارد.

به هنگام غروب تا روزبعد گلخانه دار لایه گرمی را که به آن میتوان پتو اطلاق کرد به تناسب مواد ومصالح بومی بر تمامی سطح گلخانه میکشد تا گرمای جمع شده در داخل گلخانه باقی بماند واز هدررفت آن جلوگیری شود.

احداث گلخانه در گرجستان
احداث گلخانه در گرجستان

عرض این مدل گلخانه بین 8 تا 14 متر می باشد. گرچه عرض 14 متری بیشتر مورد استقبال بوده اما  عرض کمتر حدود 9 متر وطول حدود 60 متر گرمای بیشتری را در سطح وحجم  گلخانه حفظ میکند.وگرمای یکنواختی دارد.

دیوارهای گلخانه بین یک تا یک متر وبیست سانتی متر وبرنگ تیره وعمدتا مشکی میباشد و از مصالح محلی روستا مانند خشت یا آجر و کاه و کلش ساخته میشود.

کف گلخانه نیز باید حدود نیم متر از سطح زمین پایین تر باشد تا گرما را بیشتر حفظ نماید.

سقف گلخانه باید شیبدار باشد با تیرهای چوبی که برروی یک لایه پلاستیکی از جنس پلی اتیلن کشیده شده باشد ، ساخته شود.

سقف را می توان به رنگ مشکی درآورد و یا از جنس هایی استفاده کرد که سیاه باشد تا انرژی بیشتری را جذب کند.

اگر به درجه حرارت بیشتری نیاز باشد میتوان به شیوه های دیگری نیز باعث جذب گرمای بیشتری شد. مثلا با پرکردن بطری های پلاستیکی با شنهای نرم ویا تکه سنگهای ریز .

فقط شمال گلخانه نیاز به دیوار دارد.

شیب گلخانه بسمت شمال ودرب گلخانه باید بسمت جنوب باشد.

این سیستم گلخانه در مناطق سرد با سرمای تا 20 درجه زیر صفر کاربرد دارد.

توجیه اقتصادی گلخانه خورشیدی غیر مستقیم :

 هزینه های ایجاد گلخانه در سال 2018 :

الف-هزینه خرید یا اجاره زمین کشاورزی که بستگی به منطقه مورد نظر اجرای طرح دارد

ب- هزینه احداث گلخانه :

1-هزینه های گودبرداری برای یک گلخانه خورشیدی 540 متری                                                 حدود 30 میلیون تومان

2-هزینه اسکلت ،گیربکس ،ناودانی ، سیم مفتول واجرت                                                           حدود 30 میلیون تومان

3-خاک وکود وسم وبذر وآماده سازی زمین کشت                                                                   حدود 7 میلیون تومان

4-کف سازی خاکی                                                                                                     حدود 4 میلیون تومان

5-نایلون پلی اتیلن 5% یو وی                                                                                        حدود30  میلیون تومان

6-لایه پوششی به تناسب منطقه مانند برزنت ،پشم شیشه ، گونی ، الیاف ….                                    حدود 25 میلیون تومان

7-هزینه برق سالیانه                                                                                                   حدود  6   میلیون تومان

8-هزینه های متفرقه ، پیش بینی نشده و نیروی کارگری ومتخصص                                            حدود 6 میلیون تومان

جمع هزینه های احداث                                                                                              حدود 138 میلیون تومان

ج-هزینه های کشت ، داشت وبرداشت محصول جمعا برای 540 متر                                         حدود 20 میلیون تومان

جمع کل هزینه های طرح  به تومان                                                      حدود 160 میلیون تومان

جمع کل هزینه های طرح به دلار امریکا                                              حدود 20 هزار دلارامریکا.

با احتساب تولید وبرداشت محصول (دوبار در سال ) برای صیفی جات برای 540 متر زمین گلخانه با کشت صیفی یا سبزی  با قیمت متوسط یک دلار برای هر کیلو محصول وبرای 12 تن محصول  مبلغ 12000 دلار درآمد کسب میگردد و با احتساب

هزینه های انجام شده واختلاف دوعدد مبلغ سود مشخص میگردد.

کل هزینه های طرح  به غیر از قیمت زمین  مبلغ  160 میلیون تومان

درآمد فروش محصولات تولید شده در سال  مبلغ 80 میلیون تومان

سود(زیان)  برای سال اول                 (مبلغ 80 میلیون تومان )

سود (زیان ) برای سال دوم               ( مبلغ صفر میلیون تومان ) نقطه سربه سر

سود (زیان ) برای سال سوم                   ازسال سوم کل هزینه های احداث سرشکن میشود وسود خالص برای گلخانه دار سالانه مبلغی در حدود 70 میلیون تومان یا 10000 دلار امریکا خواهد بود/

این مدل گلخانه برای حدود 15 تا 20 سال قابل بهره برداری بوده وبا مرمت وهزینه های نازل سالیانه همراه می باشد.

اگر 2 باب گلخانه در کنار هم ساخته شود کاهش قابل توجهی در هزینه های احداث (حدود 20 تا 30 درصد ) خواهد داشت.

احداث گلخانه در گرجستان با متد روز : شرکت  آنا جورجیا آمادگی احداث این مدل گلخانه را با کادر مجرب و متخصصین رشته گلخانه در گرجستان را دارد.

با توجه به بالا بودن هزینه های انرژی در کشور گرجستان و سردسیر بودن مناطق در زمستان میتوان براحتی این مدل گلخانه خورشیدی غیر مستقیم را اجرا نمود.

این طرح در مناطق سردسیر کشور چین با دمای 15- درجه تست شده وجواب مثبت داده است.

این مدل گلخانه هزینه های انرژی بخصوص گرمایشی را تا 90 درصد کاهش داده وبا متد خاصی در طراحی سازه گلخانه واستفاده از مواد ومصالح سنتی بومی روستایی میتواند هزینه احداث را هم کاهش خواهد داد.

با توجه به مشکلات پیش آمده در سرمایه گذاری ایرانیان عزیز در کشور گرجستان در خصوص افزایش بی سابقه ی قیمت دلار و همچنین ساخت و سازهای بی شمار در این کشور شرکت آناجورجیا افتخار دارد طرح ایجاد گلخانه های خورشیدی را بدون استفاده از پنل های خورشیدی و بدون استفاده از هرگونه سوخت فسیلی برای گرمایش گلخانه اجرا نماید.

این طرح به واسطه ی گران بودن هزینه های انرژی در گلخانه های محصولات کشاورزی در کشور گرجستان طراحی گردیده است. با این روش حداقل 30% از هزینه های کل صرفه جویی می شود و در حقیقت 30% به سود خالص افزوده می گردد.

با اجرای این مدل گلخانه هزینه های انرژی گرمایشی بیش از 90% کاهش پیدا می کند و سود مناسبی را نصیب گلخانه دار خواهد کرد.

با توجه به اراضی مرغوب کشاورزی و قیمت پایین چوب در این کشور و بازار مصرف در خارج از فصل محصولات کشاورزی به ویژه میوه و صیفی و سبزیجات و صادرات به کشورهای همسایه به دلیل سردسیر بودن محصولات کشاورزی این کشورها از جمله روسیه، اکراین، صربستان و غیره حدودا پس از 3 تا 4 هفته بعد از گرجستان به بهره برداری می رسد، موقعیت بسیار مناسبی برای سرمایه گذاران می باشد که در بخش کشاورزی و بطور اخص با ایجاد گلخانه های خورشیدی، ضمن سرمایه گذاری مطمئن، سود بسیار مناسبی را ایجاد نماید.

در ادامه ی این طرح به طور خلاصه خدمت عزیزان علاقه مند معرفی می گردد.

شرکت آناجورجیا آمادگی کامل دارد تا در خصوص مشاور، طراحی، ساخت و اجرای گلخانه های خورشیدی به متقاضیان محترم خدمت ارائه نماید.

تولید محصولات با 30% تا 40% کاهش قیمت تمام شده و به 30% تا 40% افزایش سود خالص در این مدل راه سرمایه گذاری سودآوری را برای شما عزیزان خواهد گشود.

بعد از تصویب این طرح و حداقل یک مورد احداث گلخانه در گرجستان میتوان در اجرا با نتایج واقعی طرح آشنا شده و پس از توجیه اقتصادی طرح ، قابل گسترش  در بسیاری از مناطق مستعد کشور گرجستان می باشد.

اینجانبان آمادگی کامل داریم در صورت تصویب این طرح وحمایت دولت محترم گرجستان طرح احداث گلخانه در گرجستان بدون نیاز به انرژی خاص را با ثبت در اختراعات و مدل جدید گلخانه بنام شرکت ماریال و آناجورجیا و مخترعین آن و با تخصیص تسهیلات بانکی در کل کشور گرجستان که دارای پتانسیل بسیار خوب برای احداث گلخانه می باشد را از تهیه طرح تا طراحی و اجرا بعهده بگیرد.

با تشکر

تهیه وتدوین توسط آقایان :

1- مهندس سعید زیادبخش – مدیر بخش کشاورزی وگلخانه ها

2- مهندس سعید درویشی – مدیر عامل شرکت آنا جورجیا

3- مهندس مهدی جلیلی – مشاور و طراح گلخانه ها

5/5 (7 Reviews)

درباره ی Anageorgia LTD

شرکت آناجورجیا به شماره ثبت 439412967 ، ثبت شده در کشور گرجستان یک شرکت خدمات مهاجرتی در گرجستان محسوب می شود که آماده ارائه خدمات در زمینه های : تحصیل در گرجستان ، خرید ملک در گرجستان ، اخذ اقامت گرجستان ، امورات مربوط به ثبت شرکت در گرجستان ، مشاوره در زمینه سرمایه گذاری در گرجستان ، برگزاری تورهای گرجستان و انجام کلیه امورات حقوقی در کشور گرجستان. شرکت آناجورجیا با داشتن دو وکیل باتجربه و پرسنلی دلسوز همواره خدمتگزار شما عزیزان است.

مطلب پیشنهادی

لسلیدزه یکی از معروفترین خیابان های تفلیس

خیابان لسلیدزه تفلیس از دیدنی های پایتخت گرجستان

خیابان لسلیدزه تفلیس از دیدنی های پایتخت گرجستان : دیدنی‌های تفلیس آنقدر زیاد هستند که توصیف …

6 دیدگاه

 1. مطالب سايت راهنماي خيلي خوبي بود،كدام يك از مناطق گرجستان در زمينه كاشت سيب زميني و پياز فعاليت بيشتري دارند؟

  • با سلام …..
   اغلب نقاط گرجستان مستعد کاشت سیب زمینی و پیاز هست به جز مناطق ساحلی و پر رطوبت.
   البته بیشتر سیب زمینی و پیاز گرجستان در مناطق جنوبی این کشور کشت می شود.
   موفق باشید.

 2. با سلام و خسته نباشید
  مشاوره و اطلاعات بیشتر میخواستم
  امکان تماس یا برقراری ارتباط هست؟
  با تشکر

  • با سلام …..
   از طریق بخش تماس با ما و شماره های زیر پاسخگو هستیم :

   00995574904007 تلگرام – واتس آپ – ایمو

   تلفن ثابت شرکت آناجورجیا : 00995322102006

 3. با درود مطالب مفیدی گفته شده !میخواستم اطلاعاتی در مورد مزرعه پرورش قارچ و همینطور پرورش بلدرچین (در هر دو زمینه در ایران فعالیت داشته ام

  • با سلام …..
   جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه های مختلف سرمایه گذاری در گرجستان لطفا با کارشناسان ما تماس بگیرید.
   با تشکر.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *